Цей день в історії: смерть Пилипа Орлика, повстання у Норильську та перший бій в Донецькому аеропорту.
26/05/2020 - 13:20.
.
У 1742 році в Яссах (Молдова) у віці 69 років помер Пилип Орлик, обраний Гетьманом Війська Запорозького в умовах еміграції і в час ослаблення його військових і політичних союзників.
Він протягом більше чверті століття марно відстоював ідею об’єднання і проголошення незалежності Української козацької держави, яка не знайшла підтримки ні в Гетьманщині, ні в європейських державах.
26 травня 1953 року почалося Норильське повстання.
Після смерті Сталіна у березні 1953 у політв’язнів з’явилася надія на пом’якшення надзвичайно жорстких табірних умов, але політичні в’язні під амністію не потрапили.
Понад 70% політв’язнів були українцями, режим утримання яких був найжорсткішим.
Багатьох московська влада засудила на так званий «бандерівський стандарт» – 25 років ув’язнення.
Передумовами до повстання стало прибуття в Горлаг (Норильська група концтаборів) етапів з ув’язненими, які вже мали досвід участі в табірних заворушеннях 1952 року, смерть Сталіна і той факт, що амністія поширилася лише на кримінальників та ув’язнених з малими термінами, відсоток яких у Горлагу був невеликий.
Це було найперше й наймасовіше повстання після смерті Сталіна.
Ключову роль у Норильському повстанні, яке тривало 61 день, відіграли українці, зокрема колишні бійці УПА.
У 2004 році зведений загін українських військових загальною кількістю близько 240 підтримки штурмової авіації вибив з будівлі нового терміналу Донецького аеропорту угрупування російських бойовиків, яке очолював колишній командир донецької «Альфи» Олександр Ходаковський.
Контроль над частиною аеропорту став стримуючим фактором під час вторгнення російських збройних сил наприкінці серпня 2014 року і тривав наступні 242 дні.