Сьогодні, 1 червня, Україна та ще понад 60 країн світу відзначають Міжнародний день захисту дітей. Свято, яке асоціюють із морозивом, атракціонами і початком таких довгоочікуваних літніх канікул, має насправді зовсім не розважальний підтекст.
Історія виникнення свята
Це одне з найстаріших міжнародних свят. За деякими даними, ідея відзначати виникла 1 червня 1925 року. Цього дня генконсул КНР у Сан-Франциско відшукав у місті китайських дітей-сиріт і влаштував для них урочисті заходи з нагоди національного свята, що символізує початок літа – Дуань-у-Цзе (Фестиваль човнів-драконів). Такий задум дипломата не залишився непоміченим.
А за цікавим збігом обставин 1 червня 1925 року була ще одна знакова подія: у Женеві відбулася перша міжнародна конференція, під час якої тривало обговорення проблем дітей. Вважається, що саме ці дві події стали визначальними при виборі дати свята.
Водночас офіційним роком народження Міжнародного дня захисту дітей вважають не 1925-й, а 1949 рік. Саме тоді в Парижі відбулася спеціальна сесія Міжнародної демократичної федерації жінок, на якій і було вирішено заснувати дитяче свято. Таке рішення було обумовлене жахливим становищем дітей по всьому світуву післявоєнний період: багато неповнолітніх лишилися сиротами, без домівок, їжі, хворі. Це не могло залишитися поза увагою міжнародної спільноти.
Відзначати свято почали вже з наступного року: у 1950 році урочисті заходи відбулися в 51 країні. У 1959 році ООН ухвалила Декларацію прав дитини, якою закликала батьків, громадські організації та уряди визнавати права дітей та сприяти їхньому дотриманню. Щоправда, цей документ був, швидше, рекомендаційним. А вже у 1989 році організація представила перший міжнародний документ відповідного характеру – Конвенцію про права дитини.
День захисту дітей в Україні
У 1991 році Україна приєдналася до Конвенції ООН про права дитини, однак відзначати свято почала з 1998 року – після підписання 30 травня президентом Леонідом Кучмою указу "Про день захисту дітей".
Символіка свята
Офіційним символом Міжнародного дня захисту дітей є спеціальний прапор. Зелене полотно символізує зростання і гармонію.
Посередині нього розміщено знак Землі – уособлення спільного дому. Від нього відходять червона, жовта, синя, біла і чорна фігурки – символи різноманітності і терпимості.
Як відзначають Міжнародний день захисту дітей
Звісно, цього дня для дітей влаштовують різні розважальні заходи: конкурси з подарунками, концерти, виставки, вікторини. Однак це свято, скоріше, орієнтоване на дорослих, адже головна мета – розказати про проблеми і труднощі дітей у всьому світі, наголосити на важливості захисту їхніх прав.
1 червня в багатьох країнах світу тривають акції проти абортів. Це можуть бути марші, мітинги, автопробіги, молебні тощо. Однак, цього року доведеться обійтися без масових акцій у зв'язку із пандемією коронавірусу та відповідними карантинними обмеженнями.
Крім того, збирають кошти на лікування онкохворих дітей.
Цього дня світова спільнота закликає також зупинити домашнє насильство, проводить освітні компанії для дітей з інформацією про те, куди вони можуть звернутися в разі обмеження їхніх прав.
У зв’язку з бойовими діями перед Україною постали нові виклики у сфері захисту прав дітей. Сьогодні дуже гостро порушено питання дітей-сиріт, переселенців, дітей із неповних чи неблагополучних сімей.
Головний заклик більшості акцій, які відбуваються цього дня в понад 60 країнах світу, – тільки дорослим під силу вирішити проблеми дітей.
Що ще святкують 1 червня?
З 2013 року за ініціативи ООН цього дня відзначають ще одне сімейне свято – Всесвітній день батьків.
Із 2001 року (за пропозицією Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН) святкують також Всесвітній день молока.
Цього дня також: на всій території США скасували рабство (1862 рік), народилася актриса Мерилін Монро (1926 рік), видали перший номер журналу коміксів "Action Comics", в якому з'явився найвідоміший герой коміксів Супермен (1938 рік), вийшов альбом The Beatles "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band" – найкращий альбом усіх часів і народів за версією журналу "Rolling Stone" (1967 рік), розпочав роботу перший цілодобовий інформаційний канал CNN (1980 рік).