Молдова закликає ЄС до прискорення інтеграції через вплив Росії
Молдова закликає Європейський Союз серйозно розпочати переговори про членство до вересневих виборів, щоб ефективно протистояти російській дезінформації. Таку заяву зробила віцепрем'єр-міністр Молдови з питань європейської інтеграції Крістіна Герасимова. Про це повідомляє «Главком» з посиланням на Reuters.
Молдова, як і Україна, офіційно розпочала переговори про членство у червні минулого року, але досі не просунулася до суттєвих переговорів щодо ключових політичних питань. Хоча виконавчий орган ЄС та майже всі держави-члени вважають, що обидві країни виконали необхідні критерії, Угорщина заблокувала прогрес Києва, а члени ЄС неохоче дають Молдові дозвіл без аналогічного кроку для України.
Напередодні першого в історії саміту ЄС-Молдова, який відбудеться 5 липня 2025 року в Кишиневі, європейські чиновники стикаються з дилемою: вони хочуть підтвердити Молдові прагнення ЄС до її майбутньої інтеграції, не розпалюючи при цьому побоювання України, що вона може залишитися позаду.
«Ми щиро віримо, що держави-члени знайдуть рішення як для Молдови, так і для України щодо відкриття кластера найближчим часом», – заявила Герасимова.
Вона підкреслила терміновість для Молдови: «Для Молдови час має вирішальне значення. У нас вибори 28 вересня, парламентські вибори, де дезінформація, на жаль, відіграє велику роль, і більшість цієї дезінформації спрямована проти ЄС». Проросійські політики, ЗМІ та акаунти в соціальних мережах стверджують, що ЄС не зацікавлений у членстві Молдови.
«Нам потрібно показати, що коли ми виконуємо свої зобов’язання, ЄС відповідає взаємністю. І це допоможе нам замовкнути ті наративи, які хочуть довести протилежне», – додала Герасимова.
Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан стверджує, що вступ України до ЄС втягне весь блок у війну з Росією. Чиновники ЄС заперечують це, наголошуючи, що нинішні дебати стосуються лише початку процесу вступу, який зазвичай триває багато років.
Хоча в ЄС немає політичного бажання проводити раунд розширення в короткостроковій перспективі, аналітики зазначають, що глухий кут, спричинений вето Угорщини, порушує ширші питання.
«На карту поставлено багато», – сказала Анастасія Почумбан, наукова співробітниця Німецької ради з міжнародних відносин. «Я думаю, що коли ЄС не в змозі виконати цю обіцянку та цей процес, питання полягає в тому, наскільки актуальним є ЄС у цьому новому порядку?»

