Чи варто брати сабатікал? Усі за і проти тривалої відпустки
Чи варто брати сабатікал? Усі за і проти тривалої відпустки

Чи варто брати сабатікал? Усі за і проти тривалої відпустки

Відчуваєте, що ви все ближче до професійного вигорання? Сабатікал – це можливість переключитися, розставити пріоритети, знайти нові сили та навіть напрям у житті. Якщо коротше – це довга творча відпустка. Дізнайтеся більше, що таке сабатікал, як він допомагає відновити сили та розвинути нові навички. Розповідаємо, кому корисний сабатікал і як його планувати – в нашому матеріалі.

Саботікал – це довга творча відпусткаСабатікал – це можливість переключитися, відновитися після професійного вигорання та знайти нові сили. Фото: Depositphotos

Що таке сабатікал?

Аби зрозуміти, що таке сабатікал, варто взяти від декількох місяців до року відпустки. Для європейців, наприклад, така довга перерва в роботі є більш звичною, ніж для американців. Однак останні також пропонують співробітникам таймаут на певний час. Наприклад, в Adobe працівник може взяти чотири тижні для сабатікалу. 

Тобто сабатікал – це відпустка від декількох тижнів до року, залежно від робочого контракту, зі збереженням робочого місця. Деякі компанії продовжують платити співробітнику зарплату на час сабатікалу, однак іноді зменшують її або взагалі припиняють виплати.

Зазвичай сам роботодавець пропонує відпустку через контракт або особисту розмову. Так, у 2022 році 26% міжнародних організацій пропонували працівникам неоплачуваний сабатікал та 12% – зі збереженням зарплатні, ще 53% – давали можливість взяти часткову перерву. 

Порівняно з європейцями та американцями, українці рідко практикують сабатікал, пояснює MC.today лікарка-психотерапевтка та співзасновниця платформи Pleso Анна Ліссова. В Україні зазвичай саме працівники звертаються до керівництва з пропозицією сабатікалу. 

Коментар лікарки-психотерапевтки Анни Ліссової

Порівняно з європейцями та американцями, українці рідко практикують сабатікал. Фото: Анна Ліссова

Переважно це люди, які бачать два рішення – звільнитися чи піти в сабатікал – обирають останнє, часто маючи професійне вигорання. Якщо для працівника це можливість відновитися та здобути додаткові знання, то яка користь компанії? Організація не витрачає час та кошти на навчання нового працівника, а після сабатікалу в команду повертається енергійна, ініціативна людина, готова покращувати вже знайомі процеси. Водночас існує ризик звільнення під час сабатікалу через зміну пріоритетів, цінностей працівника чи планів. 

Для чого беруть сабатікал? 

Сабатікал – це довга відпустка, яку іноді називають творчою. Її використовують, щоб не дійти до вигорання на роботі. Однак іноді це єдиний спосіб відновитися та вийти з цього стану. Можна витратити цей час і на справи, які не встигаєте зробити, поки працюєте. Наприклад, IT-спеціаліст може пройти курси, розвивати блог, особистий бренд. 

Лікарка-психотерапевтка Анна Ліссова зазначає, що для боротьби з вигоранням сабатікал – не єдине рішення, є й інші, доступніші способи.

«Серед альтернатив зміна робочого графіка, робота з терапевтом, застосування методів релаксації або здобуття навичок управління стресом. Для деяких людей короткі відпустки або регулярні перерви у щоденному графіку можуть виявитися ефективнішими за тривалий сабатікал, особливо якщо причина вигорання криється в перенавантаженні, а не у втраті інтересу до роботи», додає фахівчиня.

Працівники беруть сабатікал для:

  • відновлення після професійного чи емоційного вигорання;
  • навчання – проходження курсів, роботи з ментором, практики в інших сферах роботи;
  • наукової діяльності – написання робіт, проведення досліджень;
  • розвитку усвідомленості, перегляду своїх пріоритетів та пошуку нових сфер діяльності.

«Час, проведений наодинці з собою, допоміг осмислити попередній досвід в компанії. Я зрозуміла, що на роботі заряджає, а що виснажує. Тому після повернення до роботи важливим етапом для мене стало налагодження процесів саме в комфортному режимі, а не у звичному попередньому», – поділилася з MC.today адвокатка, керівниця практики вирішення спорів Miller Law Firm Каріна Панченко.

Чоловік, який переживає професійне вигорання

Сабатікал – ефективне, але не єдине рішення в боротьбі з вигоранням. Фото: Pexels

Як найкраще організувати час сабатікалу

Підготовка до сабатікалу залежить від вашої роботи, особистих обставин та наявних заощаджень. Якщо ви підприємець чи власник стартапу, доводиться призупиняти роботу. Так, власниця бренду одягу so.good linen Анастасія Бурма взагалі закрила його, однак відновила пошиття після декількох місяців сабатікалу.

Коли ви працюєте в штаті, варто звернути увагу на декілька пунктів.

  1. Підрахуйте фінанси. Деякі компанії пропонують зберігати протягом сабатікалу як робоче місце, так і зарплату. Однак ви можете отримувати менше коштів, ніж зазвичай, або опинитися зовсім без них. Цей момент варто обговорити з керівником та збільшити заощадження, виплатити кредити перед довгою відпусткою.
  2. Складіть план. Творча відпустка зовсім не про відпочинок чи догляд за дитиною. Сабатікал це час для навчання, розвитку, реалізації планів. Тому варто скласти перелік того, що ви давно відкладали: курси, творчі вечори, робота з менторами тощо.

В Україні наважуються на сабатікал спеціалісти, які вже переживають вигорання. Дослідники кажуть, що після тривалої виснажливої роботи на відновлення може піти від декількох тижнів до трьох років. Згадайте про час на відпочинок під час планування та залиште перші тижні чи місяці для того, щоб мати ресурси на подальші заняття.

«Після тривалого періоду відпочинку або зміни діяльності людям часто складно повернутися до звичного робочого ритму. Сабатікал несе ризик “кризи повернення”, оскільки структура повсякденного життя, яку забезпечує робота, часто є джерелом стабільності. Тому важливо плавно повертатися в робочий процес поступово», розповідає MC.today лікарка-психотерапевтка та співзасновниця платформи Pleso Анна Ліссова.

Сабатікал може перериватися через термінові завдання, та й спокійним відпочинком теж може не бути. Однак час, який ви маєте, цілком ваш, тому в цей період в пріоритеті тільки ваші плани, бажання та заняття. Все, на що не вистачало можливостей, під час сабатікалу стає цілком реально здійснити.

Джерело матеріала
loader