/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F434%2F752e7e61b9c07713abc2d5ecf11eabd9.jpg)
Кібератаки та фейки: Росія продовжує розгойдувати країни Європи
Національний суд Іспанії розглядає справу про масштабне відключення електроенергії в країні, пише видання El País. Інцидент може бути комп’ютерним саботажем проти критично важливої інфраструктури країни, тому суд засекретив розслідування. Експерти вважають, що якщо ця версія підтвердиться, то інцидент буде кваліфіковано як терористичний злочин. Як європейські країни стають мішенями для російських кібератак, розбирався FREEДОМ.
Система державних реєстрів Польщі в середу 30 квітня зазнала масштабної DDoS-атаки. Місцеві ЗМІ повідомили, що її успішно відбили, але найближчим часом можуть виникнути проблеми зі сплатою податків, використанням додатків і реєстрацією автомобілів. Кіберполіція та Агентство внутрішньої безпеки продовжують розслідування. У Варшаві мають намір вирішити, як протидіяти кібератакам на критичну інфраструктуру на тлі масштабного блекауту в Іспанії та Португалії.
“Я вирішив найближчим часом скликати Раду національної безпеки, оскільки хотів би обговорити питання нашої енергетичної безпеки… Ми попросили представника іспанського уряду, міністра, розповісти нам докладніше про причини цієї дуже серйозної аварії, що її спричинило. Він сказав, що вони все ще перебувають у процесі з’ясування цього питання, що ця справа детально розслідується, що це, найімовірніше, збіг кількох обставин”, — сказав у коментарі Polsat News президент Польщі Анджей Дуда.
Під загрозою й інформаційний простір Польщі. Міністерство цифровізації повідомило про зростання кількості фейкових публікацій, пов’язаних із прийдешніми президентськими виборами. Одним із проявів була “дезінформаційна операція, ймовірно, проведена російською стороною в англомовному інформаційному просторі”. Для поширення фейків країна-агресор дедалі частіше використовує соцмережу Х, повідомляють у відомстві. У період з 4 березня по 4 квітня 2025 року на платформі з’явилося майже 300 подібних повідомлень про вибори в Польщі.
“Автори дезінформації припускають, що користувачі не будуть переходити за посиланнями або читати повні тексти. Це метод, який вже давно використовується з метою дезінформації. Часто використовуються також старі статті або скріншоти заголовків, які без повного контексту підтверджують неправдиве твердження, зроблене в пості… Оскільки Росія переслідує свої цілі, експлуатуючи публічні дебати та предмети спору, звичайному користувачеві соціальних мереж може бути складно відрізнити, чи читає він справжній коментар користувача з певними поглядами, чи це скоординовані Кремлем дії”, — йдеться в публікації Польської агенції друку.
Минулого тижня Нідерланди виявили атаку російських хакерів на інфраструктуру однієї з державних служб. Крім того, атак зазнав об’єкт критичної інфраструктури, що може бути частиною підготовки до саботажу, вважають у Гаазі. У Міністерстві внутрішніх справ стверджують, що російська агресія в кіберпросторі спрямована на дестабілізацію суспільства.
“Той факт, що вони готові саботувати державну службу в Нідерландах, сам по собі є прикладом того, що ризики збільшуються… Якщо ви подивитеся на швидкість, з якою Росія нарощує свій військовий комплекс, свою техніку, свою артилерію, то це відбувається набагато швидше, ніж у нас в Європі та навіть у США. Тож це створює для нас своєрідне вікно вразливості”, — заявив директор Служби військової розвідки та безпеки Нідерландів Петер Рейсінк.
Уперше Париж офіційно звинуватив російську розвідку в кібератаках на Францію. Міністр закордонних справ Жан-Ноель Барро заявив про це на засіданні Ради безпеки ООН і написав у соцмережі Х. За його словами, Головне розвідуправління (ГРУ) РФ здійснило низку атак на інфраструктуру Франції за останнє десятиліття, наразивши на небезпеку оборонний, фінансовий та економічний сектори країни.
“Від самого початку війни наша країна, що підтримує Україну, зазнавала російських кібератак, які походять від ГРУ, російської військової розвідки… Вони атакували десятки французьких організацій, включно з державними службами, підприємствами та спортивними організаціями, пов’язаними з проведенням Олімпійських і Паралімпійських ігор 2024 року в Парижі. Ми рішуче засуджуємо ці кібератаки”, — сказав Барро.
За друге півріччя 2024 року кількість російських атак в українському кіберпросторі збільшилася на 48% порівняно з першим півріччям. Про це йдеться у звіті Державного центру кіберзахисту Держслужби спеціального зв’язку та захисту інформації України. Віднедавна російські хакери активно впроваджують автоматизацію, комбінують техніки шпигунства та саботажу. Головна їхня мета — розвідка і крадіжка даних про оборонні підприємства, стверджують фахівці.
