Міжнародний етнографічний кінофестиваль «ОКО» 3 лютого 2025 року починає приймати заявки на участь у VI едиції.
Подати свої фільми можна через платформу FilmFreeWay до 30 червня 2025 року.
Організатори очікують кінострічки, де основним фокусом є етнографія, фольклористика, антропологія, історія, побут, проблеми та сподівання, культура, національні традиції та звички, визначні події та персоналії різних народів, а також з елементами «постетнографії».
«ОКО» — це симбіоз вшанування традицій, пізнання нового та пошуку актуальних форм і тенденцій, як у національних культурах України та Болгарії, так і в культурах цілого світу.
Традиційно фестиваль проводитиме покази фільмів та спеціальні події у двох країнах — Україні та Болгарії. Але вперше цьогоріч «ОКО» матиме офіційне відкриття і покаже частину програми у Києві.
VI едиція «ОКО» в офлайн-форматі відбудеться:
5 – 14 вересня 2025 р. — Україна:
- 5 – 10 вересня 2025 р. — м. Київ (Відкриття та показ частини програми);
- 12 – 14 вересня 2025 р. — м. Болград (показ частини програми, Закриття та нагородження переможців національної програми NASHE OKO та програми OKO SHORT).
3 – 11 жовтня 2025 р. — Болгарія м. Софія (показ всієї програми та нагородження переможців міжнародної програми OKO GLOBAL).
«ОКО» в онлайн-форматі відбуватиметься за підтримки та з використанням технічних потужностей та ресурсів партнерів Кінофестивалю – VOD- та OTT-сервісів MEGOGO (Україна) та Neterra.TV (Болгарія):
- 5 – 15 вересня 2025 р. — Україна;
- 3 – 31 жовтня 2025 р. — Болгарія.
Генеральна директорка та засновниця міжнародного кінофестивалю «ОКО» Тетяна Станєва поділилася очікуваннями: «Мене попереджали, що найважче проводити 3-тю, 4-ту, 5-ту, 6-ту едиції, бо ентузіазм спадає, а проблеми, брак фінансів і виклики збільшуються. І мушу визнати, це дійсно так. Чимдалі — тим більший челендж. Так, ми народились у рік пандемії, а потім — широкомасштабна війна, нам жодного разу не було легко і достатньо. І все більше було спокус залишити справу, чи хоча б поставити на паузу. Але ми продовжуємо. Кожного разу в новому форматі, у яких ми все ще шукаємо найкращий. Ось уже 6-й раз. Уже значно масштабніше, уже українсько-болгарський фестиваль. У передчутті нового формату, в якому ми обʼєднаємо дві столиці Київ і Софію та Батьківщину фесту — м. Болград. Культура — це те, що обʼєднує, кіно — це найсильніший інструмент впливу і висвітлення проблем та болів Планети. А діагностувати її хвороби, перевʼязувати її рани — це те, що нам так необхідно зараз!».
Юрій Дімчогло, почесний президент кінофестивалю «ОКО», наголошує на мультикультурності кінофестивалю: «Місія нашого фестивалю, зокрема, — приваблення туристичного та інвестиційного потенціалу до Бессарабії. З новим експериментальним форматом української едиції — Відкриття і пів фестивалю в столиці, а друга частина і Закриття з нагородженням в Болграді — наш захід звершує цю місію повною мірою. Ми привеземо атмосферу мультикультурної Одещини в Київ і запросимо всіх на закриття в Болград! Так, “ОКО” — це потужний майданчик для мультикультурного діалогу не тільки між країнами, а й між регіонами та національними спільнотами України».
Денис Буданов, програмний директор кінофестивалю «ОКО», нагадав про принципи відбору фільмів у програму: «Ювілейний п'ятий фестиваль минулого року мав небувало велику програму, що з одного боку чудовий результат, але з іншого — це було трохи вище можливостей. Тож показники попередньої едиції дали напрацювання, і головне — досвід, щоби стабілізувати кількість фільмів і програму. Ми, як і раніше, залишили місце для чинника “постетнографії”, щоби залучити нового глядача, скажімо так, з іншої “бульбашки”, який досі асоціює етнографію виключно з “тубільцями та аборигенами, короваями та вишиванками”. Тож руйнуватимемо стереотипи й шукатимемо незвичайне, і головне цікаве кіно, про нас, про людей. І, звісно, будемо показувати. І нагороджувати. А нагорода в кіно — це не лише призи журі, що також важливо, а й щира любов глядача».
Програма та секції
Конкурсна програма VI едиції охопить такі секції, як: OKO GLOBAL, NASHE ОКО, OKO SHORT.
- OKO GLOBAL (FICTION, NON-FICTION) — Повнометражний міжнародний конкурс. Приймаємо фільми з хронометражем від 41 хвилини (включно з титрами). До процесу селекції допускаються стрічки, вироблені будь-якою країною світу (включно з Україною та Болгарією).
- NASHE ОКО — Повнометражний українсько-болгарський конкурс неігрових та/або документальних стрічок хронометражем від 41 хвилини (включно з титрами). До участі допускаються повнометражні фільми, створені українськими та болгарськими продакшнами та/або режисерами/режисерками, що є громадянами/громадянками або резидентами/резидентками України чи Болгарії; фільми, виготовлені в копродукції, або фільми, чиї автори та правовласники офіційно вказують країною виробництва Україну або Болгарію.
- OKO SHORT — Короткометражний конкурс. До процесу селекції допускаються стрічки, вироблені будь-якою країною світу, будь-якого жанру, напрямку та стилю, які відповідають тематиці Кінофестивалю.
Програмний відділ кінофестивалю самостійно визначає позаконкурсну частину програми Кінофестивалю. Організатори запрошують до участі в неконкурсні секції певні фільми за власною ініціативою, а також можуть запропонувати такий варіант стрічкам, що подавалися до конкурсних секцій, але з тієї чи іншої причини не пройшли відбір до конкурсних секцій та програм. Приймання заявок на участь у позаконкурсній програмі також може відбуватися через фестивальну платформу FilmFreeWay або альтернативними шляхами.
Політика прем’єрності та спеціальні умови для фільмів у конкурсних секціях
Для участі в конкурсі приймають фільми, які були створені або перший публічний показ яких відбувся не раніше 1 січня 2023 року.
Апліканти можуть мати будь-яку фестивальну і кінотеатральну дистрибуцію та публічні покази, зокрема розміщуватися на VOD- та ОТТ-сервісах та бути в публічному доступі на стрімінгових платформах та вебсайтах потокового відео. Однак перевага надається фільмам-аплікантам, для яких показ у межах Кінофестивалю буде прем'єрним в Україні та/або Болгарії, та/або які не мали кінотеатральної та іншої форми дистрибуції чи публічних показів, окрім кінофестивалів, чи обмеженої кількості публічних показів.
Не допускаються до участі в конкурсних секціях фільми, виробництво яких є незавершеним до дати проведення заходу, частини фільмів, окремі серії серіалів (окрім випадків, коли частина серіалу є окремим фільмом та має дистрибуцію як окремий аудіовізуальний твір), аудіовізуальний контент, призначений для соцмереж, музичні кліпи. Однак в екстраординарних випадках програмний відділ може зробити виняток із цього правила.
Також не розглядаються роботи, створені за участі представників країни-агресора (Російської Федерації), зокрема особами-резидентами країни-агресора (чи із залученням таких осіб); особами, які підтримують російську військову агресію проти України та виступають проти територіальної цілісності України тощо; а також твори, показ яких порушує національне законодавство України та Болгарії.
В екстраординарних випадках Кінофестиваль може робити виняток із правила «релізності» і додати у конкурс стрічки, перший публічний показ та/або виробництво яких відбулося не раніше 1 січня 2022 року.
Заявка на участь та ключові дати для приймання та розгляду
Загальний термін приймання фільмів через платформу FilmFreeWay триває з 3 лютого 2025 року до 30 червня 2025 року.
* до 2 березня подання фільмів безкоштовне для всіх секцій та програм;
* з 3 березня до 30 червня за приймання фільмів фестиваль може встановити festival fee з урахуванням градації Regular та екстра дедлайну Last Call.
Програмний відділ Кінофестивалю розглядає подані заявки до 1 липня.
До 15 липня апліканти мають надати Кінофестивалю всі необхідні матеріали.
В окремих випадках організатори можуть запропонувати інші терміни та альтернативні способи подачі/прийому, отримання матеріалів, фільмокопій тощо за взаємною згодою всіх зацікавлених сторін, що узгоджується в кожному випадку індивідуально. Кінофестиваль також залишає за собою право використовувати альтернативні способи приймання заявок, пошуку та запрошень до участі в кінофестивалі у будь-яких програмах та секціях.
Детальніше з правилами проведення VI Міжнародного етнографічного кінофестивалю «ОКО» можна ознайомитися в Регламенті та Положенні на офіційному вебсайті.
Подати заявку можна за посиланням
Сайт фестивалю: https://www.okofilmfest.com.ua/
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.