/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F53%2Ff2e7f9249d6704a066bcf2529d410b16.jpg)
П’ять фото українських полярників перемогли в Конкурсі наукових зображень 2024 для Вікіпедії
Одразу п’ять антарктичних фото українських полярників та полярниці перемогли в Конкурсі наукових зображень 2024 для Вікіпедії. Таку кількість відзнак вони здобули вперше за історію проєкту
Про це повідомляє Національний антарктичний науковий центр.
Перше місце в категорії "Люди в науці" поділили одразу два знімки геофізика 29-ї Української антарктичної експедиції Олександра Богомаза. На цих фото біолог Сергій Єрмоленко відбирає проби води з прісних озер на островах поблизу станції "Академік Вернадський".
Ще одна робота Олександра зайняла п’яте місце в категорії "Живі організми". На знімку зафіксовано момент дефекації субантарктичного пінгвіна виду дженту. Як зазначають дослідники, гуано цих птахів суттєво впливає на антарктичні наземні екосистеми, адже може як стимулювати ріст рослинності, так і пригнічувати її розвиток.
У цій же категорії четверте місце посіла світлина полярного біолога Андрія Утєвського. Він зобразив антарктичну морську зірку виду Лабідіастер кільчастий — хижака, що полює на бентосних безхребетних і навіть на собі подібних. Знімок зроблено на глибині близько 40 метрів в акваторії станції "Академік Вернадський".
Другу сходинку в "Загальній категорії" посіло ще одне антарктичне фото — веселка на фоні снігопаду, автором якого стала геофізикиня 29-ї УАЕ Анна Соїна. Їй вдалося зафіксувати рідкісне природне явище, коли в повітрі одночасно перебували краплі рідкої води, необхідні для формування веселки, та кристалики снігу.
"Пишаємося, що українські полярники та полярниці не лише проводять дослідження світового рівня, а й уміють чудово ловити неповторні миті", - зазначили у науковому центрі.
Там нагадали, що раніше в цьому конкурсі перемагали фото українських полярників Євгена Прокопчука, Юрія Шепети та полярниці Вікторії Іванець.
Довідково. Міжнародний Конкурс наукових зображень проходить в Україні щороку. Його мета — популяризувати науку та зібрати світлини для ілюстрування статей у Вікіпедії.
У 2024 році українська частина конкурсу тривала з листопада до грудня й проводилася громадською організацією "Вікімедіа Україна". До події долучилися 72 учасники та учасниці, які завантажили 470 зображень.
Роботи змагалися у п’яти номінаціях: "Мікроскопія", "Живі організми", "Люди в науці" та "Нефотографічні зображення" та "Загальна категорія". Окремо провели спеціальну номінацію "Наслідки війни".
- На станції "Академік Вернадський" завершиласящорічна перезмінка полярників. Команда 29-ї Української антарктичної експедиції вирушила додому, а повноправним господарем на станції стала 30-та УАЕ.

