Висвітлення справи Шабуніна в медіа має ознаки скоординованої інформаційної кампанії
Висвітлення справи Шабуніна в медіа має ознаки скоординованої інформаційної кампанії

Висвітлення справи Шабуніна в медіа має ознаки скоординованої інформаційної кампанії

Деякі медіа порушують журналістські стандарти, а анонімні телеграм-канали поширюють звинувачення ще до встановлення вини активіста.

Після вручення підозри голові Центру протидії корупції Віталію Шабуніну 11 липня в українському медіапросторі активізувалася інформаційна кампанія, що, за оцінками аналітиків «Детектора медіа», має ознаки скоординованої. 

За допомогою моніторингового сервісу Semantrum, аналітики «Детектора медіа»  виявили, що з 14 до 16 липня українські телеграм-канали та інтернет медіа опублікували 580 публікацій про Віталія Шабуніна. Із них у 172 публікаціях змішувалися факти та оціночні судження, у частині публікацій позиція самого Шабуніна або представників ЦПК повністю відсутня. З-поміж них 114 були на веб-порталах, а 58 — у телеграм-каналах.

Найпоширініша теза цих публікацій  — «Шабунін — ухилянт», що «відсиджувався в Києві, коли інші воювали», «отримував бойові, не воюючи». Також з посиланням на скарги від БФ «Паладини» зазначається, що Шабунін начебто привласнив машину для евакуації, на якій потім їздив Києвом.

Інша теза — «ветерани, юристи, волонтери підтримують підозру». Згадується без конкретики: невідомо, хто саме ці юристи/ветерани, в деяких випадках згадується засновник БФ «Повернись живим» Віталій Дейнега, але створюється враження широкої підтримки обвинувачень.

Також  активіста описують як агента впливу Заходу та людину "на зарплаті у грантодавців". У зневажливому ключі згадується і адвокат Віталія Шабуніна – Сергій Рокунь. 

Аналіз медіа

Висвітлення справи Шабуніна в медіа має ознаки скоординованої інформаційної кампанії - Фото 1

Структура публікацій із критикою Віталія Шабуніна протягом 14 — 16 липня 2025 року. Джерело: Детектор медіа за даними Semantrum

114 повідомлень із критикою Віталія Шабуніна поширили 64 медіа. Серед них 9 публікацій було на «Ukr.Live», 8 — на CityLife News, а п’ять — на «Факти та коментарі». 

Висвітлення справи Шабуніна в медіа має ознаки скоординованої інформаційної кампанії - Фото 2

Кількість публікацій на інтернет-порталах, які дискредитували Віталія Шабуніна протягом 14-16 липня. Джерело: Детектор медіа за даними Semantrum

Аналіз телеграм-каналів

58 публікацій, присвячених «справі Шабуніна», опублікували на 21 телеграм-каналі. Найбільше таких дописів власне у ініціаторів цієї справи — блогера Володимира Бойка та його адвоката Ростислава Кравця. У телеграм-каналі «Записки пасквілята», який веде Бойко, за три дні було шість публікацій. Станом на 17 липня 2025 року він має 14,8 тисячі підписників. 

Ще п’ять публікацій із критикою Шабуніна розмістили у телеграм-каналі «Ростислав Кравець» — він має 56,8 тисяч підписників на 17 липня. 

Однак помітність інформаційної хвилі була б нижчою, якби її не підхопили найпопулярніші телеграм-канали України. Пости про активіста поширив телеграм-канал «Інсайдер UA | Україна | Новини» —  2,1 мільйона підписників. І за даними Телеметріо він є четвертим за кількістю підписників телеграм-каналом України. Цей телеграм-канал опублікував три пости про Шабуніна. Стільки ж публікацій з’явилось на телеграм-каналі «Реальна Війна | Україна | Новини». На 17 липня він має майже 1,6 мільйона підписників. І за даними Телеметріо є шостим за кількістю підписників телеграм-каналом України. Також пости про Шабуніна опублікували на 11-му за популярністю в Україні телеграм-каналі «Адвокат права». Він має майже 1,2 мільйона підписників. 

Кількість публікацій У телеграм-каналах, які дискредитували Віталія Шабуніна протягом 14-16 липня. Джерело: Детектор медіа за даними Semantrum.

Один пост про активіста опублікували на найпопулярнішому телеграм-каналі в Україні «Труха⚡️Україна», який на 17 липня має майже 3,3 мільйона підписників. Однак допис не оригінальний і цитує УНІАН.

Висвітлення справи Шабуніна в медіа має ознаки скоординованої інформаційної кампанії - Фото 3

Загалом дописи дублюються, перепощуються між різними каналами та супроводжуються емоційно-агресивною риторикою. 

Схожі наративи або перепости поширюють «Інсайдер ЮА», «Карточный офис», «PolitBavovna», «Соросята», «Батальон Монако», «ZeRada», «Times of Ukraine», «Очко Криппы», «Останній бастіон».

Динаміка поширення постів

Протягом 14-16 липня було три хвилі поширення постів про Віталія Шабуніна. Перша — до обрання запобіжного заходу — від обіду до 16-ї години 14 липня. Публікації за інтернет-медіа і соцмережами були розділені майже порівну: 15 у інтернет-виданнях і 12 — у телеграмі. 

Протягом хвилі опублікували 27 постів. Найбільше поширювали тезу: «Ми звикли вважати, якщо американці (європейці) підтримують багато років певного діяча десятками мільйонів баксів на боротьбу з корупцією, то він гарантовано є персонаж позитивний, але це не так».

Інша теза — «саме через таких антикорупціонерів в Україні зруйнована державна служба». Вона належить народному депутатові від Європейської солідарності Олексієві Гончаренку. Зокрема її 4 рази поширило інтернет-видання «CityLife News».

Висвітлення справи Шабуніна в медіа має ознаки скоординованої інформаційної кампанії - Фото 4

Динаміка публікацій у телеграм-каналах, які дискредитували Віталія Шабуніна протягом 14-16 липня. Джерело: Детектор медіа за даними Semantrum

Друга хвиля критики Шабуніна тривала від 10 ранку до 21-години 15 липня, у день обрання Шабуніну запобіжного заходу. Протягом цього часу опублікували 63 публікації. Із них 45 були у інтернет-виданнях, а 18 — телеграмі. Частина з них стосувалась адвоката Віталія Шабуніна Сергія Рокуна, який раніше працював у Національному антикорупційному бюро. Також телеграм-канали та інтернет-медіа цитували  Володимира Бойка у прив’язці до обрання запобіжного заходу Віталієві Шабуніну. 

Третя хвиля інформаційної атаки тривала від 14:00 до 20:00 16 липня. За цей час опублікували 48 публікацій, із яких 33 були у веб-виданнях, а 15 — у телеграм-каналах.

Майже усі вони стосувались того, що Шабунін начебто присвоїв автомобіль, який мав би бути залученим до бойових дій. Із медіа найбільше публікацій із повторенням цієї тези опублікувало інтернет-видання «Ukr.live» — три публікації.

Зазначимо, 17 липня Центр протидії корупції  заявив, що влада причетна до дискредитаційної кампанії проти Шабуніна та ЦПК, а також повідомив про темники, які розіслали військовим. «Нам відомо, що темники Банкової з обурливими меседжами проти Віталія розіслали військовим, примушуючи їх виступити публічно проти Шабуніна. Ці темники нагадують російське вороже ІПСО», — йдеться в повідомленні.

11 липня Державне бюро розслідувань вручило Віталію Шабуніну підозру в систематичному ухиленні від проходження військової служби й використанні автомобіля, призначеного для потреб ЗСУ. Йому загрожує до 10 років позбавлення волі.

Центр протидії корупції повідомив 11 липня, що слідчі ДБР провели обшуки у військовій частині в Чугуєві на Харківщині, куди нещодавно перевели Шабуніна, та в його будинку в Києві.  Як повідомляли представники ЦПК, у Віталія вилучили телефон. Також правоохоронці вилучили телефон і комп’ютер дружини Віталія, а ще планшет і телефони його дітей.

Сам Віталій Шабунін згодом повідомив, що обшук у нього відбувся без ухвали суду й тривав 15 годин. За його словами, «окремим завданням цього 15-годинного дійства було провести маніпуляції з моїм мобільним».

Напередодні Шабунін писав у своїх соцмережах, що після критики законопроєкту про скасування кримінальної відповідальності за злочини в оборонній сфері його перевели з місця служби в Харкові в іншу бригаду на лінію бойового зіткнення в Харківську область.

Редакція видання «Дзеркало тижня» стала на захист очільника Центру протидії корупції Віталія Шабуніна, який отримав підозру від Державного бюро розслідувань. У редакції зазначили, що до активіста «є запитання», однак наголосили, що все, що він робив, не мало на меті власного збагачення.

Редакція «Української правди» також заявила, що обшуки в домі голови Центру протидії корупції (ЦПК) Віталія Шабуніна і вручення йому підозри в шахрайстві та ухиленні від військової служби — це політичне переслідування.

15 липня понад 60 громадських організацій засудили обшуки у Віталія Шабуніна 11 липня та закликали президента України, генерального прокурора та директора ДБР не допускати використання системи правосуддя для політичних розправ та переслідувань критиків влади.

17 липня стало відомо, що адвокати Шабуніна планують подати заяву до Служби безпеки України з вимогою розслідувати факт розголошення в суді даних про його місце служби.

Фото: ЦПК

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги по теме
Коррупция ГБР НАБУ
Источник материала
loader
loader