Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 27–29 січня 2025 року — резюме
Телемарафон «Єдині новини» стартував 24 лютого 2022 року. «Детектор медіа» почав моніторити телемарафон 21 березня того ж року за такою методологією. У січні цього року «Детектор медіа» уточнив і доповнив цю методологію, відповідно до зауважень і побажань від редакцій учасників телемарафону. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа».
З березня 2022-го по вересень 2024 року у фокусі уваги моніторингу були фіксація й аналіз ефірних сіток різних каналів, основний контент, який продукували редакції (сюжети, прямі ввімкнення, гостьові студії), порушення стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону, прояви політичного піару, представлення в ефірі різних парламентських фракцій і депутатських груп, російські наративи й токсичні медійні персонажі в ефірі марафону, замовчані телемарафоном події та теми.
21 травня 2024 року Перший канал Суспільного вийшов із телемарафону й вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовника оцінюється так само як і раніше. Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного мовника залишається такою ж, як до телемарафону.
З жовтня 2024 року моніторинг телемарафону змінив формат. Тепер його основу становить аналіз висвітлення головних суспільно важливих тем у марафоні та для порівняння — на Першому каналі Суспільного. Відстежується висвітлення учасниками телемарафону головних тем кожного дня й тижня, представлення народних депутатів різних фракцій/депгруп в ефірі каналів, як і раніше, прояви політичного піару у формі сюжету або ж гостьової студії, наявність токсичних медіаперсонажів і російських наративів. Детальніше про новий формат моніторингу читайте тут.
Резюме моніторингових звітів читайте тут. У рубриці «Щоденні теленовини» щодня виходить короткий огляд марафону. А повний огляд читайте тут.
Вступ
27–29 січня ворог зосередив більшість зусиль на Покровському напрямку, невизначеною була ситуація з імовірною окупацією Великої Новосілки на Новопавлівському напрямку. У телемарафоні цим напрямкам канали приділили сумарно достатньо уваги, ситуацію на інших активних напрямках фронту висвітлювали невідповідно до інтенсивності бойових дій на них. Перший канал Суспільного знову був системнішим, приділяючи увагу різним напрямкам пропорційно інтенсивності боїв на них.
У внутрішній політиці в ці дні найважливішими були події довкола зміни керівництва Агенції оборонних закупівель. У телемарафоні їх висвітлювали або суто констатацією, ще й порушуючи баланс думок, або ж в ефірах окремих каналів узагалі ігнорували. Перший канал Суспільного давав глибоку експертизу цієї теми й чітко дотримувався балансу.
Головною темою зовнішньополітичної тематики в ці дні було призупинення фінансування України USAID. Телемарафон висвітлював цю тематику вкрай нерівномірно і неповно. Перший канал Суспільного висвітлював тему глибоко і різнобічно.
27–29 січня у телемарафоні домінували порушення стандартів достовірності й відокремлення фактів від думок, були також і порушення стандарту балансу думок. В ефірі Першого каналу Суспільного цього разу найбільше було порушень стандарту повноти інформації.
27 січня — 2 лютого у гостьових студіях телемарафону повністю домінували нардепи від «Слуги народу», представників «Голосу» та «Європейської солідарності» в телемарафон не запрошували. В ефірах Першого каналу Суспільного представлення владної і опозиційних фракцій парламенту було збалансованим.
27–29 січня у телемарафоні майже дві третини всіх проявів політичного піару було на каналі «Рада». В ефірі Першого каналу Суспільного проявів політичного піару в ці дні не було.
1. Висвітлення основних тем тижня
СИТУАЦІЯ НА РІЗНИХ ДІЛЯНКАХ ФРОНТУ:
27–29 січня, за інформацією Генштабу, максимально активним ворог був насамперед на Покровському напрямку — тут кількість боєзіткнень доходила до 88 протягом доби, а два дні з цих трьох саме на Покровському напрямку відбувалася більш ніж половина від усіх боєзіткнень на фронті. Серед інших напрямків більш активними були Лиманський (до 26 боєзіткнень на добу), Торецький (до 20), Сіверський (до 17), Куп’янський (до 14) і Курський (до 13) напрямки. Крім того, у ці дні підвищеною була увага до Новопавлівського напрямку, де хоч інтенсивність бойових дій і була нижчою, але увага була прикута до неоднозначної ситуації в Великій Новосілці (Deep State ще 27 січня повідомляв про її повну окупацію, а в ОСУВ «Хортиця» стверджували, що там точаться бої на околицях).
У телемарафоні сукупно найбільше уваги приділили таки Покровському напрямку (хоча і менше, ніж на Першому каналі Суспільного). На другому місці був Новопавлівський напрямок через Велику Новосілку. Ще учасники телемарафону більш ретельно відстежували напрямки, де інтенсивність боїв була меншою за згадані — Краматорський, Харківський і Оріхівський (на останньому, наприклад, максимально було 2 боєзіткнення в понеділок і взагалі не було боєзіткнень у вівторок-середу). Натомість Лиманському напрямку (другому за інтенсивністю бойових дій у ці дні) приділили мінімум уваги.
Найбільше уваги фронту приділяли в ці дні канали «1+1» (зокрема і завдяки постійній рубриці «Оперативний черговий») і ICTV з СТБ. На телеканалі «Рада» традиційно говорили про фронт у гостьових студіях, а в новинах про фронт узагалі не згадували, не рахуючи традиційного зведення від речника Генштабу в новинах о 8-й ранку.
В гості учасники телемарафону найчастіше кликали речників різних підрозділів Сил оборони (16 студій), трохи менше — військових-фронтовиків (11). І зовсім мало говорили з експертами (лише 5 гостьових студій, із них 3 були в ефірі каналу «1+1»).
Фронтові репортажі у ці дні робили лише на ICTV та СТБ (3 репортажні сюжети й одне пряме ввімкнення) та на «1+1» (два сюжети, одне ввімкнення).
В ефірі Першого каналу Суспільного найбільше уваги приділяли Покровському напрямку (про нього говорили з 12 гостями та робили звідти репортаж). Далі йшли Новопавлівський (зокрема з багатьма гостями обговорювали ситуацію у Великій Новосілці), Краматорський, Торецький, Куп’янський, Курський. Як і в марафоні, замало уваги приділили Лиманському напрямку. Ситуацію на фронті найчастіше обговорювали з експертами (11 гостьових студій), 8 гостей були речниками різних підрозділів і лише в 4 студіях гостями були військові-фронтовики. Протягом трьох днів зробили лише один репортаж із фронту — вже згаданий сюжет із Покровського напрямку.
ВНУТРІШНЯ ПОЛІТИКА:
У звітні дні надзвичайно активною була внутрішньополітична тематика. Як мінімум три теми заслуговували на підвищену увагу журналістів: імовірна заява керівника ГУР Кирила Буданова про загрозу для існування України, заперечена ГУР (27 січня), розвиток подій зі зміною керівництва Агентства оборонних закупівель і відкриття кримінального провадження НАБУ проти міністра оборони Рустема Умєрова (29 січня), а також взаємні звинувачення київського міського голови Віталія Кличка і голови Київської МВА Тимура Ткаченка (29 січня).
У перших двох темах телемарафон обмежувався в кращому разі констатацією, а частина учасників марафону ці теми взагалі ігнорувала (чи то замовчувала?). Про конфлікт двох гілок столичної влади повідомляв у своєму ефірі лише телеканал «Рада», втім до студії запросили лише голову КМВА Ткаченка, чим значною мірою порушили стандарт балансу думок.
Натомість Перший канал Суспільного всім трьом темам приділив належну увагу й у своїх ефірах давав можливість висловитися і політикам, і експертам. Експертиза була якісною і глибокою. Висвітлення каналом теми конфлікту довкола Агентства оборонних закупівель у Міноборони взагалі, на мою думку, можна вважати дуже якісним зразком того, як редакціям належить забезпечувати дотримання стандарту балансу думок у висвітленні конфлікту, де представники однієї зі сторін (у цьому випадку це були представники влади) уникають спілкування з журналістами.
ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА УКРАЇНИ І СВІТОВА ПОЛІТИКА:
Ключовою зовнішньополітичною темою цих днів було призупинення фінансування різних проєктів в Україні від Агентства міжнародного розвитку США (USAID). Учасники телемарафону або ігнорували всю пов’язану з цим тематику, або ж обмежувалися констатацією. Важливим, як на мене, моментом було те, що глядачам марафону майже не пояснювали, якого широкого кола інфраструктурних, безпекових і гуманітарних програм в Україні стосується це призупинення фінансування.
З усіх учасників телемарафону лише «1+1» і ICTV з СТБ говорили на цю тему з експертами (хоча мало і побіжно). Всі інші учасники марафону обмежувалися короткими повідомленнями та синхронами президента Зеленського з цього приводу.
Тему максимально глибоко висвітлював Перший канал Суспільного. Крім суто репортажного висвітлення подій за темою канал давав аудиторії більш глибоке розуміння того, яких саме аспектів життєдіяльності країни напряму торкнеться це призупинення фінансування. У гостьових студіях канал давав якісну й глибоку експертну оцінку різних наслідків цього рішення американської адміністрації для України й українців.
Частина тем / подій, які не згадували в ефірі телемарафону, але згадували в ефірі Першого каналу Суспільного
- Окупанти засудили до довічного ув’язнення громадянина Грузії, який воював у бригаді «Азов» (27 січня).
- Посли «Великої сімки» закликали врегулювати ситуацію довкола Агенції оборонних закупівель (28 січня).
- Меру Дрогобича і ще чотирьох міст Львівщини ТЦК виписали штраф за зрив заходів мобілізації (29 січня).
Частина тем / подій, про які не повідомляли ні в марафоні, ні в ефірі Першого каналу Суспільного:
- Асоціація міст України заявила про тиск на місцеве самоврядування і звернулася до Зеленського (27 січня).
- Інститут масової інформації закликає громадян і бізнес підтримати незалежні українські медіа (28 січня).
- Бізнес закликає уряд продовжити терміни оновлення критичності та бронювання працівників (29 січня).
2. Порушення стандартів інформаційної журналістики 27–29 січня
Тут згадано лише грубі порушення стандартів лише в матеріалах за основними темами.
Телемарафон:
У ефірах каналу «1+1» стандарт достовірності найбільше грубо порушували, застосовуючи суто абстрактні псевдопосилання. Стандарт точності порушували некоректним використанням відео абияких бойових дій у фронтових зведеннях, прямих ввімкненнях і в розмовах із гостями про фронт. Серед порушень стандарту відокремлення фактів від думок домінували суто емоційні оцінки журналістів у новинах.
В ефірах каналів ICTV та СТБ стандарт достовірності найбільше грубо порушували, роблячи узагальнені розмиті псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок. Майже всі грубі порушення стандарту точності були некоректним поєднанням картинки й тексту за кадром. Найбільше ж було грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок, а серед них зокрема й значна кількість різноманітних суб’єктивних міркувань журналістів у новинах. Стандарт доступності подачі інформації порушували скриншотами дрібного тексту.
В ефірах каналу «Інтер» стандарт достовірності найбільше грубо порушували узагальненими псевдопосиланнями на авторство суб’єктивних думок і повною відсутністю посилань на джерела фактичної інформації. Стандарт відокремлення фактів від думок найбільше грубо порушували суто емоційними оцінками журналістів у новинах.
В ефірах каналу «Рада» стандарт достовірності грубо порушували, роблячи узагальнені розмиті псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок і подаючи фактичну інформацію без посилань на джерела. Грубими порушеннями стандарту відокремлення фактів від думок були суто емоційні оцінки журналістів у новинах і в новинних елементах гостьових студій. Крім того, ведучі гостьової студії час від часу не авторизували власних суб’єктивних міркувань. Часто порушували стандарт повноти інформації, забуваючи в підводках до гостей згадувати, про які напрямки фронту з ними говоритимуть. Порушували стандарт балансу думок у внутрішньополітичній тематиці.
В ефірах каналу «Ми — Україна» стандарт достовірності найбільш грубо порушували, роблячи суто абстрактні псевдопосилання. Стандарт точності порушували невідповідностями між картинкою і текстом у БЗ. Стандарт відокремлення фактів від думок порушували емоційними оцінками журналістів у новинах. Найбільше грубих порушень стандарту повноти інформації було пов’язано з повною відсутністю інтершуму на відео. Стандарт доступності подачі інформації грубо порушували, подаючи скриншоти дрібних текстів.
Перший канал Суспільного
Цього разу стандарт достовірності переважно грубо порушували суто абстрактними псевдопосиланнями. Стандарт точності порушували найбільше невідповідними «ілюстраціями» до розмов із гостями. Стандарт відокремлення фактів від думок порушували емоційними оцінками журналістів у новинах. Найбільше ж цього разу було порушень стандарту повноти інформації, зокрема не позначали напрямки фронту, про які говорили з військовими й експертами. І в кількох представленнях експертів не пояснювали їхню компетентність.
3. Представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях 27 січня — 2 лютого
Депутати у телемарафоні:
Цього тижня народних депутатів у телемарафон запрошували 20 разів (попереднього тижня було лише 12 «депутатських» студій). Як і завжди, домінували представники владної фракції партії «Слуга народу» — 15 запрошень або ж 75% від усіх «депутатських» студій тижня. Цього тижня в телемарафоні побували ще представники маргінальних депутатських груп «Довіра» (двічі) та «За майбутнє», ще одного разу запросили незмінного Михайла Цимбалюка з «Батьківщини» і ще позафракційну (і теж незмінну) депутатку Оксану Савчук. Ці всі депутати були в ефірах каналу «Рада». Інші учасники марафону або запрошували лише представників владної фракції «Слуги народу», або, як «1+1», депутатів узагалі не запрошували. Представників опозиційних фракцій «Голосу» та «Європейської солідарності» у телемарафоні протягом тижня знову-таки не було.
Депутати на Першому каналі Суспільного:
Народних депутатів протягом звітного тижня Суспільний мовник запрошував 34 рази (попереднього тижня депутатів запрошували 17 разів). Найчастіше в ефірі були представники владної фракції «Слуги народу» — 13 разів, що пояснюється дотриманням балансу в дискусійних студіях. 7 разів гостювали на каналі представники «Батьківщини», 6 разів — депутати «Європейської солідарності», 5 разів — депутати «Голосу». Були дві позафракційні депутатки й одна представниця депутатської групи «Довіра».
4. Прояви політичного піару в телемарафоні 27–29 січня
Протягом чотирьох проаналізованих днів у телемарафоні я зафіксував 33 прояви політичного піару. 19 із них були в ефірі каналу «Рада», 8 — в ефірі «1+1», 4 — в ефірі ICTV та СТБ, по одному — в ефірах інших каналів. Цього разу найбільшим бенефіціаром позитивного піару був президент Володимир Зеленський (17 проявів на трьох каналах), друге місце було за віцепрем’єром і міністром національної єдності Олексієм Чернишовим (5 проявів на чотирьох каналах). Негативного піару в ці дні не було.
5. Російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні 27–29 січня
Російських пропагандистських наративів в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного протягом звітного тижня я не зафіксував.
Як і завжди, ефіри «Інтера» і «Ради» вели токсичні ведучі цих каналів.
Скриншот відео: «Факти» ICTV / ютуб
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
![loader](/files/images/preloader.gif)
![loader](/files/images/preloader.gif)