Розмінування сільгоспземель. Нові правила компенсацій 2025 року
Розмінування сільгоспземель. Нові правила компенсацій 2025 року

Розмінування сільгоспземель. Нові правила компенсацій 2025 року

Розмінування сільгоспземель. Нові правила компенсацій 2025 року - Фото 1

2025 року держава подовжила бюджетну програму «Компенсація витрат за гуманітарне розмінування земель сільськогосподарського призначення». Цьогоріч на потреби гуманітарного розмінування закладено один мільярд гривень. Ці кошти витрачатимуться згідно з відповідним Порядком. З урахуванням попереднього досвіду на початку року уряд вніс зміни до цього порядку, аби удосконалити взаємодію у сфері розмінування земель і пришвидшити повернення земель сільськогосподарського призначення до їхнього цільового використання.

Отже, варто звернути увагу на новели механізму компенсації витрат за гуманітарне розмінування земель сільськогосподарського призначення (далі — земельні ділянки).

Розпорядником бюджетних коштів залишається бюджетна установа «Центр гуманітарного розмінування» (далі — Центр).

Бюджетні кошти на безповоротній основі спрямовуватимуться на компенсацію сільськогосподарським товаровиробникам за гуманітарне розмінування земельних ділянок сільгосппризначення за фактично надані сертифікованими операторами протимінної діяльності послуги у розмірі 100% їхньої вартості. Проте за земельні ділянки, розміновані у період з 24.02.2022 по 15.04.2024, держава компенсуватиме вартість послуг у розмірі не більш як 80% фактично понесених витрат.

Право на компенсацію витрат за гуманітарне розмінування земель матимуть сільськогосподарські товаровиробники, які є:

  • юридичними особами незалежно від організаційно-правової форми або фізичними особами-підприємцями, які мають земельні ділянки сільськогосподарського призначення у власності та / або у користуванні;
  • сертифікованими операторами протимінної діяльності згідно з вимогами Закону України «Про протимінну діяльність в Україні» (далі — оператор).

Земельні ділянки можуть бути розташовані як поза межами територій, так і на територіях, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих Російською Федерацією, а саме:

  • можливих бойових дій — для яких визначена або не визначена дата припинення можливості бойових дій;
  • активних бойових дій — для яких визначена дата їхнього завершення;
  • активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, — для яких визначена або не визначена дата завершення бойових дій;
  • тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України — для яких визначена дата завершення тимчасової окупації.

Ключові зміни до Порядку використання коштів стосуються механізму компенсації сільськогосподарським товаровиробникам за гуманітарне розмінування земельних ділянок після 15.04.2024, а саме:

  • покладено на Центр протимінної діяльності підтвердження факту розташування земельних ділянок, кадастрові номери яких відповідають земельним ділянкам сільськогосподарського призначення сільськогосподарських товаровиробників у межах імовірно забруднених / забруднених вибухонебезпечними предметами територій, що здійснюється за результатами нетехнічного обстеження оператором;
  • заборонено використання бюджетних коштів на оплату послуг із розмінування земельних ділянок сільськогосподарським товаровиробникам, які є операторами та переможцями процедур закупівель / виконавцями договорів на надання послуг із розмінування земельних ділянок, що перебувають у їхній власності та / або користуванні;
  • доповнено перелік осіб, яким не надається компенсація, сільськогосподарськими товаровиробниками, що на момент проведення закупівлі та / або укладення договору є пов’язаними особами у значенні підпункту 14.1.159 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України з оператором, з яким укладено такий договір;
  • закріплено, що для здійснення компенсації за гуманітарне розмінування частково забрудненої вибухонебезпечними предметами земельної ділянки обов’язково додається локалізований звіт оператора з нетехнічного обстеження, валідований Центром протимінної діяльності в електронній системі управління інформацією протимінної діяльності;
  • збільшено строки подання заявок для отримання компенсації;
  • встановлено обов’язок сільськогосподарського товаровиробника щодо відкриття в уповноваженому банку рахунку умовного зберігання (ескроу).

2025 року механізм отримання компенсації складається з таких етапів:

  • Подання заявки сільськогосподарським товаровиробником в електронній формі через Державний аграрний реєстр із накладенням електронного підпису у встановлені строки. Заявки, подані до 5 грудня, розглядаються для проведення закупівель послуг із розмінування земельних ділянок поточного бюджетного періоду; до 25 грудня — для планування таких закупівель на наступний бюджетний період. Прийом заявок припиняється у разі використання у повному обсязі бюджетних коштів, передбачених поточного року. Заборонено повторне подання заявки щодо тих самих земельних ділянок, для яких отримано компенсацію на їхнє розмінування.
  • Розгляд заявок Центром у порядку черговості та перевірка відповідності сільськогосподарського товаровиробника та земельної ділянки вимогам, встановленим у Порядку використання коштів. Центр за результатами розгляду заявок повідомляє сільськогосподарських товаровиробників про прийняття / відхилення їхніх заявок через особистий кабінет із дублюванням повідомлення на адресу електронної пошти, зазначену ними під час електронної реєстрації в Реєстрі.
  • Відкриття рахунку умовного зберігання (ескроу-рахунку) для компенсації сільськогосподарським товаровиробником протягом п’яти робочих днів після отримання повідомлення про прийняття заявки в уповноваженому банку. Уповноважений банк протягом двох робочих днів повідомляє про це Центр.
  • Початок закупівлі послуг із розмінування Центром протягом трьох робочих днів після відкриття сільськогосподарським товаровиробником ескроу-рахунку. Закупівля таких послуг здійснюється за законодавством у сфері публічних закупівель.
  • Укладання Центром договору з переможцем процедури закупівлі / виконавцем договору. Центр надсилає завірену копію договору сільськогосподарському товаровиробнику та інформує його про це в особистому електронному кабінеті Реєстру.
  • Перерахування бюджетних коштів відповідно до договору про взаємодію. Уповноважені банки протягом трьох робочих днів із дати отримання бюджетних коштів перераховують їх на ескроу-рахунки сільськогосподарських товаровиробників та інформують про це Центр, сільськогосподарських товаровиробників та операторів.
  • Надання послуг із розмінування земельних ділянок. Оператор починає надання послуг протягом п’яти робочих днів після надходження повідомлення уповноваженого банку про резервування у повному обсязі коштів для надання послуг з розмінування земельних ділянок. Оператор після завершення надання послуг із розмінування за погодженням із сільськогосподарським товаровиробником надсилає у паперовій або електронній формі для підписання до Центру документи за переліком, встановленим у Порядку використання коштів.
  • Оплата послуг оператора. Центр перевіряє отримані документи і після їхнього підписання надсилає їхні завірені копії уповноваженому банку та сільськогосподарському товаровиробнику. Уповноважений банк протягом одного робочого дня після надходження документів від Центру перераховує кошти у розмірі фактично здійснених витрат із розмінування земельних ділянок з ескроу-рахунку сільськогосподарського товаровиробника на рахунок оператора, про що повідомляє Центр.

Отже, злагоджена співпраця суб’єктів, задіяних у наведеному механізмі, вчасне виконання ними своїх обов’язків і належне фінансування відповідної бюджетної програми стануть запорукою швидкого й ефективного процесу розмінування земельних ділянок і відновлення сільського господарства у постраждалих регіонах.

Автор: Олександр НавальнєвКеруючий партнер ЮК «Волхв»
Tweet
Источник материала
loader
loader