У Національному банку України вважають, що вже час переглянути терміни надання кредитних канікул для українців. А все через те, що у банківській системі за період пандемії та кризи накопичився дисбаланс.
Кредитні канікули слід скасувати
Про це в інтерв'ю Інтерфакс-Україна, опублікованому 13 лютого, говорила виконувачка обов'язків керівниці НБУ Ктерина Рожкова.
Вона зазначила, що весною Нацбанк підтримав ідею "кредитних канікул". Однак тепер, у час переходу до адаптивного карантину, це питання слід переглянути.
Рожкова звернула увагу на таке:
- Не всі боржники мали фінансові труднощі, але залюбки користувалися кредитними канікулами.
- Натомість усі банки України продовжували здійснювати виплати за депозитами.
Це й призвело до вимивання ліквідних коштів із фінансових установ та дисбалансу в банківській системі України.
Банки повинні розробити програми реструктуризації
Катерина Рожкова наголосила, що після завершення карантину клієнти банків не повинні залишатися наодинці з проблемою кредитів. Банки вже зараз повинні розробити програми реструктуризації.
Щойно закінчиться карантин, ви вже повинні клієнту запропонувати на вибір: є чотири програми, ти вибираєш будь-яку, – щоб він не витрачав час і сили й працював,
– наголосила Рожкова.
І, звісно, бізнес повинен отримати нові кредитні продукти, які "допоможуть кожній окремій компанії відновитися у посткарантинний період".
До слова, в цьому ж інтерв'ю Рожкова висловила сподівання, що вже "в четвертому кварталі можна буде масово запускати іпотеку". При цьому найбільш стабільним позичальникам можна буде дати кредит під 10% річних.