Навроцький у річницю подій Волині наполягає на системному вирішенні справи пошуково-ексгумаційних робіт
Навроцький у річницю подій Волині наполягає на системному вирішенні справи пошуково-ексгумаційних робіт

Навроцький у річницю подій Волині наполягає на системному вирішенні справи пошуково-ексгумаційних робіт

Новообраний президент Польщі, голова Інституту національної пам’яті Польщі Кароль Навроцький у 82-гу річницю трагічних подій на Волині, яка в Польщі на державному рівні відзначається 11 липня, закликав українську владу «системно вирішити» справу щодо надання дозволів на проведення пошуково-ексгумаційних робіт жертв цього злочину.

Про це Навроцький написав в соцмережі X, передає Укрінформ.

«Жертви волинського геноциду заслуговують на гідне поховання, а їхні родини, що вижили, мають право молитися на могилах своїх близьких. Тому я послідовно вимагаю від української влади системного вирішення питання дозволів на пошук та ексгумацію жертв волинського геноциду. Примирення може ґрунтуватися лише на правді»,- написав Навроцький.

Своєю чергою чинний президент Польщі Анджей Дуда з нагоди цієї річниці підкреслив в соцмережі X, що зрілі та щирі стосунки між поляками та українцями «можна будувати тільки на основі правди». Він звернув увагу, що сьогодні вперше як державне свято в Польщі відзначається «День пам’яті жертв геноциду, вчиненого ОУН і УПА на східних територіях Другої Польської Республіки»

Дуда підкреслив, що 11 липня 1943 року «стало кульмінацією жорстокого злочину, скоєного українськими націоналістами проти польського населення».

«Ми хочемо і маємо право знати, де лежать їхні останки. Ми хочемо мати можливість гідно попрощатися з нашими близькими, помолитися на їхніх могилах і запалити свічки. Право на гідне вшанування пам'яті жертв, і особливо їх колективне вшанування, є надзвичайно важливим елементом примирення та побудови хорошого майбутнього»,- заявив Дуда.

За його словами, «правда і пам'ять не повинні ділити, якщо вони ведуть до взаєморозуміння, примирення та спільної турботи про безпечне майбутнє».

У своєму дописі в соцмережі X МЗС Польщі повідомило про відзначення трагічної дати.

«Віддаючи шану жертвам та згадуючи важке минуле, сьогодні ми солідарні з Україною в її боротьбі проти російської агресії»,- йдеться в повідомленні.

Посол України Василь Боднар взяв участь у літургії із вшанування пам’яті жертв Волинської трагедії, яка відбулась у Польовому кафедральному соборі Війська Польського у Варшаві.

«Україна розділяє біль і скорботу польського народу та вшановує пам’ять усіх загиблих, незалежно від їхньої національності, релігії чи місця поховання. Ми не забуваємо про численних українців, які стали невинними жертвами міжетнічного насильства, політичних репресій та депортацій на території Польщі»,- йдеться в дописі у Facebook посольства України у Польщі.

Як повідомляв Укрінформ, Україна передала дозвіл польській стороні на проведення ексгумаційних робітщодо загиблих у 1939 році польських військовослужбовців, похованих на території колишнього села Збоїська (нині – в межах Львова).

24 квітня розпочалисяексгумаційні роботи у Пужникахна Тернопільщині. У розкопках брали участь українські й польські фахівці.

Українсько-польська експедиція виявила останки 42 людей. Їх перепоховають влітку на території села Пужники.

ДНК-дослідження ексгумованих останків триватимуть декілька місяців.

5 червня Сейм Польщі ухвалив закон, яким 11 липня проголошується «Днем пам’яті жертв геноциду, вчиненого ОУН і УПА на східних територіях Другої Польської Республіки».

МЗС України розцінилорішення Сейму Польщі щодо встановлення 11 липня Дня пам’яті жертв «геноциду, вчиненого ОУН і УПА» як таке, що йде всупереч із духом добросусідських відносин.

Фото: PAP/Darek Delmanowicz

Теги по теме
Украина Польща История
Источник материала
loader
loader