Приєднання України до SEPA: бізнес просить переглянути порогові суми для фінмоніторингу в законопроєкті
Європейська Бізнес Асоціація (EBA) підтримала ухвалення в першому читанні законопроєкту №13233, який передбачає приєднання України до Єдиної зони платежів у євро (SEPA).
Про це йдеться на сайті організації.
EBA відзначає важливість гармонізації українського законодавства зі стандартами ЄС у сфері запобігання відмиванню коштів, фінансуванню тероризму та прозорості фінансової системи.
Водночас експерти Асоціації окреслили пропозиції щодо доопрацювання документа. За їхніми словами, це дозволить забезпечити його реалістичність і відповідність європейським директивам.
Серед основних зауважень EBA:
- Визначення «вищого керівництва» суб’єктів фінмоніторингу. Асоціація пропонує не обмежуватися загальними зборами, а залишити поточну редакцію Закону №361-IX або ж надати максимально наближене до Директиви (ЄС) 2015/849 визначення «вищого керівництва».
- Спрощення верифікації нерезидентів. Пропонується дозволити використання відкритих онлайн-реєстрів замість обов’язкових легалізованих копій чи нотаріальних засвідчень.
- Перегляд порогових сум для фінмоніторингу. Бізнес вважає за доцільне узгодити українські пороги (нині 400 тис. грн ≈ €8,5 тис.) із європейськими (€15 тис.), щоб уникнути надмірного навантаження на компанії.
- Альтернативні підходи до ідентифікації бенефіціарів-нерезидентів. Замість нотаріальних копій паспортів, EBA пропонує дозволити офіційні витяги з реєстрів іноземних держав.
Що таке SEPA
SEPA (Single Euro Payments Area) — єдина зона платежів у євро, що охоплює 36 країн, включно з усіма державами ЄС. Приєднання України до SEPA дозволить українським компаніям і громадянам здійснювати грошові перекази в євро швидко, безпечно та за однаковими правилами, що діють у межах ЄС.
Більше про законопроєкт
3 липня Комітет Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики рекомендував прийняти проєкт Закону №13233 про приєднання України до Єдиної зони платежів у євро (SEPA).
18 членів комітету проголосували «За», ще двоє утрималися.
За словами нардепа Ярослава Железняка, який голосував проти цього законопроєкту, його ухвалення дозволить створити реєстр «всіх банківських рахунків і банківських сейфів усіх громадян».
Депутат також зазначив, що до цього реєстру матимуть доступ Державна податкова служба України, правоохоронці, Державна служба фінансового моніторингу України, НАЗК та АРМА.
Читайте також: Бізнес і громадськість закликає уряд погодити кандидатуру Цивінського на посаду директора Бюро економічної безпеки. Кабмін натомість просить двох нових кандидатів

