Європейська федерація журналістів та Центр свободи преси закликали Зеленського підтримати допуск журналістів до комітетів Ради
Європейський центр свободи преси та медіа (ECPMF) та Європейська федерація журналістів (EFJ) закликали президента України Володимира Зеленського підписати законопроект №11321 і таким чином забезпечити відкритість засідань комітетів Верховної Ради для журналістів та громадянського суспільства. Про це йдеться у спільній заяві організацій.
Організації вважають, що закон є важливим інструментом для посилення доступу до інформації для медіа, журналістів та громадськості, адже дозволить їм контролювати роботу депутатів у комітетах.
З 2020 року доступ до інформації про роботу Верховної Ради України для журналістів та громадськості був обмежений, спочатку через пандемію Covid-19, згодом через впровадження воєнного стану в країні після повномасштабного російського вторгнення. Ці обмеження, хоча й виправдані в умовах воєнного стану, йдеться у заяві, призвели до обмеженого громадського контролю за роботою парламенту в довгостроковій перспективі.
Організації відзначають, що прийнятий закон зобов’язує комітети Верховної Ради проводити свої засідання в режимі онлайн або оприлюднювати відеозапис протягом 24 годин (на час дії воєнного стану) і надати журналістам та представникам громадянського суспільства необмежений доступ до онлайн- і відкритих офлайн- засідань. При цьому, наголошують у зверненні, закон містить виключення для трансляції обговорення питань, пов’язаних із державною таємницею.
«Ми закликаємо президента України підтвердити свою відданість свободі слова, підписавши цей законопроєкт. Це забезпечить так необхідний доступ до інформації для українських журналістів, підвищить прозорість і загалом послужить суспільним інтересам», — йдеться у заяві.
Ухвалений законопроєкт передбачає:
- оприлюднювати порядки денні засідань комітетів та проєкти актів не пізніше, ніж за 24 години до початку засідань комітетів;
- комітети забезпечують пряму трансляцію своїх відкритих засідань;
- відеозаписи таких трансляцій розміщуються на вебсторінках комітету на офіційному вебсайті Верховної Ради не пізніше, ніж через 24 години після завершення засідання;
- для журналістів, працівників медіа, акредитованих при Верховній Раді, додаткова акредитація для відвідування засідань комітетів не проводиться.
Крім того, законопроєкт зараховує до числа суб’єктів у сфері медіа та їхніх працівників, крім штатних працівників, також осіб, які співпрацюють з медіа за цивільно-правовим договором.
Також законопроєкт звільняє журналістів від відповідальності не лише за дослівне відтворення публічних виступів чи повідомлень посадовців, як це було раніше, а й за переказ без спотворення суті таких виступів.
Закон ще повинен затвердити президент Володимир Зеленський. Після цього закон набуде чинності протягом місяця.
Нещодавно міжнародна організація «Репортери без кордонів» (RSF) привітала рішення Верховної Ради відкрити засідання комітетів для медіа і водночас закликала ще більше розширити доступ до парламенту для журналістів.
Відзначимо, від початку повномасштабного вторгнення Росії до України, з 24 лютого 2022 року, журналісти не мали доступу до роботи в будівлі Верховної Ради з міркувань безпеки.
8 травня 2024 року голова Верховної Ради Руслан Стефанчук підписав розпорядження про допуск журналістів до парламенту. Проте журналісти й надалі обмежені в доступі до кулуарів ВРУ та в ложі для преси, натомість працюють лише у пресцентрі.
Фото: пресслужба Апарату Верховної Ради України
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
![loader](/files/images/preloader.gif)
![loader](/files/images/preloader.gif)