Угорські шпигуни. Новий конфлікт із БудапештомСюжет
Угорські шпигуни. Новий конфлікт із БудапештомСюжет

Угорські шпигуни. Новий конфлікт із БудапештомСюжет


Угорська влада стверджує, що заява України про викриття розвідувальної мережі Угорщини на своїй території свідчить про співпрацю Києва та угорської опозиції.

 

Служба безпеки України викрила агентурну мережу військової розвідки Угорщини на Закарпатті. За результатами комплексних заходів СБУ затримала двох агентів із мережі угорської спецслужби. Врешті-решт, викриття завершилося справжнім дипломатичним скандалом. 

Як встановило розслідування СБУ, куратором обох затриманих фігурантів був кадровий співробітник військової розвідки Угорщини. Одним із його агентів був 40-річний колишній військовий із Берегівського району, якого угорці завербували і перевели в “режим очікування” ще у 2021 році. За даними контррозвідки та слідчих СБУ, куратор “активував” цього агента у вересні 2024 року.

Повідомляється, що тоді зрадник отримав завдання вивчити настрої місцевого населення і отримати таку інформацію:

– яка буде реакція військових і цивільного населення Закарпаття, якщо в область увійде миротворчий контингент, зокрема угорські військові;

– яке військове спорядження та озброєння можна придбати на чорному ринку Закарпаття;

– яка ситуація з міграцією угорського населення в регіоні;

– які військові сили розташовані на Закарпатті, скільки транспорту і бойових машин;

– наскільки укомплектовані правоохоронні органи і яка їх чисельність та подібне.

Задокументовано, що після цього агент особисто розвідував розміщення Сил оборони та координати зенітно-ракетних комплексів С-300 у регіоні.

Після збору розвідувальних даних він виїхав до Угорщини, щоб відзвітувати перед куратором. Для перетину кордону зрадник оформив довідку опікуна хворого батька, який потребує лікування в іноземних закладах.

За матеріалами справи, під час зустрічі угорський розвідник передав агенту готівку для виконання поставлених завдань. Зокрема, зрадник підшукував мережу інформаторів. СБУ встановила, що резидент намагався завербувати щонайменше двох осіб. Формуючи агентурну мережу, іноземна розвідка сподівалася розширити діапазон збору інформації, включно з отриманням даних із прифронтових і фронтових регіонів, кажуть у спецслужбі.

У березні 2025 року контррозвідка СБУ задокументувала другу зустріч агента з куратором. Цього разу він отримав телефон зі спеціальним програмним забезпеченням для конспіративного зв’язку.

Серед нових завдань зрадника було виявлення службових авто, що належать представникам Сил безпеки та оборони в Закарпатській області. Крім того, резидент мав знаходити і передавати угорській спецслужбі дані про втрати ЗСУ на війні та актуальні події з лінії фронту, і вже підібрав відповідний контакт у Силах оборони.

Ще одна затримана — колишня військовослужбовиця Сил безпеки та оборони України, яка звільнилася з підрозділу у 2025 році. За наявною інформацією, серед її завдань було інформування угорської спецслужби про наявність літаків і вертольотів у Закарпатській області, а також про оборонні системи військової частини, де вона проходила службу.

Контррозвідка СБУ задокументувала кожен крок угорської агентури і затримала фігурантів за місцем проживання. Під час обшуку у них вилучили телефони та інші речові докази.

Слідчі Служби безпеки повідомили фігурантам про підозру у державній зраді, вчиненій в умовах воєнного стану. 

Офіційно СБУ не називала імена затриманих. За даними закарпатського журналіста Віталія Галоги, перший затриманий — Роберт Ковач, колишній прикордонник, служив у Мукачівському прикордонному загоні. 

Катерина Йовзан – служила у 1-й Галицько-Волинській радіотехнічній бригаді. Передавала розвідувальні дані про авіацію та оборонні об’єкти.

Шевченківський районний суд Києва обрав міру запобіжного заходу Ковачу та Йовзан — тримання під вартою на 60 діб без права внесення застави.

Їм оголошено підозру за держзраду (ч. 2 ст. 111 ККУ). Санкція – довічне ув’язнення з конфіскацією майна.

Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто спочатку заявив, що Будапешт не отримував від Києва офіційних повідомлень про викриту мережу угорських шпигунів, і згадав про “антиугорську пропаганду”.

“В Україні часто лунає антиугорська пропаганда, і в багатьох випадках вона виявлялася абсолютно необґрунтованою”, – зазначив Сійярто.

Пізніше Сійярто заявив, що Угорщина висилає двох українських дипломатів, звинувативши їх у “шпигунстві”.

Сійярто поскаржився на “все сильнішу антиугорську пропаганду” в Україні і “кампанію з дискредитації проти угорців”.

Він повідомив, що двоє “шпигунів”, які нібито діяли під дипломатичним прикриттям в посольстві України в Будапешті, були 9 травня вислані з Угорщини. Рішення щойно було передано українському послу в Будапешті.

“Остання кампанія проти угорців має ту ж мету, що й попередні. Ми, угорці, хочемо миру, ми говоримо “ні” війні, ми ніколи не постачали зброю Україні і не будемо цього робити. Ми не дозволяли і не дозволимо втягнути нас у цю війну”, – заявив він.

Також у заяві уряду Угорщини йдеться, що заява України про викриття розвідувальної мережі Угорщини на своїй території свідчить про співпрацю Києва та опозиційної партії Тиса.

“Угорський уряд вважає таку позицію глибоко тривожною. У новітній історії країни не було прецедентів, коли внутрішній політичний актор працював у тандемі з розвідувальними службами сусідньої держави”, – нарікають власті Угорщини.

Уряд Угорщини додатково заявив, що його відмова постачати Україні зброю “зробила країну мішенню, особливо напередодні рішень про можливе вступ України до ЄС”.

“У такій ситуації зближення угорської опозиційної партії та українських силових структур є не просто тривожним, а дестабілізуючим”, – попереджають в Орбана.

Україна висилає двох угорських дипломатів у відповідь на дії Угорщини. Вони повинні покинути Україну протягом 48 годин.

“Щойно ми запросили посла Угорщини до МЗС України і вручили йому відповідну ноту”, – заявив глава українського Міністерства закордонних справ Андрій Сибіга.

Глава МЗС підкреслив, що Україна діє у відповідь на дії Угорщини, виходячи з принципу взаємності та національних інтересів.

Варто зазначити, що новий скандал між Будапештом і Києвом спалахнув на тлі того, що Угорщина блокує відкриття переговорних кластерів щодо вступу України до ЄС починаючи з 2025 року, наголошуючи, що це створює навантаження як для самого союзу, так і для Угорщини. На даний момент Угорщина – єдина країна, яка перешкоджає вступу України до ЄС. 

 



Теги по теме
СБУ Венгрия Закарпатье
Источник материала
loader
loader