/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F9%2Fb7304e6159d153d3bd5704b2f261071e.jpg)
Виїхав з людиною з інвалідністю, а повернувся сам: що загрожує чоловікам на кордоні
Після запровадження нових правил виїзду за кордон з 27 вересня 2022 року в українців виникає багато запитань щодо законності повернення без супроводжуваної особи. Зокрема, ситуація, коли чоловік виїжджає з людиною з інвалідністю, але повертається в Україну вже самостійно.
Юристи зазначають: відповідальності за такі дії не передбачено. Якщо чоловік офіційно виїхав для супроводу особи з інвалідністю, але з певних причин ця людина повернулася до України, а сам супроводжуючий залишився за кордоном, то перебування чоловіка там вважається незаконним — але без юридичних наслідків.
Адвокат Андрій Карпенко пояснив, що згідно з оновленими правилами, якщо особа з інвалідністю повернулася в Україну, то супроводжуючий мав би повернутися того ж дня. Втім, на практиці цього часто не відбувається. Багато хто користується можливістю законного виїзду, а потім просто не повертається разом із особою, яку супроводжував.
«Формально чоловік залишається за кордоном незаконно, але на сьогоднішній день відповідальності за це не існує. Жодного штрафу, адміністративного чи кримінального покарання – нічого. Тож притягнути до відповідальності такого чоловіка неможливо», – підкреслив адвокат.
Більше того, у разі повернення такого чоловіка до України – навіть без супроводжуваної особи – прикордонники не мають права зупинити його або вимагати військово-облікові документи. Також не перевіряється і база даних Резерв+, що додатково знижує ризики для чоловіків, які повертаються самостійно.
Раніше ми розповідали, щомобілізують навіть з інвалідністю: три умови, за яких можливий призов у липні
Також, кого позбавлять відстрочки від мобілізації у липні: озвучено повний список
