RSF: Україна призупинила розслідування вбивства журналіста Айдоса Садикова через відсутність співпраці з боку влади Казахстану
RSF: Україна призупинила розслідування вбивства журналіста Айдоса Садикова через відсутність співпраці з боку влади Казахстану

RSF: Україна призупинила розслідування вбивства журналіста Айдоса Садикова через відсутність співпраці з боку влади Казахстану

«Репортери без кордонів» закликали казахстанську владу співпрацювати з Україною, а українську — гарантувати безпеку дружині Садикова — Наталії.

Через рік після вбивства опозиційного казахстанського журналіста Айдоса Садикова, який був біженцем в Україні, українське досудове розслідування призупинено через відсутність співпраці з боку влади Казахстану. Про це повідомляє міжнародна організація «Репортери без кордонів» (RSF).

В організації кажуть, що підозрювані у вбивстві досі на волі, замовники не встановлені, а сім`я журналіста перебуває під тиском. «Репортери без кордонів» закликали Казахстан співпрацювати з Україною, щоб повністю розслідувати злочин.

«Цей злочин не повинен залишитися безкарним. Казахстан зобов'язаний з'ясувати всі факти і повною мірою співпрацювати з Україною в ході досудового розслідування, яке наразі триває, щоб виявити, заарештувати та притягнути до відповідальності виконавців і замовників цього вбивства. 

Його дружина Наталія Садикова, також журналістка, має отримати відповіді, а погрози на її адресу повинні припинитися. RSF закликають українську владу гарантувати її безпеку», — сказала регіональна менеджерка RSF з питань України Полін Мофре.

Після смерті чоловіка Наталія Садикова, її адвокат і деякі казахстанські журналісти стали об'єктами дзвінків і повідомлень від невідомих людей, а також спроб фішингу. Хоча деякі з цих атак неможливо безпосередньо пов'язати з убивством Айдоса Садикова, інші містять пряме посилання, адже описують двох підозрюваних у вбивстві чоловіка Садикової як «красенів» і вихваляють президента країни Касима-Жомарта Токаєва.

Ці онлайн-залякування журналістки є організованими — RSF дослідили це та виділили два етапи. Спочатку хакери кілька разів спробували скомпрометувати облікові записи Наталії Садикової, підробляючи адреси служби підтримки Google за допомогою тайпсквотингу gogle(.)com – методу, спрямованого на використання доменного імені відомої компанії шляхом навмисного додавання друкарської помилки.

Для цього вони у 2024 році орендували платні фішингові сервіси Void Balaur – групи кібернайманців, яку підозрюють у зв’язках з російським урядом. Інформацію про використання цієї послуги підтверджують показники, якими з RSF поділилася спільнота з інформаційної безпеки Sekoia.io.

Одночасно журналістка зазнала телефонного цькування в Telegram і WhatsApp з казахстанських і російських номерів. Один із номерів, з якого надходили численні дзвінки та образи, мав логотип Міністерства внутрішніх справ Казахстану у зображенні профілю у WhatsApp.

Повідомляється, що на другому етапі, у 2025 році, ті ж самі хакери використовували інший фішинговий сервіс. Цього разу — без очевидного зв’язку з групою Void Balaur, хоча спосіб дії залишається майже ідентичним.

Журналіст перебував у реанімації у важкому стані, йому стріляли в голову. У ніч проти 2 липня Айдос Садиков помер у лікарні.  5 липня з ним попрощались у Києві.

Київська прокуратура розпочала досудове розслідування. 21 червня поліція оголосила, що знайшла ймовірних виконавців замаху на Садикова. Ними виявилися двоє громадян Казахстану — 33-річний Мейрам Каратаєв і 36-річний Алтай Жаканбаєв. Територію України підозрювані покинули в день замаху, перетнувши кордон з Молдовою. Їх оголосили в міжнародний розшук.

22 червня 36-річний Алтай Жаканбаєв, якого підозрюють у замаху, сам здався правоохоронним органам Казахстану. Офіс генпрокурора заявив, що розпочинає екстрадиційну процедуру щодо підозрюваних у вбивстві Садикова. Проте голова Сенату Казахстану Маулен Ашимбаєв заявив, що Казахстан не видаватиме Україні підозрюваного.

Дружина журналіста Наталія Садикова впевнена, що до замаху на Айдоса причетний президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв. Сам Токаєв заявив, що Казахстан готовий долучитися до розслідування замаху на Садикова.

У серпні «Українська правда» повідомила, що два підозрювані у виконанні замаху на Садикова, імена яких назвала Нацполіція України, ймовірно, працювали в Комітеті національної безпеки та Службі зовнішньої розвідки Казахстану. 

У травні 2025 року у Казахстані відмовилися допитувати підозрюваних у вбивстві Айдоса Садикова. Генпрокуратура країни послалася на «недостатність доказової бази».

Раніше Айдос Садиков зазнав кримінального переслідування на своїй батьківщині. У 2010 році його засудили до двох років позбавлення волі за звинуваченням у нібито «хуліганстві», а звільнили у 2012-му. Садиков займався активною громадською діяльністю, влаштовував акції протесту, був головою обласної філії опозиційної соціал-демократичної партії «Азат».

З 2014 року Садиков і його дружина-журналістка жили в Україні в статусі біженців.

Айдос і Наталія Садикови разом вели власний ютуб-канал «Бәсе», на якому, зокрема, критикували владу Казахстану та олігархів. Айдос Садиков також відомий підтримкою протестів у Казахстані в січні 2022 року, коли для їх придушення вводили війська ОДКБ. У жовтні 2023 року його оголосили в розшук у Казахстані за так зване «розпалювання ворожнечі».

Останнє відео на його каналі — «Президент Казахстану став маріонеткою російських агентів впливу» — опубліковане 18 червня 2024 року.

Фото: RSF

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги по теме
расследование Казахстан
Источник материала
loader
loader