Головний редактор «Європейської правди» Сергій Сидоренко 31 травня повідомив, що проросійський блогер Анатолій Шарій, якого Україна підозрює в державній зраді, оскаржив рішення Литви про позбавлення його статусу біженця.
«В останній день, який допускається литовським законом, Шарій оскаржив це рішення, і тепер попереду кілька місяців тяганини, а можливо, навіть рік з копійками. Доки суду Литви не підтвердять, що дії міграційної служби були коректними. Доведеться почекати. Рано чи пізно, я абсолютно переконаний, литовська влада переможе і у Шарія не буде статусу», – розповів Сидоренко.
За його словами, це означатиме, Шарій перебуватиме в державах Євросоюзу нелегально.
«У нього буде кілька виходів. Один із них – повернутися в Україну. Ми розуміємо, що він цього не зробить. Одночасно Шарія оголосили персоною нон-ґрата в Литві. Це означає, що він не має права в'їхати на територію цієї держави, але, на жаль, може лишатися в інших країнах Євросоюзу, доки його, скажімо, не депортують або не буде іншої причини для того, щоб його дістати звідти. І тут дуже важливо, що Україна веде проти нього справу. Тобто, у разі, якщо українська прокуратура зможе переконати іспанську владу або владу іншої держави ЄС в тому, що це розслідування правдиве, його мають видати до України», – пояснив Сидоренко.
Він також уточнив, що теоретично Шарій може отримати політпритулок ще раз, однак на практиці це не реалізовано.
Нагадаємо, 31 травня ЗМІ з посиланням на джерела написали, що Литва позбавила блогера Анатолія Шарія біженця. За даними медіа, Шарія оголосили персоною нон-ґрата та анулювали його документи. Він отримав статус біженця у 2012 році, а 10 травня 2021 його документи анулювали.
З 2012 року Шарій живе за межами України – після того як отримав у Литві політичний притулок ЄС, заявивши, що його переслідує режим Януковича нібито через розслідування щодо участі держустанов у наркобізнесі.
З України Шарій виїхав через дві відкриті проти нього кримінальні справи. Обидві не пов’язані з його журналістською чи блогерською кар’єрою. Перша стосувалася стрілянини, яка трапилася 1 травня 2011 року в київському «Макдональдсі». Шарій двічі вистрілив із травматичного пістолета у відвідувача, з яким у нього зав’язався конфлікт. У квітні 2019 року суд скасував розшук і заочний арешт Анатолія Шарія. Також суд не знайшов підстав для арешту Анатолія Шарія, відмовився ініціювати його екстрадицію та повернув справу прокуратурі на додаткове розслідування. Другу справу поліція відкрила проти Шарія, звинувативши його в інсценуванні замаху на себе (обстріл автомобіля, що стався в липні 2011 року). 13 квітня 2020 року правоохоронці зняли його з розшуку в Україні.
26 червня 2020 року Державна фіскальна служба повідомила, що викликала політика і блогера Анатолія Шарія на допит у межах кримінального провадження про «відмивання доходів, одержаних злочинним шляхом». Сам Шарій припустив, що після допиту його оголосять у розшук та додав, що «готовий».
Крім того, Офіс генерального прокурора 26 червня повідомив, що Анатолію Шарію ніщо не заважає повернутись в Україну та вільно пересуватись її територією.
16 лютого 2021 року СБУ оголосила Шарію підозру за двома статтями Кримінального кодексу України: ч. 1 ст. 111 (державна зрада) та ч. 1 ст. 161 (порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками). Сам блогер вважає це рішення «чистою політикою». Того ж дня Міністерство внутрішніх справ України розмістило у своїй базі розшуку файл Шарія. 22 лютого Шарій не з'явився на допит до СБУ. У відомстві заявили, що неявку можна трактувати як переховування від слідства. 25 лютого Шарій був оголошений у державний розшук. За даними ЗМІ, Шарій зараз перебуває в Іспанії. 1 березня СБУ звернулася по міжнародну допомогу у справі Анатолія Шарія, а також почала розслідувати справу про порушення при реєстрації його партії.
За даними Української правди, Печерський районний суд Києва дозволив затримати Анатолія Шарія для доставки його в суд з метою розгляду обрання йому запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Зараз Шарій називає себе «медіаекспертом» та не любить, коли його звинувачують у проросійській пропаганді. Через те, що його назвали рупором «русского міра», у 2017 році він судився з «Детектором медіа», програвши суд. У 2019-му він подав до суду на Порошенка через те, що той назвав його неукраїнським журналістом та звинуватив у роботі на Росію. Він також програв суд у квітні 2019 року в справі про захист честі, гідності та ділової репутації проти телеканалу «Еспресо», в ефірі якого блогера назвали «кремлівським проєктом». 28 жовтня 2020 року Апеляційний суд Києва дозволив Порошенку називати Шарія «не українським журналістом». Хто такий Шарій читайте в матеріалі Mediasapiens.
Фото: Анатолій Шарій / Facebook