Скільки заборгувала Україна світовим кредиторам - віддавати доведеться навіть не онукам
Скільки заборгувала Україна світовим кредиторам - віддавати доведеться навіть не онукам

Скільки заборгувала Україна світовим кредиторам - віддавати доведеться навіть не онукам

У той час, поки міжнародні кредитори вільно надають Україні позики, з упевненістю, що держава має платіжну спроможність, фінансові експерти б'ють на сполох. Є думка, що довго так тривати не може. Державі потрібно жити своїми можливостями.

Буквально днями Україна отримала транш МВФ у рамках нової 18-місячної програми stand-by. Відомо, що 2,1 млрд доларів надійшли на рахунки держави та будуть використані, як кажуть чиновники, для латання "дірок" в державному бюджеті.

Про це пише аналітик Микита Бегаль для порталу "Вголос".

МВФ, ілюстративне фото: Flickr
МВФ, ілюстративне фото: Flickr

Для цього Єврокомісія надала Україні за програмою макрофінансової допомоги два транші на 1 млрд євро. Ці кошти, як роз'яснювалося в Twitter Президента Володимира Зеленського, допоможуть зменшити боргове навантаження і побороти негативні економічні наслідки, викликані пандемією COVID-19.

Крім цього, в липні очікується транш в 350 млн доларів від Світового Банку, який входить у традиційний пул донорів України.

Світовий банк, UA.News
Світовий банк, UA.News

"По зовнішнім джерелам, то передбачається отримання декількох запозичень. Насамперед, це виплати МВФ до кінця 2020-го (перший транш - 2,1 млрд доларів, сума другого і третього - 1,4 млрд доларів). Також плануємо отримати макрофінансову допомогу від Європейської комісії (обсяг 1,2 млрд євро + 0,5 млрд євро), а ще 1 млрд доларів від Світового банку до кінця 2020 року (в липні надійде 350 млн доларів)", - пояснив ситуацію міністр фінансів Сергій Марченко.

Поточні закордонні кредити, як зазначалося вище, підуть на ліквідацію бюджетних розривів, обслуговування старих позик і боротьбу з коронавірусом, який сьогодні сильно б'є по економіці країни через простій деяких галузей. За прогнозами МВФ, через пандемію ВВП України за підсумками 2020 року впаде на 8,2%.

Незважаючи на складні часи, влада не піде шляхом реструктуризації боргів. А їх досить багато. Так, на обслуговування держборгу країна цього року повинна витратити більше 450 млрд гривень, що становить більше третини держбюджету.

"На жаль, більше половини держборгу є зовнішнім. Якщо, наприклад, у США чи Китаї, держборг є переважно внутрішнім, то Україна фактично потрапила під зовнішнє рівняння", - коментує економіст Всеволод Степанюк.

Гривні, скріншот: YouTube
Гривні, скріншот: YouTube

На 31 травня держборг України становив 78,4 млрд доларів (зовнішній - 48,71 млрд, внутрішній - 29,7 млрд). За даними Мінфіну, за січень-квітень країна виплатила за зовнішніми та внутрішніми боргами понад 112 млрд гривень. У відомстві кажуть, що формат відносин з ключовими кредиторами буде змінюватися, відзначаючи, що країна повинна відмовитися від прямого фінансування МВФ до 2023 року.

Для цього потрібно знизити співвідношення боргу до ВВП до 55%, розібратися з непрацюючими кредитами в банківській системі, збільшити гарантії збереження вкладів для фізичних осіб у гривнях, а також легалізувати гральний бізнес. Крім того, необхідно запустити Службу фінансових розслідувань і перезапустити податкову з митницею. Поки ж до кінця червня необхідно здійснити платежі на 50,5 млрд гривень за зовнішніми боргами і 91,2 млрд гривень за внутрішнім.

Пікові виплати припадають на третій квартал: на обслуговування і погашення боргових зобов'язань державі знадобиться витратити 168 млрд гривень. Частково послабити навантаження повинен другий транш МВФ, який очікується у вересні.

Обов'язково підпишись на наш канал в Viber, щоб не пропустити найцікавіше

Нагадаємо, Зеленський пообіцяв підвищити зарплату.

Як повідомляв Знай.uа Шмигаль запропонував українцям пізніше приходити на роботу.

Знай.uа писав, лизоблюд Путіна пригрозив Зеленському через його обіцянки.

Теги за темою
Україна кредит
Джерело матеріала
loader
loader