За пів року президентства Трамп став ключовою фігурою в глобальному політичному русі проти преси, — RSF
За пів року президентства Трамп став ключовою фігурою в глобальному політичному русі проти преси, — RSF

За пів року президентства Трамп став ключовою фігурою в глобальному політичному русі проти преси, — RSF

Організація попередила про небезпеку транснаціонального антимедійного руху, що поширює спільні тактики по різних країнах і знайшов прихильника в президенті США.

Через шість місяців після початку другого терміну президента США Дональда Трампа його адміністрація стала все більше ворожою до преси. Міжнародна організація «Репортери без кордонів» (RSF) попереджає про небезпеку транснаціонального антимедійного руху, що поширює спільні тактики по різних країнах і знайшов одного зі своїх найвпливовіших прихильників в американському президенті.

«Відтоді як шість місяців тому Трамп повернувся до влади, він доповнив роки словесних нападів на журналістів новими, конкретними діями зі згортання свободи преси. Багато з цих тактик — не нові, це той самий сценарій, за яким діють відомі вороги свободи слова в усьому світі. Але очевидно, що Трамп підсилив це явище, надихаючи інших лідерів придушувати власні незалежні медіа. Результат — катастрофа для глобальної свободи преси», — сказав виконавчий директор RSF у США Клейтон Ваймерс.

«Репортери без кордонів» наводять сім прикладів авторитарних тенденцій у політиці Трампа щодо медіа.

  • Правовійна й економічний тиск. 

Один з улюблених інструментів Дональда Трампа для розв'язання будь-яких проблем — безпідставний позов — став характерною рисою його війни проти преси. Він неодноразово подавав до суду на медіаорганізації через матеріали, які йому не подобаються. Так званий lawfare (правовійна — ред.) активно застосовується авторитарними лідерами, таким як президент Сальвадору Найїб Букеле, проти медіа по всьому світу.

  • Захоплення медіаорганізацій наближеними людьми

Позов Трампа проти компанії Paramount, якій належить мовник CBS, завершився угодою, яка відкрила шлях до захоплення компанії генеральним директором Skydance Девідом Еллісоном, який пов’язаний з Трампом. Призначення наближених осіб на чолі великих медіакомпаній — типова тактика для підкорення медіа, кажуть у RSF.

В Угорщині прем’єр-міністр Віктор Орбан скористався подібними викупами медіа з боку наближених до влади «олігархів», що дозволило його партії взяти під контроль близько 80% політичного інфопростору країни.

  • Ліквідація незалежного суспільного мовлення

Трамп зробив суспільне мовлення мішенню своїх атак, намагаючись скасувати фінансування, схвалене Конгресом, для національних громадських мовників — National Public Radio (NPR) та Public Broadcast Service (PBS). Він також погрожував припинити фінансування місцевих незалежних громадських радіо- й телестанцій.

  • Насильство проти журналістів, які висвітлюють протести 

Організація RSF зафіксувала щонайменше 60 випадків насильства щодо журналістів під час нещодавніх протестів у Лос-Анджелесі проти імміграційної політики Трампа. Агресія до представників медіа стала однією з характерних рис політики нинішнього президента США. Жорстоке поводження з журналістами та їхнє затримання під час висвітлення антиурядових протестів також є звичним явищем у таких країнах, як Сербія, Туреччина та Грузія.

  • Заборона «небажаних» слів і висловів

11 лютого Білий дім заборонив Associated Press (AP) доступ до Овального кабінету, президентського літака Air Force One та низки офіційних заходів — через те, що інформагентство продовжило вживати назву «Мексиканська затока» на позначення акваторії біля південного узбережжя США, яку Трамп перейменував на «Американську затоку». Також пресслужба Білого дому відмовляється відповідати на електронні листи від журналістів, які використовують гендерні займенники у своїх запитах.

У RSF кажуть, що контроль над мовленням нагадує тактику Кремля, який  через кілька днів після повномасштабного вторгнення в Україну наказав медіа прибрати формулювання «напад», «вторгнення» чи «війна», а натомість називати це «спеціальною воєнною операцією».

  • Безпідставні звинувачення на адресу медіа

Невдовзі після того, як Ілон Маск і Департамент ефективності уряду (DOGE) розпочали ліквідацію Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), яке зокрема фінансувало незалежні медіа, сербська влада провела обшук в офісі Центру досліджень, прозорості та підзвітності (CRTA), неурядової організації, яка стоїть за фактчекінговим сайтом Istinomer.rs. 

Прокуратура обґрунтувала рейд звинуваченнями з боку адміністрації Трампа, яка заявила, що одержувачі допомоги від USAID могли «зловживати коштами» або «відмивати гроші».

  • Кампанії з дискредитації журналістів

Трамп також вирізняється особливо агресивною риторикою щодо преси. Подібну тенденцію демонструє й президент Аргентини Хав’єр Мілей, який у квітні 2025 року Мілей почав публічно використовувати гасло «Ми недостатньо ненавидимо журналістів». Подібно до Трампа, він розгорнув кампанії з дискредитації представників медіа та посилює онлайн-атаки проти них.

Фото: RSF

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги по теме
Дональд Трамп
Источник материала
loader
loader