![У НБУ розповіли, коли інфляція почне знижуватись](https://thumbor.my.ua/eriTeh6xJzraaqdAXjl3EMo28wA=/800x400/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F68%2F03b5dd1d0da818cd6f9ea2abdfde5e81.jpg)
У НБУ розповіли, коли інфляція почне знижуватись
Інфляція в Україні у січні 2025 року досягла 12,9% у річному вимірі й виявилася вищою за прогноз Національного банку України.
Про це йдеться в повідомленні регулятора.
У НБУ вважають основною причиною відхилення цінової динаміки від прогнозу суттєвіше зростання як адміністративно регульованих цін на товари та послуги, так і вартості ринкових послуг через подальше зростання виробничих витрат, зокрема на енергозабезпечення і оплату праці, а також податкові та регуляторні зміни.
У НБУ також прогнозують, що інфляція повернеться до зниження у другій половині 2025 року і прямуватиме до цільового показника у 5%.
Фахівці пояснили, що сирі продукти харчування подорожчали на 11,8%. У січні зростання цін на сирі продукти в річному вимірі сповільнювалося другий місяць поспіль. Рекордно тепла січнева погода сприяла збільшенню пропозиції яєць і молока. Пропозиція овочів і фруктів розширилася завдяки активізації імпорту. Натомість ціни на свинину, курятину й цукор наближалися до цін країн – торговельних партнерів на тлі стійкого експорту. Тривало й зростання цін на борошно та крупи під впливом ефектів низьких торішніх урожаїв.
Крім того, базова інфляція пришвидшилася до 11,7%. Подорожчання оброблених продовольчих товарів у січні становило 15,9% рік до року. Пришвидшення зростання цін пояснюється збільшенням закупівельних цін на сировину, а також виробничих витрат підприємств на електроенергію, оплату праці й логістику. У результаті високими темпами зростали ціни на хліб, хлібо- і м'ясопродукти, олію. Через зростання цін на світових ринках дорожчали окремі імпортні товари, зокрема сири, чай, кава й шоколад.
Ціни на непродовольчі товари пришвидшили зростання до 4,3% рік до року через курсові ефекти в попередні періоди. Водночас ціни на одяг та взуття залишалися нижчими, ніж торік.
Темпи зростання вартості послуг становили 14,2%, також пришвидшившись у січні проти грудня. Частково це пояснюється переглядом тарифів, зокрема їх підвищенням окремими мобільними операторами, актуалізацією переліку платних медичних послуг у державних і комунальних закладах, зміною підходів до розрахунку вартості поліса ОСЦПВ.
Крім того, адміністративно-регульовані ціни зросли на 17,5%, а темпи зростання цін на пальне становили 12,1%. У січні зростання цін на пальне суттєво пришвидшилося проти грудня під впливом збільшення вартості сировини, підвищення акцизів і логістичних проблем через шторми в Чорному морі на початку року. Водночас суттєвіше здорожчання пального стримувалося шляхом конкуренції між мережами АЗС на тлі досить низького сезонного попиту.
![loader](/files/images/preloader.gif)
![loader](/files/images/preloader.gif)