Агроспільнота закликає швидше врегулювати питання режиму торгівлі між Україною та ЄС
Агроспільнота закликає швидше врегулювати питання режиму торгівлі між Україною та ЄС

Агроспільнота закликає швидше врегулювати питання режиму торгівлі між Україною та ЄС

Агроспільнота закликає швидше врегулювати питання режиму торгівлі між Україною та ЄС

Професійні аграрні асоціації наголошують на необхідності якнайшвидшого врегулювання питання майбутнього режиму торгівлі між Україною та ЄС після закінчення дії актуального режиму автономних торговельних заходів (АТЗ).

Про це йдеться у повідомленні асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ), яка спільно з Громадською спілкою «Всеукраїнський аграрний форум» (координує такі об’єднання як Аграрний союз України, Всеукраїнська Аграрна Рада, Союз птахівників України, Українська аграрна конфедерація, Асоціація виробників молока, Асоціація свинарів України та Національна асоціація цукровиків України) звернулись до Єврокомісії та країн ЄС.

«Українська аграрна спільнота не заперечує щодо пропозиції Європейської комісії замінити щорічне продовження АТЗ на двосторонні торговельні домовленості для подальшої лібералізації торгівлі відповідно до статті 29 Угоди про асоціацію в разі наявності достатнього часу для погодження майбутнього формату торгівлі», — говориться у повідомленні й зазначається, що позиція аграрної спільноти України за посиланням.

На переконання представників українського агросектору, таке рішення сприятиме стабільності у доступі до ринку ЄС для українських виробників, а також передбачуваності для європейських фермерів і переробників. Серед головних переваг такого підходу — довгостроковий характер угоди, що гарантує стабільність для агробізнесу, двосторонній формат із взаємним доступом до ринків та гнучкий механізм поступової лібералізації з урахуванням чутливих категорій продукції та запобіжних заходів.

Як зазначають в об’єднаннях, водночас Україна закликає до прискорення переговорного процесу щодо майбутньої торговельної угоди, оскільки завершення дії поточного режиму АТЗ буде 5 червня 2025 року. Без досягнення нової угоди до закінчення терміну дії ATЗ торговельний режим між Україною та ЄС автоматично повернеться до мит і тарифних квот, які діяли до 2022 року. За попередніми оцінками, такі зміни можуть спричинити економічний шок для України, що включає втрати валютної виручки до €3,3 млрд та скорочення ВВП на 2,52% у 2025 році, а також падіння виробництва в сільському господарстві (-7,74%) та скорочення податкових надходжень до місцевих і державного бюджетів (-4,15%).

«У разі, якщо торговельна угода на основі статті 29 УА не буде досягнута у встановлені терміни, Європейська комісія має невідкладно ініціювати продовження поточного режиму АТЗ на період, необхідний для завершення переговорів. Це дозволить уникнути різкого погіршення умов доступу українських товарів на ринок ЄС та не створить шок для макрофінансової стабільності країни», — наголошується у документі.

В асоціаціях нагадали, що агросектор є основою економічної стабільності України, забезпечуючи близько 15% ВВП, 59,3% валютної виручки ($24,7 млрд) та значні податкові надходження. Війна завдала сектору понад $80 млрд прямих та непрямих втрат, а продовження високоінтенсивних воєнних дій робить невизначеними перспективи сталого відновлення сектору та економіки країни в цілому, зберігаючи потребу в продовженні підтримки союзників України, принаймні в середньостроковій перспективі.

«ЄС залишається головним ринком збуту (51,8% агроекспорту), а також основним постачальником ключових аграрних ресурсів. Окрім того, Україна, хоч і відновила доступ до морських експортних маршрутів із портів Великої Одеси, однак до завершення воєнних дій вони придатні лише для перевезення сипучих вантажів. Натомість готова або фасована продукція, що потребує контейнерних перевезень, і надалі експортується через «шляхи солідарності» до найближчих портів ЄС, що збільшує логістичні витрати та знижує конкурентоспроможність українських товарів на традиційних ринках збуту», — додали аналітики.

Тому український агросектор критично залежить від європейського ринку не лише як від споживача, але й як партнера, що забезпечує стабільні ланцюги постачання, логістику та доступ до фінансових інструментів для розвитку галузі.

«Повернення до тарифних квот та імпортних мит 2021 року матиме руйнівні наслідки для економіки України. Угода на основі статті 29 УА або продовження АТЗ необхідні для стабільності українського агросектору та економіки загалом», — підсумовують автори позиції.

З огляду на вищезазначене, Україна закликає Європейську комісію та країни-члени ЄС до пришвидшення переговорів щодо майбутнього амбіційного режиму торгівлі з Україною з урахуванням чинних обсягів торгівлі, що дозволить забезпечити стабільність українського агросектору та підтримати економіку країни у надзвичайно складний період.

Источник материала
loader
loader