У Румунії обирали президента: як Росія втручалася в процес
У Румунії обирали президента: як Росія втручалася в процес

У Румунії обирали президента: як Росія втручалася в процес

У день президентських виборів у Румунії в неділю, 4 травня, низку урядових сайтів атакували хакери. Місцеве інформаційне агентство G4 Media пише, що за кібердиверсією стоїть Росія. Попри інцидент, голосування відбулося, і в лідери вийшов ультраправий євроскептик Джордже Сіміон, який раніше заявляв, що Москва не є загрозою НАТО. У другому турі йому доведеться боротися з проєвропейським кандидатом Нікушором Даном, повідомляє FREEДОМ.

Перший тур президентських виборів у Румунії виграв ультраправий кандидат Джордже Сіміон, набравши 40,5% голосів. За ним — мер Бухареста і проєвропейський політик Нікушор Дан із результатом 20,99%.

Це вже друга спроба країни обрати президента: у листопаді 2024 року Конституційний суд анулював підсумки минулих виборів, де перемагав проросійський Келін Джорджеску. Його звинуватили у втручанні у виборчий процес через TikTok. За даними розвідки, перед голосуванням активізувалися 25 тис. раніше неактивних акаунтів, які публікували матеріали на підтримку Джорджеску. Один із них витратив на просування майже 400 тис. доларів, при тому, що сам кандидат стверджував, що не платив за рекламу. Після скандалу свою кандидатуру замість Джорджеску висунув Джордже Сіміон.

“Він [Джорджеску] створив парадигму, і це парадигма гуру секти. Тому його риторика була дуже схожа на соціальну християнську місію. Він не був схожий на звичайного політика. Тож Сіміон, який не був таким, насправді — футбольний фанат-хуліган. Ось так вони й почали, власне, з цього середовища. Він намагається запозичити цей образ, цю позу, цю риторику. Мабуть, поки що з певним успіхом. Тож у другому турі він, імовірно, постарається зробити це ще краще”, — висловив думку аналітик із фейкових новин і дезінформації експертного форуму Сорін Іоніта.

Попри звинувачення на адресу Келіна Джорджеску, Джордже Сіміон заявив: у разі своєї перемоги він готовий надати Джорджеску керівну посаду, ігноруючи заборони конституційного суду.

“Мої прерогативи як президента — питати в народу, чого він хоче, поважати конституцію і волю румунського народу. Є кілька способів, за допомогою яких, якщо румунський народ захоче, пан Джорджеску може бути в керівництві, і ми скористаємося цим. Ми можемо сформувати більшість і призначити його прем’єр-міністром. Ми можемо провести позачергові вибори, або ми можемо призначити референдум. І один із цих методів буде застосовано”, — заявив кандидат у президенти Румунії від ультраправих Джордже Сіміон.

Утім, щоб просунути Джорджеску до влади, Сіміону доведеться ще виграти другий тур у проєвропейського кандидата Нікушора Дана. Кандидат цілком підтримує Україну в захисті від російської агресії. Раніше він заявляв, що збереження військової підтримки України є необхідним для безпеки Румунії. За підсумками першого туру він висловив упевненість у перемозі, але визнав: фінальний раунд виборів буде непростим.

“Далі буде складний другий тур із кандидатом-ізоляціоністом. Це не будуть дебати між окремими людьми, це будуть дебати між прозахідним напрямком Румунії та антизахідним напрямком Румунії, ось про що буде другий тур. Наш обов’язок переконати румунів, що Румунії потрібен прозахідний напрямок, і саме на цьому буде зосереджена наша кампанія протягом наступних двох тижнів”, — упевнений незалежний кандидат Даніель Дан.

Своєю чергою Джордже Сіміон виступає за припинення військової допомоги Україні, критикує керівництво Євросоюзу і каже, Росія не є загрозою для НАТО. Аналітики зазначають, що в другому турі Румунії знову доведеться обирати між двома діаметрально протилежними курсами. Перемога Сіміона може означати відхилення від проєвропейського вектора, хоча більшість експертів вважають такий поворот малоймовірним.

“На нас і румунських громадян очікує навіть, я можу це пояснити як референдум за вибір траєкторії розвитку Румунії між позицією євроатлантизму, чіткої позиції в ЄС і таким дрейфом, можливо, навіть у бік Росії”, — вважає позаштатний експерт Ради зовнішньої політики “Українська призма” Ростислав Клімов.

Для забезпечення прозорості та чесного підрахунку голосів на президентських виборах у Румунії в країну прибули міжнародні спостерігачі, включно з представниками США та ОБСЄ. Проте Росії все ж вдалося втрутитися у виборчий процес. За даними Національного управління з кібербезпеки, хакерської атаки зазнали сайти кандидата від правлячої коаліції Кріна Антонеску і мера Бухареста Нікушора Дана.

“Офіційний вебсайт Міністерства внутрішніх справ, офіційний вебсайт Міністерства юстиції та офіційний вебсайт коаліційного кандидата Кріна Антонеску вийшли з ладу в неділю, 4 травня, а користувачі стикалися з різними помилками під час доступу до них. Пізніше того самого дня влада підтвердила факт атаки, відповідальність за яку офіційно взяла на себе група NoName057”, — пише румунський новинний портал TechRider.

Другий тур президентських виборів у Румунії призначено на 18 травня. І хоча їхній результат неясний, представники ОБСЄ вже кажуть, що в країні зберігається загроза онлайн-дезінформації.

Источник материала
loader
loader