Європейське енергоспівтовариство підтримало ДТЕК щодо неправомірності стягування платні за передачу при експорті електроенергії
Європейське енергоспівтовариство підтримало ДТЕК щодо неправомірності стягування платні за передачу при експорті електроенергії

Європейське енергоспівтовариство підтримало ДТЕК щодо неправомірності стягування платні за передачу при експорті електроенергії

Секретаріат Європейського Енергетичного Співтовариства (ЄЕС) в документі «Україна: тариф на передачу та диспетчеризацію електроенергії щодо тарифів на експорт і імпорт» надав роз'яснення і рекомендації з приводу оплати тарифів на передачу експортерами електроенергії.

Рекомендації ЄЕС повністю збігаються з позицією ДТЕК щодо невідповідності вимог Регулятора оплачувати тариф на передачу при експорті електроенергії європейському законодавству та міжнародним зобов'язанням України.

Про це йдеться в заяві компанії.

«Ми продовжуємо в судовому порядку відстоювати неправомірність нарахувань за тариф на передачу на експорт.

Секретаріат Європейського енергоспівтовариства однозначно вказав на неправомірність застосування тарифу на передачу для компаній-експортерів.

Таке рішення Регулятора, на мою думку, є відвертою дискримінацією компаній-експортерів.

Сподіваюся, що мотивована думка Секретаріату ЄЕС стане основою для перегляду Регулятором помилкових рішень», - зазначив генеральний директор D.

Trading Віталій Бутенко.

За його словами, Регулятор, який забезпечує євроінтеграцію української енергосистеми, повинен керуватися загальноприйнятими європейськими нормами і правилами.

Віталій Бутенко наголосив, що ДТЕК завжди працює в чіткій відповідності до законодавства України і оплачує тариф оператора системи передачі у відповідності з усіма чинними вимогами.

Зокрема, у висновках Секретаріату ЄЕС йдеться про те, що рішення регулятора суперечить статті 41 Договору про Енергетичне Співтовариство, яка передбачає, що митні збори і кількісні обмеження на імпорт і експорт електроенергії і всі заходи, що мають рівнозначний ефект, заборонені.

«Поточний тариф на передачу електроенергії не повинен застосовуватися до експортних та імпортних операцій, тому що це призводить до завищення ціни і не відповідає Договору про Асоціацію», - йдеться у висновку ЄЕС.

Відповідно до прецедентного права Європейського Суду, ця заборона також поширюється на всі заходи, що суперечать принципам вільної торгівлі.

Зокрема, в документі наводиться приклад Словаччини.

В аналогічній ситуації декілька років тому Європейський суд прийняв рішення, що будь-які додаткові матеріальні витрати, навіть незначні, на товари, що експортуються, є перешкодою для руху таких товарів.

Як повідомлялося, Регулятор в особі Національної комісії, яка здійснює регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) у лютому 2020 року зобов'язав експортерів оплачувати тариф на передачу при експорті електроенергії за тією ж ставкою, що і для внутрішнього споживання і вироблення.

Відповідні зміни були внесені до Кодексу системи передачі.

Дана норма, на переконання ДТЕК, знижує конкурентоспроможність національних виробників електроенергії.

Тому компанія ДТЕК Західенерго опротестувала дане рішення в суді.

Мова про каскадну аварію в енергосистемі, в результаті якої повністю припиняється подача електроенергії всім споживачам.

Досі Україну ця біда оминала, але, на думку енергетичних експертів, нині ми впевнено прямуємо до такої кризи і блекаут може статися вже влітку, якщо уряд терміново не запровадить антикризові заходи.

Ситуація погіршується і через загальне падіння економіки та пандемію коронавірусу.

Внаслідок карантину впало споживання електроенергії, знижено обсяги її виробництва, впав рівень платежів.

Джерело матеріала
Згадувані персони
loader
loader