Політолог Володимир Фесенко в ефірі 24 Каналу зазначив, що в плані Кіта Келлога будуть уже відомі пропозиції. Зокрема, припинити вогонь по певній лінії зіткнення. Можливо, буде пропозиція про створення демілітаризованих зон, які треба буде узгодити.
"Цікаво, як буде стояти питання контролю за припиненням вогню. Хто буде виконувати функції підтримання миру? Не миротворчу функцію. Дуже часто плутають ці поняття. А по суті буде потрібна функція підтримання миру, тобто буде потрібна не просто контрольна місія за процедурою припинення вогню", – зазначив Володимир Фесенко.
Спірні питання
Політолог пояснив, що негативний досвід Мінських угод полягав у тому, що моніторингу було недостатньо. Потрібне забезпечення умов для припинення вогню. А це означає, що на лінії зіткнення не повинно бути ворожих сторін, не повинно бути військ, які між собою воюють. Відповідно, там мають бути миротворці.
Тут багато конкретних питань, і це потребує часу та певних зусиль для досягнення домовленостей. Можливо, доведеться шукати миротворців. Хто може бути в цьому корпусі для забезпечення припинення вогню? І будуть спірні питання, зокрема, щодо статусу окупованих територій,
– зазначив політолог.
Фесенко додав, що Росія бачить гарантію безпеки в повній відмові України від НАТО, а Україна, навпаки, вважає, що саме НАТО є гарантією безпеки. Політолог сумнівається, що в цьому питанні вдасться знайти компроміс.
"Я не бачу такої можливості. Але у будь-якому випадку для нас гарантія безпеки буде питанням номер один. І от що запропонують американці? Немає відповіді на це питання. Кіт Келлог може розкрити деякі пункти цього плану, більшість з яких для нас не стануть великою новиною. А деякі пункти можуть стати предметом дискусій", – зазначив Фесенко.
Хто з Білого дому приїде в Мюнхен
Він додав, що спочатку відбудеться презентація плану Кіта Келлога у Мюнхені,а потім уже переговори. Для України така ситуація позитивна, оскільки у Мюнхені будуть переговори за участі європейців. Україна якраз наполягає на тому, що в рамках мирного процесу мають взяти участь представники Європи.
"Там буде не тільки Кіт Келлог, я думаю, що з презентацією цього плану виступить і хтось з більш високих представників нової американської влади. Зазвичай США там представляв віцепрезидент. Можливо, зараз буде Джей Ді Венс – фігура дуже неоднозначна. Минулого року він у Мюнхені виступав ще як сенатор з дуже контроверсійною промовою, яка Україні не сподобалась", – додав політолог.
Фесенко зазначив, що у промові тодішнього сенатора йшлося про поступки Росії. Наразі Венс після перемоги Дональда Трампа не висловлює публічної позиції.
Якщо він виступатиме разом з Кітом Келлогом, цікаво, що він скаже і чи буде це узгоджена позиція. У Білому домі йдуть дискусії щодо стратегії та тактики переговорного процесу і ставлення до України,
– сказав Володимир Фесенко.
Він припустив, що у Мюнхені буде новий держсекретар Марко Рубіо.
Конкретика буде у Києві
Після цього у Києві йтиме узгодження американських пропозицій.
"Це вже буде конкретний переговорний процес поки що тільки з нами, зокрема дискусія навколо пунктів плану. Тобто план буде презентований у Мюнхені, і відбудеться загальна експертна дискусія, а робоча дискусія з нашими відвертими зауваженнями по пунктах буде вже у Києві", – зазначив політолог.
Фесенко додав, що в Києві обговорюватиметься питання, коли, як, у якому форматі та на якому рівні можуть відбутися переговори за участю України та Росії. Реальні переговори відбуватимуться все-ж-таки в Києві, а в Мюнхені будуть зустрічі та консультації, експертне обговорення плану. Поки що це буде медійно-політична акція, а не стільки переговорний процес.