Щоб не потрапити в сіті, треба в них заманити
Щоб не потрапити в сіті, треба в них заманити

Щоб не потрапити в сіті, треба в них заманити

Чеський документальний фільм «У сітях» показує, як акторки-приманки викривають онлайн-педофілів.

«Якщо дитина не каже батькам, що з нею годинами спілкується дорослий чоловік — це проблема дитини, а не моя!», — заявляє знімальній групі чоловік на ім’я Мартин. Його впізнали члени групи, він керівник дитячого табору, відкрита й публічна особа. Але є з десяток свідків його спілкування онлайн, під час якого дорослий вихователь відверто домагався 12-річної дівчинки. Маніпулюючи, спершу пропонуючи, а далі — вже в грубій формі вимагаючи роздягнутися. Подібні дії підпадають під визначення «сексуальне насильство», є кримінальним злочином, і після передачі журналістами доказів поліція відрила проти Мартина кримінальне провадження.

Це не поліцейська операція. Це — експеримент чеських документалістів, які зняли годинну стрічку «У сітях». Хоча доступна година — коротка версія, призначена для перегляду й ширшого обговорення. Саме з такою метою мандрівний Docudays UA виклав таку версію для безплатного перегляду. Але ті, хто в матеріалі — маю на увазі не боротьбу з онлайн-насильством, а організацію знімального процесу, — неодмінно зачеплять вухами фразу однієї з дівчат-моделей: нормальний співрозмовник трапився їй уперше за 10 днів. Отже, стільки чи навіть більше тривав процес і зйомок, і виявлення педофілів, і виведення їх на чисту воду в режимі офлайн.

Навряд команда Docudays UA планувала оприлюднення цієї чеської стрічки в контексті низки сексуальних скандалів, котрі спалахнули відразу в кількох українських, не лише київських театрах. Викладачі, здебільшого старші, домагалися студенток, ті довго мовчали (і, згідно з концепцією керівника дитячого табору Мартина, це їхні проблеми), потім терпець урвався, пішла хвиля одкровень, викриття та неприємного відкриття. Тут кут зору на перший погляд інакший: домагання відбувається через монітор ноутбука і припинити це просто, досить лише вийти з розмови та щонайменше заблокувати хтивця, а ще краще — розказати близьким чи поліції. Проте обидва, так би мовити, «формати» об’єднує та обставина, що жертвам сексуальних домагань соромно й страшно комусь про це розповісти. І обидва «формати» в певний момент передбачають прямий шантаж жертви як гарантований метод для ґвалтівника домогтися свого.

Автори «У сітях» ставили перед собою дві мети, які озвучували вустами трьох дівчат-учасниць. Вище назвав їх моделями, і почасти це так. Бо вони — професійні повнолітні акторки, котрі виглядають як 12-річні дівчатка, пройшли кастинг і погодилися грати ролі приманок для збоченців. Разом із тим коментуючи свої дії, наголошуючи на небезпеках, які чекають на підлітків під час подібного спілкування, та загалом детально пояснюючи правила поведінки і як не стати жертвою, вберегти власну психіку, не дати себе знецінити. Отже, маємо просвітництво. Але є ще одне: митці — саме ними є всі учасники знімального процесу, — змоделювали процес, який у теорії має відбуватися на території правоохоронців. Виявили злочинців і запобігли кільком сексуальним злочинам.

Щоб не потрапити в сіті, треба в них заманити - Фото 1

Кадрі з фільму «У сітях»

Таким чином, пропонований фільм є водночас зйомками реальними та постановними. Адже для кожної учасниці в павільйоні підготували декорацію, котра відтворювала типову кімнату 12-річної дівчинки, включно з фотографіями самих акторок у відповідному віці. Далі кожна діяла за базовим сценарієм, імпровізуючи лише відповідно до ситуації. І з певного моменту може скластися враження: дивишся психологічний трилер, ще й з відповідними твістами-поворотами.

Йдеться про єдиний, як я зауважив, непостановний момент, коли для однієї з акторок щось пішло не так, усупереч задуму, ламаючи ретельно продуманий сценарій та загалом манеру поведінки. В процесі команда вирішила піти далі в пекло та дозволити одній із дівчат виконати забаганку хтивого візаві. А саме — переслати йому оголену фотографію. Звісно, акторка не роздягалася, там вдалися до фотомонтажу. Але — отут виявилася слабка ланка! — обличчя до чужого тіла припасували реальне, бо як інакше. Педофіл дуже швидко виклав його в мережу й почав тиснути: або роби, як я сказав, або це побачать батьки. З реакції як дівчини, так і всієї групи було помітно: такого не чекали. По суті, фото реальної голої людини, дарма що з чужим тілом, зате зі справжнім лицем, пішло у вільне плавання. Видалити відразу не вдалося, і з цього дівчата зробили дуже вчасний і правильний коментар: обережно, не довіряйте незнайомцям, бо потрапите в тенета, станете рабами.

Був ще один непередбачуваний поворот, цього разу — позитивний. Слід наголосити: попри те, що всі причетні мали справи з дорослими збоченцями, їхні обличчя в кадрі старанно приховані й максимально деперсоналізовані. Кому треба — тому покажуть. Проте під час чергового спілкування дівчина сама почала провокувати. Натомість зустріла не лише категоричне неприйняття: візаві почав сам учити її правилам поводження з незнайомцями в мережі. Тож у кадрі його зовнішність проявилася, ми бачимо дуже симпатичного молодика, і він так розчулив акторку своєю порядністю, що вона почала плакати. Вологу з очей витирали й деякі жінки зі знімальної групи. Після багатьох днів неприхованого бруду й домагань порядна людина справді повернула віру в людство.

Фінальний акт розіграли в спеціально підготованому кафе. Мікрофони, приховані камери, особисті зустрічі зі звабниками. На одну з яких прийшла, між іншим, пара, подружжя чи ні — лишилося за кадром. Проте жінка відразу почала давати, як вона думала, дитині цілком дорослі сексуальні інструкції. Згаданий вище шантажист — ставити категоричні умови, й було відчуття, що він просто там, на людях, накинеться на жертву. І всі дорослі дяді чесно казали дівчатам: ні, їх не хвилює, що тим дванадцять. А треба, щоб дуже хвилювало, лякало та зупиняло.

У всьому побаченому при бажанні можна розгледіти певний етичний конфлікт. Акторки, граючи свої ролі, викликали вогонь на себе. З іншого ж — були у значно вигіднішому становищі, ніж потенційні жертви. Адже перебували в безпеці й мали можливості відновлюватися. Свідомо знали, на що йшли. Та головне — їм не по дванадцять років, вони знали, куди й для чого вписуються. Зокрема, брали участь не лише в постановних зйомках, а й у ретельно підготованій провокації. Але ж коли йдеться про журналістські розслідування, інвестигейтори так само часом видають себе за когось іншого, грають ролі, моделюють ситуації й провокують зловмисників задля потрібного результату.

Окрім історії з Мартином, наведеної на початку, не сказано, чи взяла поліція до уваги інших зловлених на гарячому потенційно небезпечних чоловіків із яскраво вираженими педофільськими замашками. Натомість є розуміння: подібні дії, організовані та вчинені правоохоронцями, все ж таки мають більшу легітимність. Ідеться про щось на кшталт контрольної закупки наркотиків задля виявлення мережі постачання. Автори «У сітях» ходили по краю між етикою та щирим бажанням витягнути з мережі бодай кількох збоченців, таким чином запобігаючи злочинам й напевне рятуючи якусь кількість дітей. Можливо, в повнішій версії є не лише про злочини, а й про покарання. Бо, як на мене, просвітницька робота, ілюстрована реалістичними зйомками, більш дієва, коли не лише попереджені й обережні потенційні жертви, а й налякані перспективою відповісти за скоєне реальні ґвалтівники. Стосується не лише Чехії. Нашої країни й нашого суспільства теж.

Фото: фільм «У сітях» / Docuspace

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги по теме
Дети Чехия
Источник материала
loader