"Добрий" жест перед відходом, або Навіщо Трамп помилував Манафорта
"Добрий" жест перед відходом, або Навіщо Трамп помилував Манафорта

"Добрий" жест перед відходом, або Навіщо Трамп помилував Манафорта

"Добрий" жест перед відходом, або Навіщо Трамп помилував Манафорта

24.12.2020

Оригінал – на сайті CNN

У середу ввечері президент Трамп оголосив про помилування ще 26осіб. Своїм рішенням президент помилував свого давнього союзника Роджера Стоуна, колишнього керівника передвиборчого штабу Пола Манафорта і батька старшого радника Білого дому. Цього старшого радника, який є до того ж зятем президента, звуть Джаред Кушнер. Так ось, серед помилуваних – його батько Чарльз Кушнер.

Ці рішення вчергове свідчать про те, що Трамп використовує свої повноваження для помилування злочинців з числа відданих соратників, людей із зв'язками або наближених до його сім'ї. Наприкінці своєї каденції всі президенти приймають рішення про помилування, які викликають неоднозначну реакцію, але Трамп перевершив своїх попередників, анітрохи не стримуючи себе і винагороджуючи друзів і союзників,  використовуючи один із найбільш необмежених інструментів влади президента.

Помилувані радники

Помилувавши Манафорта і Стоуна, президент винагородив двох своїх найвідоміших колишніх радників, яких усі засуджували.  Обом пред'явив обвинувачення спеціальний прокурор Роберт Мюллер. Вони постали перед судом присяжних, які винесли їм обвинувальний вирок за численні злочини.

Манафорт, який відбуває покарання під домашнім арештом, зізнався у скоєнні злочинів і спочатку погодився співпрацювати з Мюллером, але потім дав неправдиві свідчення прокурорам. А Стоун, який збрехав Конгресу, щоб захистити президента, ніколи не співпрацював зі слідством. Манафорт провів у в'язниці близько двох років за банківське і податкове шахрайство, незаконне лобіювання за кордоном і тиск на свідків, але потім його випустили через пандемію covid-19. Що стосується Стоуна, то Трамп цього року пом'якшив його вирок, який йому винесли за перешкоджання Конгресу і погрози свідку, для того, щоб Стоун не капітулював перед слідством.

Чарльза Кушнера засудив на початку 2000-х років тодішній прокурор штату Нью-Джерсі Кріс Крісті за ухиляння від сплати податків, погрози свідкам і незаконні пожертвування під час передвиборчих кампаній.

Згодом він визнав себе винним за 16 епізодами ухиляння від сплати податків, по одному випадку помсти федеральному свідку (це був його зять, чоловік, одружений на сестрі Чарльза Кушнера) і по одному випадку брехні Федеральній виборчій комісії.

Повія як знаряддя шантажу

На початку 2019 року Крісті заявив, що Чарльз Кушнер скоїв "один із найогидніших і мерзенних злочинів" з-поміж тих, які він розглядав. Він мав на увазі змову з метою помсти, яку Кушнер-старший задумав у 2003 році, щоб помститися своєму зятю Вільяму Шулдеру, який дав свідчення у федеральній прокуратурі у справі Кушнера.

Чарльз Кушнер винайняв повію, яка спокусила Шулдера і зайнялася сексом з ним у номері мотелю в Бріджуотері, штат Нью-Джерсі, де усе знімали прихованою камерою.

Запис цієї сцени надіслали сестрі Кушнера і дружині Шулдера Естер. Зрештою спроба шантажу провалилася. Шулдери віднесли відеозапис до прокуратури, яка знайшла повію і пригрозила їй арештом. Та відразу ж вказала на Кушнера.

Поруч із Кушнером – дрібнота

У список помилуваних в середу ввечері Трамп також включив дружину члена Палати представників від Республіканської партії Данкана Хантера, пані Маргарет Хантер. А за день до цього Трамп помилував самого Хантера. Минулого року Маргарет Хантер визнала себе винною у "свідомій і цілеспрямованій спробі" використовувати кошти виборчого штабу на особисті цілі.

Поряд з відомими особистостями Трамп помилував ще 20 з гаком чоловік, включаючи тих, хто зізнався у скоєнні різних кіберзлочинів, незаконному володінні вогнепальною зброєю і шахрайстві з використанням пошти. Він також пом'якшив покарання трьом засудженим.

У вівторок Трамп також скористався своїм правом помилування, проявивши милосердя до колишнього співробітника передвиборчого штабу Джорджа Пападопулоса, колишнього конгресмена Кріса Коллінза і чотирьох охоронців з фірми "Блекуотер", причетним до масового вбивства в Іраку.

У список помилуваних Трамп також включив голландського юриста Алекса ван дер Цваана, якого засудили до 30 днів позбавлення волі після того, як він зізнався в дачі неправдивих свідчень слідчим Мюллера; двох агентів прикордонної служби, засуджених в 2006 році за поранення беззбройного іммігранта без документів і за приховування свого злочину; а також кількох людей, які відбували тривалі терміни за ненасильницькі злочини, пов'язані з наркотиками.

Хвиля помилувань, що стала визначальною характеристикою заключного етапу перебування Трампа на посаді президента, стала результатом численних дзвінків і поштових повідомлень від людей, які бажали скористатися великими повноваженнями президента з помилування засуджених.

На всьому протязі свого президентського терміну Трамп рідко звертав увагу на вироблений урядом процес розгляду прохань про помилування і видачі рекомендацій президенту. Замість цього він прислухався до друзів, донорів і ведучих з телеканалу "Фокс ньюс".

З 20 оголошених Трампом у вівторок ввечері помилувань тільки три були розглянуті управлінням з питань помилувань Міністерства юстиції.

У листопаді міністерство повідомило Сі-Ен-Ен, що воно причетне тільки до восьми з 27 помилувань і пом'якшень покарань, оголошених Трампом на той час.

Помилування фігурантів розслідування Мюллера

До оголошених на цьому тижні помилувань фігурантам розслідування Мюллера Трамп кілька років заохочував і винагороджував своїх соратників, які відмовляли в допомозі федеральним слідчим у справах про національну безпеку. Головний аргумент на користь цих людей-вони мали пряме відношення до нього, Трампу.

Мюллер у своїй заключній доповіді детально розповів про те, як Трамп під час слідчих дій і судових процесів подавав сигнали Манафорту і Стоуну, що вони можуть бути помилувані, якщо не зрадять його. Трамп навіть похвалив Стоуна за проявлену "мужність", так як той не дав свідчення проти президента США, а Мюллер не зумів визначити, брехали чи ні Трамп і Стоун про свої бесіди в 2016 році.

Новини за темою

Помилування Манафорта і Стоуна також допоможе Трампу в його спробах пустити під укіс висновки розслідування Мюллера. Обидва засуджених були головними фігурантами у цих справах, і слідчі вважали, що вони можуть, якщо захочуть, розповісти правду про питання, що залишилися без відповіді, з приводу президентської кампанії і російського втручання у вибори.

Прокуратура не зуміла з'ясувати, чи дізнався Трамп заздалегідь від Стоуна про плановану публікацію на сайті WikiLeaks вкраденої росіянами у демократів електронного листування. Вона також не змогла визначити, чому Манафорт під час виборчої кампанії Трампа поділився зі своїм російським знайомим матеріалами внутрішніх опитувань виборчого штабу і обговорював з ним американську політику щодо України.

Коментуючи злочини Стоуна і винесений йому вирок, федеральний суддя Емі Берман Джексон заявила, що Конгрес, Міністерство юстиції і американське суспільство просто зобов'язані домагатися, щоб такі брехуни, як Стоун понесли заслужене покарання.

"Всі ми залежимо від наших обраних представників, які зобов'язані захищати наші вибори від іноземного втручання, виходячи з фактів. Ніхто не знає, звідки наступного разу буде виходити загроза, і на чиєму боці вони виявляться. З цієї причини всі люди, незважаючи на свої партійні пристрасті, повинні відчувати огиду і тривогу через агресивність обвинуваченого",-сказала Джексон.

Давній заступник Манафорта Рік Гейтс, який займав високі посади у виборчому штабі Трампа і в його інавгураційному комітеті, і став одним з найголовніших інформаторів Мюллера, не отримав помилування від президента.

"Не політика розбещує людей. Це люди розбещують політику", - сказала Джексон про Манафорта і Гейтса, коли контролювала ведення їхніх справ.

Хто розбестив політику?

Що стосується Стоуна, то президент в липні пом'якшив йому покарання, зробивши це за кілька днів до того, як Стоун повинен був з'явитися у Федеральну в'язницю в Джорджії, щоб відбути там 40-місячний термін.

Стоуна в листопаді 2019 року засудили за сімома звинуваченнями, включаючи дачу неправдивих свідчень в Конгресі, надання впливу на свідків і протидію комітету Конгресу під час розслідування дій Росії. Серед іншого, Стоун збрехав Конгресу про своє листування зі співробітниками виборчого штабу Трампа. Прокуратура заявила, що він приховав це своє листування, бажаючи захистити Трампа.

У січні 2019 року Стоуну було пред'явлено звинувачення після того, як агенти ФБР заарештували його будинки у Флориді. Одним з головних аспектів у розслідуванні Мюллера було питання про те, чи знав Трамп про спроби Стоуна організувати витік документів Демократичної партії під час президентської кампанії 2016 року. Демократи на Капітолійському пагорбі досі хочуть розслідувати це питання. А нещодавно спецпрокурор Мюллер повідав про те, як він намагався зрозуміти, чи брехав Трамп у письмових відповідях про свої розмови зі Стоуном. За словами Мюллера, на президентській посаді Трампу не можна було пред'явити звинувачення в скоєнні злочину, тому що такі правила Міністерства юстиції. Тому слідчі спецпрокурора не наполягали на дачі свідчень Трампом.

Змовник проти США

Тим часом, у серпні 2018 року журі присяжних засудило Манафорта за податкові та банківські злочини, а потім він визнав себе винним у змові проти США і в змові з метою перешкоджання правосуддю.

У вересні 2018 року він уклав угоду зі слідством, визнавши себе винним у відмиванні грошей, в податковому шахрайстві і в незаконному лобіюванні за кордоном. Йдеться про його тривалу і високоприбуткову роботу в Україні в якості політичного консультанта в українських політиків, в тому числі, у колишнього українського президента, який отримав притулок в Росії. А ще Манафорт зізнався, що обманював банки в спробі збільшити свої доходи, для чого брав іпотечні кредити.

Він також погодився співпрацювати зі слідчими Мюллера — а потім почав давати неправдиві свідчення на допитах. Федеральний суддя вирішив, що така навмисна брехня анулює угоду про визнання провини.

Манафорта відправили до в'язниці в червні 2018 року, коли прокуратура з'ясувала, що він у змові зі своїм московським колегою Костянтином Килимником, який був пов'язаний з російською розвідкою, намагався впливати на свідків, здатних дати свідчення проти нього. Мюллер також пред'явив звинувачення Килимнику. Той не був помилуваний Трампом.

Манафорта засудили на сім років позбавлення волі у федеральній в'язниці, але в травні перевели під домашній арешт, коли Міністерство юстиції через пандемію коронавірусу вирішило випустити на свободу деяких ув'язнених, які вчинили ненасильницькі злочини.

Колишній прокурор Ендрю Вайсман, який очолив звинувачення проти Манафорта в розслідуванні Мюллера, стверджує, що після відправки за грати Міністерство юстиції по-особливому ставилося до цього колишнього помічника Трампа.

"Президентське помилування в даному випадку схоже на помилування, яке дає бос мафії", — написав Вайсман в середу в Твіттері.

Миттєва реакція демократів на помилування

Незабаром після того, як Трамп оголосив в середу про помилування, Манафорт звернувся до президента в Твіттері, написавши: "я шанобливо дякую вам за президентське помилування, якого ви мене удостоїли".

"Словами неможливо повною мірою передати ступінь моєї вдячності", - заявив він.

Стоун висловився в тому ж дусі, зробивши наступну заяву:"Хочу подякувати Господу і висловити глибоку подяку президенту Дональду Трампу за його неабиякий акт справедливості, що знайшов відображення в президентському помилуванні".

Але якщо не брати до уваги Білий Дім і тих, хто отримав помилування, новина про прийняте президентом рішення миттєво викликала негативну реакцію, особливо з боку демократів у Конгресі.

"Коли одна партія перетворює право помилування в інструмент злочинної діяльності, його загроза для демократії переважує його користь як знаряддя справедливості, — написав у Твіттері сенатор з Коннектикуту Кріс Мерфі. - Пора прибрати з Конституції право помилування".

Сенатор з Орегона Рон Вайден назвав помилування " лише верхівкою айсберга того збитку, який Дональд Трамп завдасть нашій демократії в останні дні перебування на посаді президента". "За це несе відповідальність кожен республіканець в Сенаті, що сприяв таким зловживанням владою в останні чотири роки", - написав він у Твіттері.

Після оголошення про помилування велика частина великої Старої партії зберігає мовчання, проте критика звучить не тільки відповідно до партійної приналежності. Сенатор-республіканець Бен Сасс з Небраски зазначив у своїй заяві, що рішення Трампа є "гнилим дощенту".

Що примітно, в Твіттері відзначився колишній адвокат і посередник Трампа Майкл Коен, який відбуває трирічний термін за цілий ряд злочинів, включаючи ухилення від сплати податків і брехню Конгресу. Він написав:"Те, що трапилося сьогодні показує, наскільки підірвана вся система кримінальної юстиції".

"Хоча президент США Дональд Трамп погрожував мені і моїй родині, я продовжував співпрацювати з федеральними відомствами, з владою Штатів, з Мюллером і з Конгресом. А в підсумку помилування отримали всі ці злочинці. Це неправильно!".

Памела Браун, Пол Леблан, Кейтлін Поланц і Кевін Ліптак

Переклад ІноЗМІ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

 
#Дональд Трамп #помилування #Пол Манафорт #Роджер Стоун #Роберт Мюллер #розслідування #Кушнер #демократи #критика
Джерело: 112.ua
Теги за темою
Дональд Трамп розслідування
Джерело матеріала
loader
loader