У Британії авторам платитимуть за використання їхніх творів для навчання ШІ
У Британії авторам платитимуть за використання їхніх творів для навчання ШІ

У Британії авторам платитимуть за використання їхніх творів для навчання ШІ

Така модель стане доступною вже влітку 2025 року.

У Великій Британії органи ліцензування оголосили про «новаторську» колективну ліцензію, яка дозволить авторам отримувати гроші за використання їхніх робіт для навчання моделей штучного інтелекту. Про це пише The Guardian.

Ліцензію розробить Агентство з ліцензування авторських прав (CLA), яким керують Служби ліцензування видавців (PLS) і Товариство ліцензування та збору авторських винагород (ALCS), що представляють видавців і авторів.

Ліцензія стане доступною для розробників штучного інтелекту цього літа та дозволить власникам авторських прав, «які не в змозі укладати прямі ліцензійні угоди з розробниками штучного інтелекту», отримувати гроші за використання їхніх робіт.

Оголошення про запровадження ліцензії збіглося в часі з розглядом британським урядом ініціативи щодо звільнення від авторського права текстової обробки та аналізу даних. Це б дозволило компаніям, що розробляють ШІ, вільно використовувати захищені авторським правом матеріали, якщо їхні власники заздалегідь не відмовилися від такого використання.

В ALCS заявили, що поява нової ліцензії «свідчить про те, що виняток із закону про авторське право не є ані необхідним, ані виправданим». Там вважають, що урядова пропозиція «практично не залишає вибору, не передбачає винагороди для авторів і не забезпечує прозорості щодо того, які саме твори використовуються».

The Guardian повідомляє, що дебати щодо авторського права розгортаються також у США, де автори та видавці подали позови про нібито порушення авторських прав проти компаній-розробників штучного інтелекту, зокрема Meta та OpenAI, за те, що ті без дозволу навчають свої моделі на роботах авторів.

У ALCS зазначили, що теоретично американські технологічні компанії зможуть отримувати ліцензовані матеріали через нову модель. Однак наразі невідомо, скільки саме грошей отримають автори, якщо вони приєднаються до цієї схеми.

Нагадаємо, 3 квітня близько сотні авторів протестували біля штаб-квартири компанії Meta у Лондоні, звинувачуючи американського техногіганта у «крадіжці» їхнього контенту для навчання своїх моделей штучного інтелекту.

Цього року до суду США вже подали заяву про те, що гендиректор Meta Марк Цукерберг дозволив своїй компанії використовувати онлайн-бібліотеку LibGen, яка надає доступ до захищених авторським правом творів і містить понад 7,5 мільйонів книг. 

Журнал The Atlantic опублікував пошукову базу даних заголовків, які містяться в «LibGen». Це дозволило авторам дізнатися, чи могли їхні твори використовуватися для навчання ШІ-моделей Meta.

Фото: Unsplash

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Теги по теме
Великобритания
Источник материала
loader