/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F434%2Ff2c246d529381c6da7e3eca0a6613cab.jpg)
Пекін готується до торговельних угод США, які можуть “ізолювати” китайські компанії — Bloomberg
Торговельне перемир'я між Вашингтоном і Пекіном, можливо, поки що тримається, але Китай дедалі більше насторожений через те, що відбувається загалом: США намагаються укласти угоди, які можуть ізолювати китайські компанії від глобальних ланцюгів поставок, пише Bloomberg.
Напередодні дедлайну, встановленого президентом США Дональдом Трампом на 9 липня, американські чиновники ведуть активні переговори з основними торговельними партнерами в Азії та Європі, наполягаючи на досягненні нових угод, які включатимуть обмеження на китайські поставки або забезпечать зобов'язання з протидії тому, що Вашингтон вважає нечесною торговельною практикою Пекіна.
Наприклад, Індія, одна з країн, яка наближається до угоди з США, веде переговори щодо “правил походження” товарів. В'єтнам та інші країни перебувають під подібних тиском щодо запровадження багаторівневих тарифних систем з вищими зборами для товарів, які містять велику частку китайських компонентів.
Пекін, який є більшим торговельним партнером, ніж США, для більшості економік Азії, попередив про наслідки, якщо його інтереси будуть під загрозою, і міністр закордонних справ Китаю Ван І, ймовірно, обговорить відповідне питання під час свого візиту до Європи цього тижня.
“Китай рішуче виступає проти того, щоб будь-яка сторона укладала угоду за рахунок китайських інтересів в обмін на так зване зниження тарифів. Якщо таке станеться, Китай ніколи не погодиться з цим і буде рішуче протидіяти цьому, щоб захистити свої законні права й інтереси”, - йдеться в заяві Міністерства торгівлі Китаю в суботу, 28 червня.
90-денна тарифна пауза Трампа закінчується 9 липня. Країни, які не укладуть торговельні угоди з США, потенційно можуть зіткнутися зі значно вищими американськими митами.
Ще одне занепокоєння Пекіна полягає в тому, чи зможуть США переконати інші країни запровадити або посилити експортний контроль над високотехнологічним обладнанням, що ще більше ускладнило б для Китаю придбання матеріалів, необхідних для виробництва передових напівпровідників.
У червні Тайвань додав китайські Huawei Technologies Co. і Semiconductor Manufacturing International Corp. до списку компаній, з якими фірмам острова заборонено вести бізнес без дозволу уряду Тайбея.
Тиск не обмежується Азією. Європа також опинилася в складному становищі. ЄС є найбільшим пунктом призначення китайського експорту електромобілів, а інвестиції китайських фірм у Союз і Велику Британію минулого року досягли десяти мільярдів євро ($12 мільярдів), згідно з дослідженням Rhodium Group. Проте торговельна напруженість зростає.
Пекін особливо занепокоєний, що ЄС може прийняти положення, подібні до тих, які містяться в угоді Британії з США, яка включає зобов'язання щодо безпеки ланцюгів постачання, експортного контролю та правил власності в таких галузях, як сталь, алюміній та фармацевтика. Хоча в тексті угоди не згадується Китай, Пекін розкритикував її в рідкісній публічній заяві, інтерпретувавши ці домовленості як прямий виклик.
“Китай явно стурбований тим, що ЄС прийме таке ж формулювання щодо експортного контролю, як і Британія. Вони (Китай - ред.) підштовхують ЄС не робити цього, а США підштовхують ЄС зробити це”, - каже колишній глава Торгово-промислової палати ЄС в Китаї Йорг Вуттке.
Брюссель і Вашингтон прагнуть досягти певної домовленості до 9 липня, адже після цього дедлайну американські тарифи на майже всі товари з ЄС можуть сягнути 50%. Оскільки європейський експорт до США більш ніж удвічі перевищує експорт до Китаю, ЄС розглядає Вашингтон як важливішого партнера, що дає США важелі впливу в переговорах.
“Заява Китаю, зроблена на вихідних, очевидно, повністю спрямована на Брюссель. Китай стурбований тим, про що ЄС може домовитися з США”, - вважає директор Європейського центру міжнародної політичної економіки в Брюсселі Хосук Лі-Макіяма.
Довгостроковий ризик для Пекіна полягає в тому, що подібні домовленості об'єднаються в ширший зсув — не просто кампанію під проводом США з обмеження китайського експорту, а переформатування світової торгівлі навколо “надійних ланцюгів поставок”, коли Китай дедалі частіше опинятиметься “поза їх межами”.
Пекін часто відповідає на дії, проти яких він виступає, цілеспрямованими торговельними заходами. Коли минулого року ЄС запровадив тарифи на китайські електромобілі, Китай розпочав антидемпінгові розслідування щодо низки європейських товарів.

