«Угорщина вчергове “здулася”». Пропаганда — про поновлення санкцій ЄС проти Росії
«Угорщина вчергове “здулася”». Пропаганда — про поновлення санкцій ЄС проти Росії

«Угорщина вчергове “здулася”». Пропаганда — про поновлення санкцій ЄС проти Росії

Реакції проросійського сегмента телеграм-каналів на продовження ЄС антиросійських санкцій до 31 липня 2025 року.

31 січня 2025 року спливав термін дії санкцій ЄС проти Росії. Їх поновлюють кожні шість місяців, і це вимагає одностайної підтримки 27 держав-членів об’єднання. Цього разу ЄС ризикував пропустити строки продовження санкцій проти Росії через премʼєр-міністра Угорщини Віктора Орбана, оскільки той відмовлявся підписувати відповідний документ. 21 січня Орбан розкритикував санкційний режим ЄС, який «знищив конкурентоспроможність європейської економіки», й заявив, що «настав час для змін». 24 січня посли держав-членів ЄС не змогли узгодити продовження європейських санкцій проти Росії на зустрічі в Брюсселі — рішення заблокувала Угорщина. Але вже 27 січня, після того як Угорщина зняла свої заперечення, ЄС таки продовжив обмежувальні заходи проти Росії, про що повідомила головна дипломатка ЄС Кая Каллас на своїй сторінці в соцмережі X.

Розповідаємо, як у проросійському сегменті телеграм-каналів і російські пропагандисти реагували на продовження європейських антиросійських санкцій і рішення Угорщини. «Детектор медіа» проаналізував 693 повідомлення, що з’явилися в період 21—28 січня та містили поєднання ключових слів «санкції», «ЄС», «Орбан», «Угорщина», «Росія» тощо. Інформацію надала компанія Semantrum.

«Угорщина провернула хитрий торг»

Угорський прем’єр Віктор Орбан продовжував блокувати санкції проти Росії до останнього, вимагаючи від ЄС тиску на Україну, щоб та продовжила транзит російського газу, який був зупинений 1 січня 2025 року. Окрім цього, він наполягав, що Україна має припинити «атаки» на «Турецький потік» і гарантувати, що вона не припинить транзит нафти.

Громадянин України й проросійський пропагандист Дмитро Василець назвав дії Орбана лицемірними щодо Росії, оскільки той нібито завжди говорить одне, а робить інше.

«Так-так, як тільки Угорщина перестала заробляти сотні мільйонів на перепродажі російського газу, раптом прем’єр Орбан вирішив не підтримувати антиросійські санкції! До цього ТРИ РОКИ Орбан голосував на підтримку антиросійських санкцій, зберігаючи при цьому “проросійську риторику”, але за фактом приймаючи антиросійські рішення», — написав Василець у своєму телеграм-каналі з авдиторією майже 470 тис. підписників.

Васильцеві на початку 2024 року СБУ оголосила підозру у виправдовуванні збройної агресії та закликах до насильницької зміни конституційного ладу й захоплення державної влади в Україні.

Така позиція Будапешта викликала критику з боку інших держав ЄС. Зокрема, прем’єр-міністр Польщі, яка нині головує в ЄС, Дональд Туск на своїй сторінці в соцмережі X написав, що якщо Орбан накладе вето на продовження санкцій Євросоюзом, то «стане абсолютно зрозуміло, що в цій великій грі за безпеку та майбутнє Європи він грає в команді Путіна, а не в нашій, з усіма наслідками цього факту». У проросійському телеграм-каналі з понад 530 тис. підписників, реагуючи на ці слова Туска, його назвали «шакалом Європи». На слова Туска відповів і міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто, назвавши його «агентом Сороса» й зауваживши, що угорська влада насправді «грає за збірну Угорщини». Той же Сійярто кількома днями раніше говорив, що Угорщина буде радитися зі США щодо продовження європейських санкцій проти Росії.

Після того, як новообраний президент США Дональд Трамп пригрозив Росії санкціями й митами на весь експорт до США в разі відмови від мирної угоди з Україною, а, за словами Сійярто, Європейська комісія взяла на себе зобов’язання захищати газо- й нафтопроводи, що ведуть до держав-членів ЄС, Угорщина все ж погодилася не блокувати продовження санкцій ЄС проти Росії. У російському пропагандистському телеграм-каналі зі 104 тис. підписників написали, що таким чином «Угорщина провернула хитрий торг», маючи на увазі отримання нею бажаних гарантій від ЄК.

Натомість політтехнолог Михайло Чаплига, який потрапив до Реєстру зрадників руху «Чесно» за виправдання збройної агресії Росії проти України, у своєму телеграм-каналі зі 131 тис. підписників написав, що «Угорщина в черговий раз здулася», натякаючи на слабкість і наївність угорців:

«Тю... все це було і ДО цього... ))) І “Турецький потік”, і засудження атак на нього, і транзит нафти... Але хом’яки схавають... Ну й ок...».

«Здавалося б, маленька перемога “русофобів”, хоча тут як подивитися»

Реакції пропагандистів на ухвалене 27 січня ЄС рішення поновити санкції проти Росії схиляли радше до висновку, що нібито насправді ці обмеження шкодять самій Європі більше, ніж Росії. Зокрема в російському пропагандистському анонімному телеграм-каналі з 423 тис. підписників написали:

«Здавалося б, маленька перемога русофобів, хоча тут як подивитися — “дієвість” санкцій уже добре доведена бадьорим руйнуванням європейської економіки, тож нехай продовжують пиляти сук, на якому сидять. Хто ми такі, щоб їм забороняти».

Ще в низці подібних дописів висловили думку, що насправді європейські санкції проти Росії — лише на користь американцям.

«Санкції, які повинні були вдарити по сировинному сектору економіки Росії, не спрацювали, вони стали бумерангами, що закривають небо над Європою. На радість американському капіталу, який використовує цю ситуацію максимально ефективно — адже в результаті Європа різко втратила свою конкурентоспроможність на світових ринках», — ішлося в проросійському телеграм-каналі зі 131 тис. підписників.

Звинувачений у державній зраді український нардеп Олександр Дубінський у своєму телеграм-каналі написав:

«Це ще сильніше збільшить розрив між економічними потенціалами ЄС і США та решти світу. Санкції проти РФ, очевидно, не вигідні ЄС і мають лише вузькополітичний аспект», — його допис зібрав 45 тис. переглядів.

На поновлення антиросійських санкцій ЄС відреагували й високопосадовці Кремля, як-от прессекретар російського очільника Дмитро Пєсков. Він сказав, що «продовження ЄС незаконних санкцій проти РФ нічого не змінює, вони суперечать міжнародному праву». Його слова поширили у пропагандистських телеграм-каналах. Промовисто, що санкції нібито суперечать міжнародному праву, а вторгнення Росії до України — ні.

Водночас, імовірно, найближчим часом Росія зможе почати вилучати іноземні активи у відповідь на санкції проти неї. Такі зміни планують запровадити в російському законодавстві — текст уже узгодили з Центробанком Росії, Мінфіном, Мінекономіки й МЗС. У дописі російського пропагандистського телеграм-каналу, який зібрав 25 тис. переглядів, ідеться, що так можуть карати «недружні держави», якщо ті причетні до заморожування російських коштів за кордоном:

«Схоже, РФ таким чином реалізує політику стримування недружніх країн від недобросовісного використання заморожених активів (по факту, будь-яка дія, крім розморозки, буде недобросовісною)».

«У таких умовах іноді навіть застудитися — смертельно небезпечно...»

Як би цього не заперечували пропагандисти, але російська економіка та росіяни таки страждають від санкцій. Юліан Хінц — німецький економіст, професор університету в Білефельді та Інституту міжнародної економіки в Кілі — вважає, що не можна довіряти статистиці нібито економічного зростання, які публікує влада Росії. На його думку, вони дають картину розвиненої економіки, але при цьому наростають проблеми, які часто не можна відобразити в стандартній статистиці.

Наприклад, у Росії відчутний дефіцит багатьох імпортних медичних препаратів унаслідок санкцій, росіяни змушені купувати ліки на чорному ринку. У російському телеграм-каналі з 236 тис. підписників пишуть:

«За офіційною статистикою, до речі, у вітчизняної фарміндустрії все відмінно, і кількість вироблених у Росії ліків тільки зростає, імпортозаміщення працює. Але на практиці — то пропадає банальний фізрозчин, то найпростіше проносне російського виробництва стає лідером зі зростання цін серед узагалі всіх товарів у країні. У таких умовах іноді навіть застудитися — смертельно небезпечно...».

Після продовження санкцій проти Росії від ЄС головна дипломатка ЄС Кая Каллас сказала, що ігрові консолі PlayStation від Sony та Xbox від Microsoft будуть включені до 16-го пакета санкцій проти Росії, який планують ухвалити 22 лютого — напередодні третьої річниці повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Тобто їхній легальний продаж заборонять у Росії. За словами Каллас, навіть консолі для відеоігор росіяни використовують для управління безпілотниками.

Реагуючи на це, російський пропагандистський телеграм-канал із 563 тис. підписників поширив слова члена центрального апарату ЛДПР Дмитра Шатунова, який закликав «дати по руках тим, хто має нахабство виявляти агресію щодо російських дітей», маючи на увазі європейських дипломатів:

«Мститися російським дітям це підло. Очевидно, що ігрові приставки не мають жодного відношення до БПЛА. Хоча, судячи з бажання заборонити російську пісню “Сігма бой”, уже мало чому можна дивуватися. Захід нападає на святе на наших дітей, а це вже занадто, це абсолютно фашистська тактика».

З цього приводу російський пропагандист Руслан Осташко висловив іншу думку щодо ймовірної заборони легального продажу в Росії ігрових консолей. У його особистому телеграм-каналі в дописі, який зібрав майже 100 тис. переглядів, ідеться:

«Можливо, річ в іншому на Заході розуміють, що безпілотниками найкраще керують геймери, тому їх набирають для керування дронами, зокрема й в Україні. Чи це чергові палки в колеса нашим кіберспортсменам?».

29 січня стало відомо, що ЄС у 16-му пакеті санкцій не запровадить повну заборону на імпорт зрідженого природного газу (ЗПГ) із Росії. Попри те, що в грудні 2024 року 10 держав ЄС, зокрема Фінляндія, Польща та держави Балтії, закликали Єврокомісію «заборонити імпорт російського газу та ЗПГ якнайшвидше». Прем’єр-міністр Бельгії Александр де Кроо також говорив, що санкції проти Росії слід розширювати на російський природний газ, ЗПГ і добрива. І щоб забезпечити стабільне майбутнє, це повинні бути довготривалі санкції, підсумовував бельгійський премʼєр. Ці слова обурили пропагандистів, і в одному з проросійських телеграм-каналів зі 119 тис. підписників написали:

«А після війни вони [санкції] навіщо, чудику? Чи тобі блок НАТО більше не гарантує “захист” від Росії? Ось як із такими ідіотами розмовляти? І якби то він у Європі один такий був, а там же один гірший за іншого».

Угорщина вже не раз блокувала рішення ЄС, але в підсумку відступала. Так трапилося й у випадку з черговим поновленням санкцій ЄС проти Росії. Пропагандисти, які покладали надії на Орбана та його команду, розчарувались. І коли ЄС усе-таки ухвалив рішення, вони змінили свою риторику як щодо Угорщини, так і щодо поновлення самих санкцій. «У бій» пішли виправдовування, мовляв, санкції для Росії не вирок і що Європа ще за них поплатиться. Однак санкції — як-не-як дієвий інструмент боротьби з Росією. Завдання європейців і решти цивілізованого світу полягає в тому, щоб надалі посилювати рестрикції й унеможливлювати їхній обхід Росією. А пропагандисти, своєю чергою, у будь-якому випадку продовжуватимуть робити свою роботу: розповідати, як це вони роблять третій рік поспіль, що санкції не працюють. Або шкодять лише тим, хто їх запроваджує.

Колаж на головній підготував Олексій Півторак

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Теги по теме
Евросоюз Венгрия Соцсети пропаганда
Источник материала
loader
loader