Суспільне представило спецпрограмування до Дня пам’яті та перемоги над нацизмом
8 травня Україна відзначає День пам’яті та перемоги над нацизмом, вшановуючи загиблих у Другій світовій війні 1939–1945 років. Цьогоріч відзначають 80-ту річницю. Суспільне Мовлення представило спецпрограмування до пам’ятної дати. Про це йдеться на сайті мовника.
Зокрема, на всіх платформах виходитимуть відео й аудіо з циклу «Перша хвилина миру» за сценарієм історика Олександра Зінченка. Це короткі розповіді про ключові події, жертви й участь українців у Другій світовій війні.
У День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні команда інформаційного проєкту «Суспільне. Студія» готується транслювати урочистості в Європі, зокрема у в Лондоні, Берліні й Парижі, а також в Україні — за участю високопосадовців та іноземних делегацій.
У ранковому та денному ефірах проєкту місцеві кореспонденти Суспільного під час включень покажуть локальні ініціативи із вшанування памʼяті, а також розкажуть про декомунізацію радянського спадку. Запланована розмова у студії про внесок українців у перемогу над нацизмом і спробу Росії переписати воєнну історію.
Як і чому змінився повоєнний світоустрій, що призвело до появи нових диктаторських режимів XXI століття, яка роль та майбутнє України на цьому етапі історії — дивіться у вечірньому ефірі «Суспільне. Студія», де ведучі підсумують день у розмовах з істориками й політиками.
8 травня об 11:50 дивіться випуск «Ідемо в музей», в якому ведуча Оля Носко разом з глядачами відвідає Національний музей історії України у Другій світовій війні з перервою на загальнонаціональну хвилину мовчання о 12:00.
О 12:15 — двосерійний документальний фільм «Ніч довгих ножів: прихід Гітлера до влади» — реконструкція подій 1934 року, внаслідок яких Гітлер прийшов до влади.
8 травня о 21:00 — воєнна драма «Хто ти, Філіпе?», яка розповідає про події 1941 року. Історичні та пригодницькі драми про Другу світову війну на «Суспільне Культура» виходять впродовж цього тижня — щодня о 21:00. Сьогодні, 7 травня, запланований показ фільму «Піаніст», а 9 травня — «Великий диктатор».
О 23:15 у програмі «Культура на часі» говоритимуть про те, як в Україні викривляли цей день — про проросійськість цих святкувань, що було нормою. Також історик Василь Павлов розповість в ефірі проєкту про сучасне переосмислення подій Другої світової війни та розвінчання імперських міфів довкола цієї теми.
Команда місцевих каналів Суспільного розповість історії з усієї країни. Суспільне Чернігів покаже архівні відео й фото обласного центру часів ІІ Світової та познайомить із ветераном з Бобровицької громади Григорієм Свиридовим. Суспільне Черкаси покаже історію Якова Герасимовича із села Нова Дмитрівка. Обом ветеранам по 102 роки.
У селі Карлівка Кіровоградської області — одне із п’яти в Україні офіційних меморіальних кладовищ німецьких військових, які загинули під час Другої світової війни. Репортаж з цього місця готує Суспільне Кропивницький, як і історію про 100-річного ветерана Другої світової війни Володимира Черноскулова.
Суспільне Полтава готує матеріал про те, що відбувалося з містом під час ІІ Світової — як і хто його зруйнував, а згодом — і відновлював.
Суспільне Одеса розповість зворушливу історію жінки, яка пережила німецьку окупацію, а про львівський концтабір Шталаг-328, де загинули до 200 тисяч полонених готує програму команда Українського Радіо Львів.
До 80 років від завершення Другої світової війни в Європі — у День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років на Українському Радіо готують декілька тематичних ефірів, в яких перегукуються історія і сучасність.
О 9:15 — програма за участі соціальної психологині Зої Гаркавенко про те, як військовим пережити завершення війни.
Об 11:07 — спецефір Владислава Красніцького з доктором політичних наук Владиславом Гриневичем на тему: «Перемога. Український вимір війни, про роль України і українців у перемозі».
О 14:07 вийде спецефір Сергія Стуканова з кандидатом політичних наук Миколою Капітоненком на тему: «Як переможці організовували світ після Другої світової війни».
О 15:07 ведуча Вікторія Будан розповість про Героя України Олексія Береста і його складну долю.
О 10:10 у програмі «Ранок культурної людини» говоритимуть про День памʼяті, а не перемоги: як повномасштабна війна Росії проти України вплинула на трансформацію історичної памʼяті про Другу світову та чому для українців сум за полеглими став важливішим, ніж паради перемоги. Ведуча — Єлизавета Цареградська.
О 12:05 слухачі почують програму «Музичні історії», присвячену Другій світовій війні: твори українських композиторів, які є рефлексією на ті події. Ведуча — Наталія Попудрібко.
О 13:05 у програмі «Час інтерв’ю» Наталя Грабченко говоритиме з Юрієм Савчуком, гендиректором Меморіального комплексу Національний музей історії України у Другій світовій війні, та з Андрієм Усачем, істориком, засновником ГО «Після тиші», про українців і їхню роль у Другій світовій війні.
О 15:05 у програмі «Модуль знань» ведуча Ольга Вернигоренко говоритиме про Миколу Духова, Архипа Люльку, Івана Кожедуба: що насправді відомо про ці легендарні постаті, їхні новаторства й рекорди?
О 17:05 у програмі «Це класика» Calidore String Quartet виконує струнний квартет №3 Еріха Корнгольда, написаний під час Другої світової війни.
О 21:00 у передачі «Радіотеатр» прозвучать інсценовані уривки з творів про Другу світову війну відомих українських письменників: Олеся Гончара — роман «Людина і зброя»; Петра Панча — автобіографічний роман «На калиновім мості»; Уласа Самчука — драма «Шумлять жорна»; Юрія Косача — новела «Ноктюрн b-moll»; Олександра Довженка — «Україна в огні».
Впродовж дня в ефірі Радіо Культура звучатиме тематична поезія:
-
«В полях фламандських» Джон Маккрей у перекладі Оксани Самари, читає Дмитро Хоркін;
-
«Клятва» Микола Бажан, авторське виконання;
-
«Знову» Вікторія Амеліна, читає Юрій Дяк;
-
«Я слухаю» Гаська Шиян, читає Інна Капінос.
Команда сайту «Суспільне Культура» готує матеріали про історію судів над нацистами, зокрема у чому була важливість публічних процесів та хто їх висвітлював; про те, як і чому мак став символом вшанування пам’яті жертв війни.
Редактори соцмереж «Суспільне Культура» запросять переглянути тематичний випуск проєкту «Прощавай, імперіє!» — «Крінж і божевілля «дня побєди» в Україні нульових» — про різницю між західною світоглядною концепцією «ніколи знову» та російською «можем повторіть».
Суспільне Медіатека готує тематичні оцифровані матеріали з архівів Суспільного до Дня пам’яті та перемоги над нацизмом у II Світовій війні. Зокрема, на сайті опублікують:
-
урочистий прийом Леоніда Кучми ветеранів у Маріїнському палаці (1996 рік);
-
концерт із використанням чорно-білої історичної відеохроніки (2010 рік);
-
історія з Хмельниччини, присвячена знайденим фронтовим листам українців, що воювали у складі радянської армії (2010 рік);
-
репортаж зі святкування Дня перемоги у Сумах (2004 рік);
-
спеціальний випуск новин на чернівецькому телебаченні (1998 рік);
-
бліцінтерв’ю з ветеранами Другої світової війни для Сумського телебачення (2006 рік).
У фейсбук та інстаграм-сторінках — упродовж 8 та 9 травня вийдуть відео зі спогадами ветеранів та відеохронікою II Світової війни, а також з кадрами параду 2010 року.
Фото: Суспільне
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F81%2Fabe89ded389ec58b3dfe34a21a36c15f.jpg)

