Мандрики із сиру
Мандрики із сиру

Мандрики із сиру

і ми, і, відповідно, наші діти чудово знають, як виглядають та смакують круасани, кейкпопси. мафіни, крафіни, скони чи макаронси. Усе це страви інших кухонь світу. І при цьому достатньо часто традиційні страви нашої рідної української кухні для українців звучать як справжня екзотика. Вони про них нічого не чули, ніколи не куштували і нічого не знають. Саме така сумна історія сталася і з нашою обрядовою випічкою, яку готують на свято Петра і Павла 12 липня. Традиційно випічку готують з молочними продуктами: сиром, маслом, сметаною. Додають яйця і замішують тісто, з якого виробляють невеличкі пампушки-мандрики. Цими мандриками 12 липня обдаровують як вдячність пастухів-підлітків, яких наймали випасати худобу. Пастухи в цей день усі разом святкують на паші, зносячи до спільного столу усі пригощання. У нас напередодні свята хлопці на паші викопували рівчак у формі букви Р (що символізує першу букву імен Святих Петра і Павла. Наступного дня на свято усі сідають на паші колом, опускаючи ноги у викопаний рівчачок викопаної букви, а столом для страв служить серединка цієї букви Р…
У своїх восьми книгах про страви української кухні я два рази писала про наші мандрики: у книзі «Україна від свята до свята» та у книзі про одну з регіональних кухонь України. Це були два абсолютно різні рецепти: одні мандрики були у вигляді сирних пампушок, а інші із дріжджового тіста, з якого були вироблені коржики з припіднятими защипнутими краями, а серединка наповнена сирною начинкою.
Мандрики із дріжджового тіста крім сирної, іноді готують з капустяною, ягідною чи іншою начинкою.
У Львові ж, у роки, коли я там вчилась в університеті, було популярне кафе «Мандрики», де до гарячого рідкого борщу в горнятку подавали ще інакші мандрики. Це був круглий закритий дріжджовий пиріг розміром з тарілку із курячою начинкою, политий грибним сосом..
А чи знали ви про таку цікаву українську обрядову страву. А може колись смакували мандриками у Львові?
ПРИГОТУВАННЯ:
Перемішати розтоплене масло, сир, сметану, яйце, цукор, сіль. Вмішати просіяне з содою борошно. Тісто буде липкуватим.
Руки змочити водою і сформувати мандрики величиною як два волоські горіхи. Викласти їх на змащене деко. Випікати за температури 180*С приблизно 20 хвилин до золотавого кольору. Ще гарячими зняти з дека і накрити рушником. Залишити до остигання.

Джерело матеріала
loader