/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F69%2F696df47814875b27485c23b21fead486.jpg)
Форум «Нове Зернятко»: як «Агропродсервіс» перетворює землю на джерело доданої вартості
9-й Міжнародний Форум аграрних інновацій «Нове Зернятко», що традиційно проводиться компанією «Агропродсервіс», став справжньою демонстрацією сили українського агробізнесу.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F69%2F1c03dd8dc4cabf704b16fbe1c85351c3.png)
Захід на Тернопільщині зібрав тисячі аграріїв з різних регіонів України та представників іноземних компаній, зокрема з Чехії, Польщі, Туреччини, Молдови, Німеччини, які прагнули побачити передові технології, якісне насіння, потужні виробничі майданчики і — найголовніше — реальні польові результати господарювання.
«Сьогодні такі форуми, як «Нове Зернятко», дають можливість кожному аграрію почерпнути для себе максимум нових технологій, щоб покращити своє виробництво. Але перед нами стоїть ще один виклик. Ми маємо з вами з сировинної країни перетворитись на країну-виробника доданої вартості в агросекторі. І це наше завдання «із зірочкою», тому що часу в нас дуже мало», – зазначив народний депутат України Іван Чайківський, засновник компанії «Агропродсервіс».
Ставка на власні поля: 50 тисяч гектарів ефективності
Основою аграрного бізнесу залишається рослинництво, і саме цьому напрямку «Агропродсервіс» приділяє максимальну увагу вже 26 років. Земельний банк компанії налічує майже 50 тисяч гектарів, розташованих переважно в Тернопільській області. Тут вирощують широкий спектр культур — від традиційних зернових і олійних до цукрових буряків, бобових і кормових культур. У структурі посівів озима пшениця займає 9 тис. га. Далі йдуть: соя — 8,6 тис. га, кукурудза — 7 тис. га, озимий ріпак — 5,6 тис. га, ярий ячмінь — 3,5 тис. га та цукровий буряк — 4,315 тис. га. Крім того, є посіви ярої пшениці та озимого ячменю, що дозволяє гнучко підходити до планування сівозміни.
«Ми вирощуємо сою, якої раніше тут взагалі не було. Пам’ятаємо, як шукали перші скоростиглі сорти. Сьогодні ж ми маємо сорти з вегетаційним періодом 120–130 днів, і вони успішно визрівають навіть без додаткових ризиків. Урожайність і якість значно зросли — це стало можливим завдяки селекції та технологіям. Те саме з кукурудзою на зерно — ще кілька десятиліть тому вона тут не росла. Сьогодні ж сіємо гібриди з ФАО 250–350. Урожайність піднялася з 7–8 до 14 тонн сухого зерна з гектара. Це стало можливим завдяки новим гібридам», — підкреслює Андрій Баран, генеральний директор компанії «Агропродсервіс».
На демоділянках господарства відвідувачі заходу побачили якісні посіви високопродуктивних сортів пшениці та ячменю, які дають змогу збирати 9-10 т/га.
«Озимі культури на полях компанії цього року в доброму стані. Озима пшениця і ячмінь показують гарний розвиток, а ріпак, попри певне підмерзання, компенсував слабкі ділянки завдяки тривалому періоду цвітіння. Такі результати — не випадковість, а наслідок постійного вдосконалення агротехнологій і якісного насіння», - додає Андрій Баран.
Від буряків до кавунів
В Україні виробництво цукрових буряків поступово зміщується на Захід, де клімат дозволяє отримувати прибуток від вирощування цієї технічної культури.
«Буряку потрібно близько 600 мм опадів на рік, інакше він просто не буде рентабельним. Сьогодні, якщо врожайність не перевищує 40 т/га — це виробництво фактично «в нуль», або навіть у збиток. Якщо наявна кліматична тенденція збережеться, Захід може залишитись єдиним регіоном вирощування цукрових буряків», - вважає генеральний директор «Агропродсервіс».
У компанії також вдало експериментують не тільки з традиційними для західного регіону польовими культурами.
«Ми спробували вирощувати кавуни, і вже з першого року отримали добрий результат: практично весь урожай був викуплений гуртом одним з національних рітейлів. Це результат якісного підходу до агротехніки. Кавуни висаджено знову і цього року, попри складні погодні умови. Те саме з цибулею — вона поступово перемістилась із Півдня, і тепер цілком успішно вирощується у нас. Єдина вимога — забезпечення поливу, і ми це реалізовуємо», - ділиться досвідом очільник компанії.
Насіннєвий завод: інновації в кожній зернині
У 2012 році в структурі «Агропродсервісу» запрацював власний насіннєвий завод, який оснащено сучасними фотосепараторами та двома лініями доробки — старішою і новішою, запущеною у 2018 році. Завод дозволяє здійснювати доробку високоякісного насіння за кольором, формою, масою тисячі зерен, що гарантує високу якість насіннєвого матеріалу. Сьогодні насіння компанії постачається в усі регіони України, що є свідченням високої довіри фермерів.
Саме насіння стало центром уваги «Нового Зернятка», адже захід у своїй суті — це не лише демонстрація продуктів, а платформа для обміну технологіями, знаннями та баченням майбутнього. Як зазначають організатори, назва форуму «Нове Зернятко» символізує новизну, прорив та майбутній потенціал, який, подібно до інноваційного зерна, має розвинутися в українському агросекторі.
Ланцюг створення цінності: вертикальна інтеграція «Агропродсервіс»
Рослинництво — лише перша ланка аграрної екосистеми, яку розбудовує «Агропродсервіс». Компанія свідомо обрала шлях вертикальної інтеграції, інвестуючи у тваринництво, переробку, комбікормове виробництво. Для забезпечення повного циклу, щороку зростають інвестиції у виробничі потужності.
Так, комбікормовий завод, який наразі працює лише на потреби власних господарств, незабаром розширять — до потужності в 1000 тонн на добу. Це дозволить не лише забезпечити зростаючі потреби тваринництва, а й вийти з якісним продуктом на ринок.
Переробка сої також відіграє важливу роль. Існуючі потужності дозволяють виробляти 135 тисяч тонн макухи та олії на рік, причому частина цієї продукції йде на зовнішні ринки.
Компанія входить до п’ятірки найбільших виробників свинини в Україні. Загальне поголів’я ВРХ становить 14,5 тисяч, а добовий обсяг виробництва молока сягає 200 тонн, що дозволяє компанії посідати друге місце в країні.
У галузі птахівництва «Агропродсервіс» володіє 13 пташниками, де одночасно утримується 450 тисяч курей та 50 тисяч індиків. Компанія реалізує готову курятину під власною торговельною маркою. Переробка м’яса здійснюється на власному м’ясокомбінаті.
Інфраструктура підприємства включає елеватори загальною місткістю до 120 тисяч тонн, трейдингову компанію, переробку. Компанія готує запуск біогазового комплексу та планує створення енергетичного острова для забезпечення власних потреб. Також триває будівництво нової молочнотоварної ферми на 2400 корів. Завершується будівництво переробного заводу консервованої продукції.
Аграрії та військові: невидимий зв’язок заради країни
Попри війну, логістичні труднощі, виклики ринків, компанія «Агропродсервіс» продовжує інвестувати, створювати робочі місця, сплачувати податки і — найголовніше — підтримувати обороноздатність країни.
Це підтверджує Іван Чайківський: «Аграрії, створюючи додану вартість, мають унікальну можливість і глибше, ніж інші, розуміють цінність землі. Компанія «Агропродсервіс», яку я заснував, передала 207 мільйонів гривень допомоги за останні три роки війни. Аграрії сьогодні є прикладом того, як виробники й військові разом дбають про країну: одні захищають землю, інші на ній працюють. Це невидимий зв’язок, але він є, і він дуже потужний».
Організатори «Нового Зернятка» передали 12-й бригаді спеціального призначення НГУ «Азов» п’ять позашляховиків та відповідне обладнання для роботи з БПЛА, придбаних за кошти, зібрані протягом двох днів події.
Форум став своєрідною точкою збору не лише партнерів, клієнтів і фермерів, а й однодумців, які вірять: майбутнє українського села — в інноваціях, технологіях та сильному корінні на рідній землі.

