Унікальна місія і перший космічний досвід: міжпланетний зонд "Надія" ОАЕ вийшов на орбіту Марсу
Унікальна місія і перший космічний досвід: міжпланетний зонд "Надія" ОАЕ вийшов на орбіту Марсу

Унікальна місія і перший космічний досвід: міжпланетний зонд "Надія" ОАЕ вийшов на орбіту Марсу

Перша успішна місія. Міжпланетний зонд "Надія" Об'єднаних Арабських Еміратів вийшов на орбіту Марсу. Він летів до Червоної планети майже сім місяців. Тепер вивчатиме її атмосферу. Емірати стали першою арабською країною, яка підкорила Космос. Чим унікальна ця місія та як досліджуватимуть Марс арабські вчені – Вероніка Орєхова розповість.

Тисячі вогнів освітили небо над Дубаєм, на стінах найвищого у світі хмарочосу Бурдж-Халіфа – проєкції поверхні Марса. Саме такою її бачить зонд "Аль-Амаль", у перекладі українською – "Надія". Цієї ночі він вийшов на орбіту Червоної планети.

"Усім членам нашої команди, народу Об'єднаних Арабських Еміратів та всьому світові повідомляю: ми дісталися орбіти Червоної планети", – розповів голова місії ОАЕ на Марс Омран Аль Шараф.

За наближенням апарату до марсіанської орбіти інженери спостерігали, затамувавши подих. Останні 27 хвилин польоту були найскладнішими. Адже зонд мав різко гальмувати, щоби його захопила марсіанська гравітація. Для цього маневру апарат витратив майже половину запасів палива. Допомогти зонду з командного центру інженери не могли. Інформація на Землю надходить із затримкою у понад 11 хвилин.

"Ми не маємо зв'язку із зондом у реальному часі. Адже відстань до Марса чимала. А це означає, що космічний апарат повинен діяти й визначати послідовність дій самостійно", – повідомив голова космічного агентства Сара Аль-Амірі.

Марсіанську місію Емірати готували шість із половиною років - і це перший для країни такий досвід. "Надію" запустили 20 липня з космодрому в Японії. За сім місяців зонд здолав майже 500 мільйонів кілометрів у Космосі.

"Це шанс для розвитку та нових можливостей – унікальна місія та перший космічний досвід нашої держави. Це підтверджує прагнення Об'єднаних Арабських Еміратів опановувати нові галузі та підкорювати нові вершини", – розповів голова космічного агентства Сара Аль-Амірі.

На орбіті Червоної планети "Надія" перебуватиме один марсіанський рік. Це майже два земні. Упродовж цього часу досліджуватиме клімат і нижні шари атмосфери. Апарат має три камери. І може спостерігати за Марсом у видимому, інфрачервоному та ультрафіолетовому діапазонах.

"Ми вивчатимемо склад атмосфери Марсу, досліджуватимемо, як формуються погодні умови. Виміряємо кількість водню на цій планеті за допомогою ультрафіолету. Сподіваємося, це стане поштовхом для нових відкриттів", – заявив голова космічного агентства ОАЕ Сара Аль- Амірі.

Об'єднані Арабські Емірати не єдині, хто в лютому почне досліджувати Марс. Уже цього тижня на планету має прибути китайський апарат, а наступного – очікують і марсохід НАСА. 

Вероніка Орєхова, "5 канал"

Джерело матеріала
loader
loader