/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F434%2Ffde463c45c9119895ff8ebecb40fd3db.jpg)
ШІ і кабелі допомагають передбачати підводні землетруси
Дослідники з Вашингтонського університету випробували нову систему моніторингу землетрусів за допомогою волоконно-оптичних кабелів на дні океану, що дало змогу зафіксувати слабкі тектонічні події в зоні субдукції Хуан-де-Фука.
Використовуючи метод розподіленого акустичного зондування (DAS), вони перетворили телекомунікаційні кабелі на сейсмічні детектори. “Це відправна точка для будь-якого аналізу землетрусів”, — заявила Марін Денолле. Система зчитує мінімальні деформації світлового сигналу, спричинені навіть незначними збуреннями ґрунту навколо кабелю.
Алгоритм на основі штучного інтелекту, натренований на 285 землетрусах в Алясці, дозволяє ізолювати слабкий сигнал із фону та виявляти навіть ті землетруси, які не помітили б традиційні прилади. “Добре навчена модель бачить те, чого не може побачити людське око”, — зазначив сейсмолог Цибін Ши.
Особливістю дослідження стало використання активного телекомунікаційного кабелю, а не ізольованого, що демонструє можливість інтеграції моніторингу у вже наявну інфраструктуру. В експерименті в Орегоні лише за три дні зібрано величезний обсяг якісних даних, які дозволили локалізувати джерела підземних поштовхів із високою точністю.
Цей метод відкриває нові перспективи раннього попередження про землетруси і цунамі, оскільки зона Каскадської субдукції є потенційно небезпечною. Система DAS компактна, доступна і готова до масштабного застосування. “Ми збираємось зрозуміти тектоніку плит, вивчаючи дрібні землетруси — і це наш ключ до майбутнього”, — наголошує Денолле.

