Лідерка білоруської опозиції Світлана Тихановська закликала ООН негайно скерувати до країни міжнародну групу спостерігачів. Також опозиціонерка вимагає введення нових санкцій проти білоруських чиновників, які відповідали за порушення на президентських виборах в Білорусі.
Білоруси "прокинулись" і пройшли точку неповернення. Про це Тихановська заявила під час неформальної віртуальної наради Ради Безпеки ООН щодо ситуації у Білорусі, яку скликали за ініціативи Естонії.
Навіщо Тихановській місія ООН в Білорусі
Ми закликаємо ООН негайно скерувати міжнародну моніторингову місію до Білорусі, щоб задокументувати ситуацію на місці подій,
– сказала Тихановська під час свого виступу.
Опозиціонерка додала, що білоруси протестують попри жорстокість силовиків. А страйки на найбільших підприємствах країни вказують на те, що люди "прокинулися" і для них дороги назад вже немає.
За словами Тихановської, це і є причина необхідності втручання ООН у ситуацію в Білорусі. Білорусам потрібна допомога світових країн, щоб зупинити порушення прав людини і "цинічну неповагу до права на людську гідність" в країні, розміщеній у центрі Європи.
Тихановська про нові санкції проти чинної влади Білорусі
Опозиціонерка також заявила, що потрібно провести засідання ООН, яке було б присвячене ситуації в країні. Вона сказала, що на цьому засіданні потрібно засудити надмірну агресію білоруської поліції до протестувальників та запровадити санкції проти чиновників, відповідальних за порушення під час президентських виборів у Білорусі.
Тихановська також додала, що білоруси готові до діалогу "з усіма країнами, які поважають територіальну цілісність і суверенітет" країни.
Мирних протестувальників незаконно затримували, били, ґвалтували, деякі з учасників протесту померли,
– заявила лідерка опозиції.
Реакція дружніх до Лукашенка країн на слова Тихановської
Представники чинної влади Білорусі, а також Росії, Китаю та Венесуели заявили, що Тихановська порушила регламент наради ООН. Постійний представник Білорусі Юрій Амбразевич вимагав зупинити трансляцію її виступу.
Я знову прошу припинити трансляцію відео, що не мають відношення ні за суттю, ні за процедурою проведення події, яка відбувається сьогодні тут, у стінах Ради ООН з прав людини,
– заявив Амбразевич.
Він додав, що виступ "окремо обраних громадян Білорусі" не можна вважати прийнятним.
Коротко про реакцію низки країн на протести в Білорусі
- У Білорусі 9 серпня відбулись президентські вибори. Переміг нібито Олександр Лукашенко. Проте люди вважають, що голосування було сфальсифікованим. Це стало причиною масових протестів у країні.
- На протести в Білорусі відреагували багато європейських країн. Зокрема, канцлерка Німеччини Ангела Меркель заявила, що прагнення білоруських протестувальників до демократії розтоптане ногами.
- Країни "Вишеградської четвірки", до складу якої входять Угорщина, Польща, Словаччина та Чехія, запропонуютьбезвізовий режим для білорусів. Це рішення ймовірно розглянуть на найближчому саміті Євросоюзу.
- Комітет Парламентської асамблеї Ради Європи з правових питань та прав людини заявив, що не визнає результатівбілоруських виборів. Також у ПАРЄ вирішили створити орган, який би зібрав докази фальсифікацій на виборах.
- 19 серпня на позачерговому саміті лідери ЄС домовились про введення санкцій проти окремих білоруських посадовців.
- 31 серпня Литва, Латвія та Естонія ввели санкції проти Лукашенка та ще 40 чиновників. Пізніше Білорусь затвердила санкції проти країн Балтії у відповідь.
- До слова, депутати литовського парламенту визнали президенткою Білорусі Світлану Тихановську.