В.о. керуючого справами Львівської обласної ради у програмі Олега Радика “Go про” розповів про повернення об’єктів нерухомості до спільної власності територіальних громад Львівщини. Про це п
“Під час воєнного стану юридичний відділ має трошки менше роботи, оскільки є менше засідань комісій, менше сесій. В силу юридичного блоку ми акцентували зараз увагу і маємо багато здобутків у судах, маємо багато існуючих судових процесів: якісь вже завершились і ними варто гордитися. Можемо про них розповісти трошки більше”, – поділився Ярослав Гасяк.
Зокрема, в.о. керуючого справами Львівської обласної ради розповів про Порохову вежу, що на вулиці Підвальна, 4 у Львові, яка є однією з небагатьох збережених памʼяток фортифікаційного будівництва у місті. Її збудували у 1522-1537 роках. Зараз вежа є комунальним майном Львівської облради. На початку 1990-х її передали у користування Львівській обласній організації Національної спілки архітекторів України. Упродовж 2020-2023 років Західний офіс Держаудитслужби провів ревізію фінансово-господарської діяльності управління і виявив порушення у використанні приміщень Порохової вежі, зокрема щодо здачі приміщень в суборенду.
“Станом на зараз є судові процеси, пов’язані з чинністю договору оренди (ред.- договір оренди з Львівської спілкою НСАУ). Однак ми свідомі того, що цей процес буде врегульований. Натомість ми отримали позовну заяву про припинення права власності Львівської обласної ради на Порохову вежу з тих підстав, що начебто Львівська облрада не є користувачем. Зараз є судові процеси, вони тривають, але ми будемо відстоювати інтереси громад і переконувати суд в тому, що Львівська обласна рада є належним користувачем такої культової будівлі, яка має величезну історію і значення для всіх громад. З приводу відносин оренди: щоб не було ніяких спекуляцій, цей об’єкт може перебувати в користуванні Спілки архітекторів, однак на певних внормованих процесах договорів оренди, які укладаються через процедуру Prozorro”, – наголосив Ярослав Гасяк.
Також він додав, що ніяких рейдерських захоплень стосовно Порохової вежі немає. Львівська обласна рада і всі громади Львівщини є співвласниками пам’ятки архітектури.
Окрім цього Ярослав Гасяк розповів про ще одну пам’ятку архітектури, яка перебувала в незаконній власності майже 20 років. Йдеться про Будинок вчених у центрі Львова.
Зокрема, Львівська обласна організація профспілки працівників освіти і науки України без правових підстав зареєструвала право власності на нерухомість. Проте нежитлова будівля належить до списку пам’яток, що не підлягають приватизації. Таким чином, приміщення належало до обласної комунальної власності, і підстав для оформлення та передачу його у приватну власність не було.
“Ми зараз маємо судовий процес, який пов’язаний з витребуванням Будинку вчених на користь Львівської обласної ради. Були порушені кримінальні провадження і зараз є вирок, який ще не набрав законної сили стосовно голови тодішньої Галицької адміністрації, який видав відповідні документи на право приватної власності на Будинок вчених за профспілками. Спільно з Львівською обласною прокуратурою (треба віддати їм належне, оскільки зараз в нас дуже хороша комунікація і дійсно є такий державницький підхід до певних майнових судових процесів) ми зараз витребовуємо і маємо рішення суду першої інстанції про витребування цього Будинку вчених на користь Львівської обласної ради”, – зазначив Гасяк.
В.о. керуючого справами Львівської обласної ради висловив вдячність представникам Галицької прокуратури і Львівської обласної прокуратури: “Будуть ще не менш цікаві об’єкти, які ми сподіваємось будуть перебувати у спільній власності громад”.
Наталка СТУДНЯ