У Ніцці розпочався фестиваль українського мистецтва KobzART-2025
У Ніцці розпочався фестиваль українського мистецтва KobzART-2025

У Ніцці розпочався фестиваль українського мистецтва KobzART-2025

У Ніцці розпочався десятиденний український фестиваль KobzART-2025, організований асоціацією AFUCA (Франко-українська асоціація Лазурового узбережжя). Починаючи з 2017 року він знайомить французьку публіку з багатством української культури.

Цього разу фестиваль пройде під гаслом: «Світло завжди перемагає!», передає кореспондент Укрінформу.

У Ніцці розпочався фестиваль українського мистецтва KobzART-2025 - Фото 1 У французькій Ніцці розпочався фестиваль українського мистецтва KobzART-2025 / Фото: Людмила Шевченко

«Завдяки таким регулярним мистецьким подіям ми прагнемо підсилити голос України в світі. Багато акцій проводимо саме в нас, в асоціації. Ми хочемо, щоб у пам’яті кожного - і українця, і француза - закарбувалося, що в Ніцці є великий Український центр, і тут щороку навесні відбувається фестиваль, який є містком між Україною та Францією», - підкреслила президентка асоціації AFUCA Ірина Бурдель.

У відкритті взяв участь генеральний секретар департаменту Приморські Альпи Патрік Амуссу-Адебль, який наголосив, що саме мистецтво допомагає українцям та французам краще пізнати одне одного. А муніципальний радник Ніци Патрік Моттар підкреслив, що за час війни два народи стали значно ближчими один до одного.

«В такі важкі часи є все ж і позитивні моменти, а саме те, що дружба між Францією та Україною стала міцнішою. Прикладом цієї дружби є цей прекрасний фестиваль, гаслом якого є «Світло завжди перемагає». Хочу вас запевнити, що світло переможе, дорогі українські друзі», - звернувся він до аудиторії.

Відкрився фестиваль виставкою «Витоки» Дар’ї Альошкіної. Ця мисткиня поєднує народні традиції з сучасною естетикою, створюючи унікальні витинанки велетенського розміру. Експозиція включає 16 панно розміром від 250 до 350 см, витнутих спеціальним ножем за традиційною технікою складання паперу вдвоє.

«У часи криз важливо зберегти національну ідентичність, і моя творчість допомагає створити міст між поколіннями та культурами. У час, коли Україна бореться за свою незалежність, культура стає однією з форм спротиву, і моє мистецтво сприяє цій боротьбі, показуючи світу красу та глибину української культури», - поділилась Альошкіна.

Цими днями в Ніцці вона проведе майстер-класи зі створення витинанок для дітей та дорослих.

На відкритті музикант Гордій Старух виконав традиційні лірницькі пісні, псалми, а також народні мелодії з різних регіонів України. Він разом з братом сам виготовляє колісні ліри — це старовинний струнний смичковий музичний інструмент, у якому роль смичка виконує колесо.

«Історично вважається, що колісна ліра набула найбільшого розквіту саме у Франції, звідки, за однією з версій, козаки її привезли в Україну десь у 17-му столітті. Оскільки вона стала супутницею наших кобзарів, то трохи змінила своє звучання порівняно з французькою лірою. Французи, хоч і не розуміють, про що я тут співаю, але вони глибоко відчувають мою музику», - каже музикант. Він переконаний, що для митців важливо спиратись на той величезний культурний пласт, який передали у спадок предки.

Паралельно в приміщенні асоціації відкрилась експозиція «Жива іржа» українського художника Олега Литовченка (Oleg LYT). Для своїх творів митець використовує особливу техніку. Три тижні він «маринує» у воді різні металеві предмети та досліджує таким чином трансформацію іржі: символ руйнування стає яскравим художнім виразом, ілюструючи стійкість та здатність до відродження.

До 15 травня у програмі KobzART-2025 заплановано кілька майстер-класів, імерсивну виставку про українську міфологію, кінопокази, екскурсії та українські частування, концерти. У рамках фестивалю відбудеться також конференція «Українські школи у Франції». Завершиться він традиційним Днем вишиванки - святковою ходою на Англійській набережній Ніцци.

Як передавав Укрінформ, у культурному центрі України у Франції провели благодійний Великодній ярмарок, у якому взяли участь українсько-французькі асоціації, музиканти, а також було проведено майстер-класи.

Теги по теме
Украина Франция Фестиваль
Источник материала
loader
loader