На Тернопільщині фермер-переселенець за 3 роки збудував 40 теплиць
На Тернопільщині фермер-переселенець за 3 роки збудував 40 теплиць

На Тернопільщині фермер-переселенець за 3 роки збудував 40 теплиць

Едуард Мальченко вирощує овочі в теплиці та у відкритому ґрунті. До початку вторгнення він розвивав свій бізнес в м. Каховка Херсонської обл. Про це повідомляє Тернополяни, пише agronews.ua.

Далі фермер змушений був релокувати виробництво і зараз він є співзасновником та директором компанії ТОВ «Поділля Овочі» на Тернопільщині.

На новому місці за 3 роки роботи фермер звів 40 теплиць та додатково вирощує овочі на 12 га землі. В рамках курсу для ветеранів війни «Фермерство з нуля» освітньої ініціативи Go2Agro він дав поради тим, хто прагне побудувати тепличний бізнес. А ми коротко розкажемо про те, якою має бути сучасна теплиця, які технології використовуються для її опалення і скільки коштує вхід в тепличний бізнес.

Перші конструкції, які будував Едуард — це великі аркові теплиці з круглих металевих труб (діаметром 50 мм для арок, 40 мм і 32 мм — для внутрішнього каркасу). 

«Матеріал конструкції (кругла труба, профільна чи дерево) суттєво не впливає на функціональність. Але все ж металеві конструкції довговічні – вони розраховані щонайменше на 20 років експлуатації. Для підтримки достатньо змінювати плівку кожні 7 років та оновлювати фарбування», — зауважує він.

Теплиця аркового типу мала важливу конструктивну перевагу: бічні клапани висотою 2 м від підлоги до поперечної балки, на яку кріпилися дроти для підтримки рослин. Такі клапани забезпечували безперешкодний в’їзд трактора для обробітку ґрунту та вивезення продукції.

3

«Оптимальний розмір теплиці — 10х50 м. Менші розміри, наприклад 10х25, не є ефективними», — зауважив тепличник. 

Теплиці обладнані подвійною плівкою: зовнішній шар товщиною 150 мікронів натягнутий менш щільно, внутрішній – щільніше. Між шарами за допомогою вентилятора створюється повітряна подушка 20-30 см, яка забезпечує додаткову теплоізоляцію. Така конструкція є найефективнішим рішенням для плівкових теплиць.

На момент релокації його господарство мало 6 таких теплиць загальною площею 0,3 га, планувалося розширення до 1 га з встановленням опалення.

Едуард використовує плівку товщиною 150 мікронів. Каже, що це мінімальна рекомендована товщина для теплиць. Існують плівки товщиною 200 і 250 мікронів. Але з його досвіду,  ефективніше використовувати дві плівки по 150 мікронів з повітряним прошарком всередині, ніж одну товщиною 250 мікронів.

Важливим є розташування теплиці: вона має бути орієнтована по лінії захід-схід. Це забезпечує максимальне використання сонячного світла та мінімізує утворення тіні. 

«Якщо у вас одна теплиця, то це не так критично, але уявіть 40 теплиць. При сході сонця тінь утворюється з правого боку. Протягом 2 годин (приблизно з 7:00 до 9:00) рядок рослин у сусідній теплиці буде затінений, що впливає на врожайність —  там плоди будуть меншими й не такими якісними», — пояснює фермер. 

4

Цей принцип орієнтації важливий і для висадки розсади у відкритий ґрунт, але лише якщо використовується шпалерна система. Для рослин, що стеляться по землі, орієнтація не має значення.

Едуард Мальченко розповідає, що у 2022 р. вартість  базової теплиці становила 230 000 грн при ціні металу 38 000 грн/т. У 2023 р. ціна металу зросла до 52 000 грн/т, а зараз (2025 р.) становить 56 000 грн/т. Плівка з початку 2024 р. подорожчала на 10-15%. Встановлення теплиці розміром 10х50 м сьогодні коштує $3/м2. Тобто робота з монтажу однієї теплиці обійдеться у $1500. 



Перегляди: 0
Источник материала
loader
loader