Одеський конфлікт. Голову філії НСЖУ винять у «злитті» даних журналістів
Одеський конфлікт. Голову філії НСЖУ винять у «злитті» даних журналістів

Одеський конфлікт. Голову філії НСЖУ винять у «злитті» даних журналістів

Серед «злитої» підозрюваному у підготовці захоплення влади в Одесі інформації є контакти медійників, які служать у ЗСУ.

Торік у вересні Служба безпеки України затримала в Одесі керівника проросійського угруповання Олега Мальцева, який, за даними слідства, за вказівками російських спецслужб мав здійснювати диверсії та керувати захопленням місцевих держустанов, якби росіяни увійшли в регіон. Але в Одесі Мальцев уславився ще десять років тому, коли заснував власну секту, в якій прозвав себе «королем» і «тамплієром». Саме тоді почалися його конфлікти з медіа: у відповідь на матеріали про його шахрайство він оголошував «полювання» на журналістів.

Ця історія могла б закінчитися новиною про його затримання СБУ, якби не новий скандал, але вже серед одеської медіаспільноти. На початку 2025 року журналісти, які постраждали від дій Мальцева, колективно підписали характеристику підозрюваного, за словами однієї з журналісток, на прохання слідчого СБУ, аби їхні свідчення також урахували під час досудового розслідування та судового процесу над Мальцевим. У цьому документі вони описали характер завданої шкоди та залишили певну особисту інформацію.

Документ потрапив і до голови Одеської регіональної організації Національної спілки журналістів України (ОРО НСЖУ) Юрія Работіна. Проте деякі одеські медійники повідомили, що той не просто відмовився підписатися під словами журналістів, а передав документ адвокатам затриманого Мальцева.

Розповідаємо, чи справді Юрій Работін «злив» особисті дані журналістів, чи є це правопорушенням і які можуть бути наслідки.

Деталі «Справи Мальцева»

Олег Мальцев переїхав до Одеси з Севастополя у 2014 році за декілька місяців до початку окупації Криму. Розслідування про його діяльність робили «Думська», «7 канал», «Третій цифровий» та інші місцеві медіа.

За інформацією «Думської», Мальцев створив мережу різних громадських організацій: «Інститут Пам’яті», «НДІ Міжнародне доле-аналітичне співтовариство», «НДІ дослідження світових військових традицій і криміналістичних досліджень застосування зброї», «Асоціація прикладних наук», «НДІ вивчення поведінки людини в екстремальних ситуаціях». На сайтах цих організацій Мальцев підписувався як науковець, майстер військових і бойових мистецтв, професор фехтування, психолог, адвокат і міжнародний журналіст. На своїх «лекціях» він розповідав про саєнтологію, мистецтво безконтактного бою, акторську майстерність, про вчення дона Хуана та кабалу.

І це ще не повний список — він також реставратор слов’янських прикладних наук, засновник бізнес-схем, академік Європейської академії наук України (яку сам і створив), тамплієр і король. Саме «мій король», за словами очевидців, мали називати його жінки, які потрапили під його вплив. «7 канал» розповідав, що за лекції з розвитку особистості «науковець» брав щонайменше 300 євро — і це десять років тому.

Прихильників Мальцева журналісти називають не інакше як «сектою» та «культом», адже критиків «короля» переслідували й організовували провокації. У 2016 році журналіст «Думської» Дмитро Бакаєв писав, що Мальцев змушує людей іти на злочини, доводить до суїцидів чи вбивств «ворогів» лідера групи.

«На жаль, правоохоронці не приділяють належної уваги цій проблемі в Одесі. Всі матеріали щодо Мальцева, свідчення свідків ми готові надати», — йшлося в матеріалі.

Одеський конфлікт. Голову філії НСЖУ винять у «злитті» даних журналістів - Фото 1

Олег Мальцев, скриншот «Думської» 

Затримання одеського «тамплієра» відбулося у 2024 році. В матеріалах кримінальної справи, відкритої щодо Мальцева та його найближчого соратника Костянтина Слободянюка, йдеться, що Мальцев «створив коло осіб, повністю відданих йому особисто й готових беззастережно виконувати його накази та вказівки. З цією метою він зробив обов’язковими серед своїх послідовників спеціальні правила поведінки та покарання за їх порушення (зокрема побиття)» .

А вже під час повномасштабного російського вторгнення, не пізніше 18 квітня 2022 року, Мальцев і Слободянюк «вступили у злочинну змову, направлену на насильницьку зміну, повалення конституційного ладу, захоплення влади в Одесі, проголошення себе відповідними службовими особами».

Під час затримання правоохоронці вилучили у поплічників понад 70 одиниць вогнепальної зброї з оптичними прицілами та боєприпаси, а також бронежилети, шоломи, балістичні окуляри й інше тактичне спорядження.

Що відомо про «злив» даних журналістів

Про те, що Юрій Работін «злив» закриту інформацію Олегу Мальцеву, повідомила журналістка-фрилансерка Марія Ковальова: «Одеські редакції з 2014 року стежили за справою Мальцева. Ми попереджали неодноразово правоохоронців, що є секта деструктивна. Коли Мальцева затримали, ми збирали підписи журналістською спільнотою. І здав всі наші дані на етапі досудового розслідування Юрій Работін».

У коментарі «Детектору медіа» Ковальова розповіла, що з власних джерел отримала скрини листування Мальцева та Юрія Работіна, де останній повідомляє про підписи журналістів під характеристикою підозрюваного. Також є скрин повідомлення, в якому Мальцев розповідає про отриману інформацію своїй адвокатці Євгенії Тарасенко.

«До нас звернувся слідчий СБУ та попросив підписати цей документ зі свідченнями журналістів як потерпілих. Ми написали, як нас знищували тоді як редакції, написали свої посади й медіа, в яких працювали на той момент, але надали актуальні контакти. Документ підписали й журналісти, які зараз є військовослужбовцями», — розповіла Марія Ковальова.

Вона особисто надіслала гугл-документ Юрію Работіну, аби отримати підпис від представника НСЖУ: «Він голова одеської філії Національної спілки журналістів і мав захищати нас. Ми на нього сподівалися. Він відмовився, сказав, що почекає, але за два дні відмовився підписувати зовсім».

Прокоментував ситуацію і журналіст «Думської» Дмитро Бакаєв: «Це був колективний документ, у якому ми, журналісти, давали оцінку діям Мальцева — як людини, що системно вчиняла психологічний тиск, переслідувала, оббріхувала й цькувала нас у публічному просторі. Це не був офіційний вирок чи журналістське розслідування — це було громадське свідчення тих, хто постраждав, і хто, попри страх, погодився виступити. У документі — не просто прізвища. Там — особисті історії, іноді доволі болісні, з конкретикою. І головне — там є персональні дані, яких ніхто не мав би знати, окрім сторін судового процесу».

Дмитро Бакаєв, як і Марія Ковальова й інші одеські колеги, намагалися отримати від Работіна пояснення такого вчинку, але поки відповіді не отримали.

«Я в шоці, — каже Бакаєв. — Я написав особистого листа Юрію Работіну. Запитав прямо: навіщо ти це зробив? І він мовчить. У мене немає фантазій, є лиш факт: обвинувачений у спробі збройного повалення влади, якщо вірити СБУ, отримав особисті дані журналістів. Не ті, що можна побачити в сюжетах. А саме ті, які мали залишатися під захистом. Це як вести окупантів по квартирі й тикати пальцем: оце журналіст, а це — активіст. Як таке могло трапитися “випадково”? Моя особиста здогадка — що Мальцев давно намагався проникнути в медіасередовище, шукав “своїх” у кожній редакції, пропонував гроші за стеження. Хтось погодився. Хтось — ні. Мене від цього буквально нудить. Фізично».

Журналісти — про роботу одеської філії НСЖУ

Юрій Работін — заслужений журналіст України, член Національної спілки письменників України, автор книжок поезії та прози й лауреат декількох літературних премій. Однак сайт «Миротворець» називає його сепаратистом та одним з організаторів проросійських виступів у Одесі.

Раніше про нього йшлося також у зв’язку з видачею посвідчень НСЖУ особам, далеким від журналістики. У квітні 2021 року за його підписом до Спілки включили дев’ятьох навіть не одеситів, а херсонців, серед яких були проросійський активіст і учасник проросійських виступів Віктор Текутєв і адвокат, якого у 2019 році затримували за статтею 255 ККУ (створення злочинної організації), Дмитро Кірющенко.

У червні 2021 року посвідчення НСЖУ отримав депутат Одеської міськради від тоді ще ОПЗЖВолодимир Корнієнко. Участь цих людей у Спілці потіманулювали.

«Я завжди скептично ставився до того, що у Спілку беруть усіх підряд, — каже Дмитро Бакаєв. — Але Работін, при всіх питаннях, був “своїм”, таким, якого всі знали. І мені боляче зараз говорити про нього в такому контексті. Але якщо хоча б частина з прочитаного правда, якщо він справді сприяв передачі даних людині, яку звинувачують у спробі перевороту, — то він має бути усунутий від виконання обов’язків на час розслідування. Це — безпекове питання, а не особисте».

Марія Ковальова говорить, що в Одесі варто створити справді незалежну спілку, але під час війни це зробити неможливо: «Нам пояснили, що переобрати Работіна згідно зі статутом зараз не можна. Але потрібна Спілка, щоб журналісти отримували все, що їм потрібно. Нагороди “Українська мова — мова єднання” всі й так отримують. Я хочу, щоб у справжніх журналістів була підтримка».

Своєю чергою, головний редактор одеського видання «Інтент» Валерій Болган каже, що навіть якщо провести вибори в ОРО НСЖУ, то замінити Работіна буде не так легко. «Процедура виборів у регіональних організаціях НСЖУ дуже консервативна. У виборах беруть участь представники первинних осередків. Переобрати Работіна буде дуже складно, бо більшість організацій, які входять в ОРО НСЖУ, були саме ним створенні. Через це обрати головою філії можуть знову Работіна. Виходить замкнене коло, тому для його відставки потрібні серйозніші юридичні підстави або доведені дії, що суперечать журналістській етиці».

Щодо зв’язку Работіна з Мальцевим Валерій Болган розповів, що другий регулярно проводив пресконференції у залі ОРО НСЖУ.

«Кількість прихильників Мальцева вимірюється десятками, якщо не сотнями. Я бачив декілька разів, що вони влаштовують у соцмережах людині, на яку їх нацьковують. Вони доводять до того, що ті не можуть спати. У них є свої юристи, декількох журналістів переманили на свою користь. Зокрема заслуженого журналіста Кіма Каневського, який став головним редактором у Мальцева», — розповів Валерій Болган.

У відкритому доступі вдалося знайти фото з презентації монографії «Психопортрет серійних убивць. Хто вони та що ними рухає», співавторами якої є власне Мальцев, Работін, Каневський, а також юрист і науковець Олександр Саінчин.

Що кажуть юристи

На допис Марії Ковальової щодо «зливу» даних Работіним відгукнулася адвокатка Олега Мальцева Євгенія Тарасенко. Вона написала у коментарях: «Як тут цікаво. Я адвокат Мальцева та можу розповісти доказово (!) хто кому “злив” вашу страшну таємницю. Ви ж подали характеристику слідчому СБУ, яка була долучена до матеріалів справи, а матеріали справи в порядку ст. 290 були надані стороні захисту під протокол. Так що “таємна” дія процесуально стала публічною. Це КПК, товариші, не ваша царина. Всього найкращого».

Одеський конфлікт. Голову філії НСЖУ винять у «злитті» даних журналістів - Фото 2

Коментар Євгенії Тарасенко під дописом Марії Ковальової

«Детектор медіа» звернувся до Тарасенко за коментарем, аби вона розповіла про «злив», як і зазначила в соцмережах. Але вона розмовляти відмовилася, посилаючись на зайнятість. І додала, що вся її позиція є у коментарі, наведеному вище.

Тому «Детектор медіа» попросив незалежного юриста від «Платформи прав людини» Євгена Воробйова прокоментувати ситуацію.

«Це питання межує і з цивільним законодавством. Ст. 14 ЗУ “Про захист персональних даних” передбачає, що поширення персональних даних, дії щодо передачі відомостей про фізичну особу відбуваються за згодою суб’єкта персональних даних. Поширення персональних даних без згоди суб’єкта або уповноваженої ним особи дозволяється у випадках, визначених законом, і лише (якщо це необхідно) в інтересах національної безпеки, економічного добробуту, прав людини та для проведення Всеукраїнського перепису населення.

Отже, Юрій Работін мав би отримати згоду на поширення цього файлу з усіма особами, персональні дані яких згадується у зверненні (до персональних даних можна віднести будь-яку інформацію про особу, що дає змогу її ідентифікувати). Отже, на Юрія Работіна є можливість подати позов про завдання моральної шкоди за поширення персональних даних», — каже юрист.

Проте, за словами Євгена Воробйова, захист Олега Мальцева все одно отримав би дані журналістів, але не від Работіна, а за законною процедурою: «Щодо ст. 290 КПК, так, прокурор або слідчий за його дорученням зобов’язаний надати доступ до матеріалів досудового розслідування, які є в його розпорядженні, зокрема будь-які докази, які самі по собі або в сукупності з іншими доказами можуть бути використані для доведення невинуватості або меншого ступеня винуватості обвинуваченого, або сприяти пом’якшенню покарання.

Це говорить, що підозрюваний так чи так мав би право ознайомитися з цим зверненням, однак від слідчого чи прокурора».

«Детектор медіа» намагався отримати коментар від Юрія Работіна, але той відповідав, що зайнятий або перебуває на заходах, а потім перестав брати слухавку. Текстові повідомлення теж залишилися без відповіді.

Ми також звернулися за коментарем до НСЖУ з запитаннями про цю ситуацію й оновимо матеріал у разі отримання відповіді.

Головне фото: Юрій Работін, «Одеська газета»

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Источник материала
Упоминаемые персоны
loader
loader