Червень був найспекотнішим за всю історію спостережень у Західній Європі
Червень був найспекотнішим за всю історію спостережень у Західній Європі

Червень був найспекотнішим за всю історію спостережень у Західній Європі

Минулого місяця Західна Європа пережила найспекотніший червень за всю історію спостережень, оскільки “екстремальні” температури обрушилися на регіон, караючи його хвилями спеки поспіль, повідомив у середу кліматичний моніторинг ЄС Copernicus. У світовому масштабі минулий червень був третім найтеплішим за всю історію спостережень, продовжуючи серію вибухової спеки останніх років, оскільки планета нагрівається в результаті викидів людством парникових газів.

За даними Служби зміни клімату Коперніка (C3S), попередній найспекотніший червень був у 2024 році, а другий за величиною – у 2023 році. Екстремальна спека була особливо виражена в Європі, яка нагрівається в кілька разів швидше, ніж у середньому по світу. Мільйони людей по всій території континенту зазнали високого теплового стресу, оскільки середньодобові температури в Західній Європі піднялися до рівнів, яких рідко бачили раніше — і ніколи так рано влітку.

За даними Copernicus, у кількох країнах температура поверхні перевищувала 40 градусів Цельсія, а в Іспанії та Португалії температура піднялася до 46 градусів Цельсія. Саманта Берджесс, стратегічний керівник ЄС з питань клімату, заявила, що вплив хвиль спеки в Європі був «винятковим» і посилився рекордними температурами поверхні моря в західній частині Середземномор’я, які досягли історичного добового максимуму в червні.

«У світі, де зростає тепло, хвилі спеки, ймовірно, ставатимуть частішими, інтенсивнішими та впливатимуть на більшу кількість людей по всій Європі», – сказала вона.

Дві хвилі спеки — з 17 по 22 червня, а потім знову з 30 червня по 2 липня — були пов’язані з тепловими куполами, які утримували тепле повітря над постраждалими регіонами, продовжуючи задушливу погоду та погіршуючи забруднення та умови лісових пожеж.

Португалія, Іспанія, Франція, Італія та значна частина Балкан спостерігали одні з найспекотніших температур, які “відчуваються як відчуття”, що вимірюють вплив на організм людини з урахуванням таких факторів, як вологість. Максимальна температура, яку можна відчути, на північ від Лісабона сягала 48°C, що приблизно на 7°C вище середнього, і пов’язано з “екстремальним тепловим стресом”, – сказав Копернік.

Це теж варте вашої уваги -  Вчені пояснюють, чому Земля «несподівано» набрала швидкість

Температура поверхні моря в західній частині Середземномор’я була “надзвичайно високою” цього місяця, приблизно на 5°C вище середнього показника в деяких районах, а 30 червня температура піднялася до рекордних 27°C. За словами Коперника, вищі температури води зменшили нічне охолодження повітря вздовж узбережжя, сприяли підвищенню вологості та завдали шкоди морському життю.

Спека, пожежі та повені

Аналіз AFP, заснований на даних програми Copernicus, показав, що минулого місяця рекордну спеку зазнали 12 країн та близько 790 мільйонів людей у ​​всьому світі. Небезпечна спека охопила деякі частини Сполучених Штатів, тоді як у Китаї 102 метеостанції зафіксували найспекотніший червневий день в історії, причому на деяких з них температура перевищувала 40°C, повідомляють державні ЗМІ. У червні по всьому світу спостерігався каталог екстремальних погодних явищ. Руйнівні лісові пожежі спалахнули в деяких частинах Канади та південної Європи, тоді як смертельні повені охопили райони Південної Африки, Китаю та Пакистану.

Коперник зазначив, що в деяких частинах Західної Європи погода була сухішою за середню, тоді як особливо посушливі умови спостерігалися в Північній Америці, східній та південній Африці, на Аравійському півострові, в частинах Центральної та Східної Азії та на півдні Південної Америки. Серед регіонів світу, де спостерігалися вологіші, ніж зазвичай, були південь США, деякі частини Китаю та південь Бразилії.

Межі потепління

Глобальне потепління, спричинене значною мірою спалюванням викопного палива, пов’язане не лише з підвищенням температури, а й з наслідками додаткового тепла для атмосфери та морів. Тепліше повітря може утримувати більше водяної пари, а тепліші океани означають більше випаровування, що призводить до інтенсивніших злив та штормів. Набір даних Copernicus спирається на мільярди вимірювань із супутників, кораблів, літаків та метеостанцій. Протягом останніх двох років тут спостерігалася надзвичайна спека.

Це теж варте вашої уваги -  Вчені розповіли, чому озера Келімуту змінюють забарвлення шість разів на рік

Хоча частково цьому сприяли тепліші умови Ель-Ніньйо, температури залишалися на рекордних або близьких до рекордних рівнях навіть після того, як минулого року вони зникли. Коперник стверджував, що температура в червні була на 1,3°C вищою за температуру доіндустріальної епохи, що приблизно відповідає оціночному поточному рівню загального глобального потепління.

Але екстремальні температури останніх років означають, що це один із лише трьох місяців за останні 24 роки, коли потепління опустилося нижче 1,5°C. Паризька кліматична угода передбачала, що країни домовилися обмежити довгострокове глобальне потепління до 1,5°C, після чого значні та тривалі кліматичні та екологічні зміни стають більш імовірними. Але багато вчених зараз кажуть, що залишатися нижче цього рівня буде майже неможливо, а прорив очікується приблизно у 2030 році або раніше, що потенційно ставить світ перед безпрецедентним викликом спроби зупинити потепління.

Источник материала
loader
loader