У вівторок, 17 листопада, Вищий антикорупційний суд України скасував свій перший в історії обвинувальний вирок щодо умисного неподання е-декларацій. Кримінальної відповідальності за недостовірне декларування нещодавно скасував Конституційний суд, чим неабияк збурив суспільство.
Про це повідомляють пресслужба Центру протидії корупції та Бюро судової інформації.
Вирок стосувався судді Апеляційного суду Дніпропетровської області у відставці Надії Посунся, яку звинувачували в умисному неподанні е-декларацій (ст. 366–1 Кримінального кодексу). Це був перший вирок антикорсуду після його створення 2019 року, його ж першим скасували через рішення КСУ.
У Центрі протидії корупції зазначають, що на черзі ще чотири вже наявних вироки за недекларування, які рано чи пізно ВАКСу будуть скасовані.
Зазначається, що оскільки КСУ скасував відповідальність за статтею 366–1 ККУ, Кримінальний процесуальний кодекс передбачає можливість перегляду судових рішень, які набрали законної сили, за виключними обставинами, серед яких і є рішення КСУ. Відтак, Надія Посунся подала заяву про перегляд свого вироку і нині має право звертатися за поверненням сплаченого нею штрафу.
Нагадаємо:
- Суперечливерішення Конституційного суду щодо скасування кримінальної відповідальності за недостовірне декларування збурило суспільство, оскільки воно фактично "обнулює" ключові реформи в Україні й, імовірно, може мати негативні наслідки для держави.
- У ніч проти 30 жовтня президент Володимир Зеленський подав до Верховної Ради законопроєкт, який передбачає припинення повноважень суддів КСУ, а їхнє рішення про скасування частини антикорупційного законодавства пропонує визнати таким, що не має правових наслідків.
- Відповідно до розпорядження Кабінету міністрів, доступ до публічних декларацій відновлено, а Національне агентство з протидії корупції знову може проводити спецперевірки, що розблоковує призначення посадовців всіх рівнів.
- Автор:
- Лінда Хурані