Як виплачується орендна плата за паї, власник яких помер, а спадкоємці не прийняли спадщину
Як виплачується орендна плата за паї, власник яких помер, а спадкоємці не прийняли спадщину

Як виплачується орендна плата за паї, власник яких помер, а спадкоємці не прийняли спадщину

Яким чином продовжується договір

Юристка Віта Сторожук у коментарі 24 Каналу розповіла, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до спадкоємця не є підставою для зміни умов або припинення договору. Частина 6 статті 32 Закону України "Про оренду землі" говорить, що також можуть бути інші умови, передбачені договором оренди землі.

Тобто, якщо договором оренди передбачено, що у зв'язку зі смертю орендодавця договір оренди землі припиняється, то підстави для нарахування спадкоємцю орендної плати відсутні.

Як виплачується орендна плата за паї, власник яких помер, а спадкоємці не прийняли спадщину - Фото 1

Віта Сторожук

Юристка MORIS

Якщо ж таке положення сторони в договорі оренди не передбачали, то спадкоємцю належить право на орендну плату з моменту відкриття спадщини (день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою). Це узгоджується зі статтею 1218 ЦК України, згідно з якою до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Проте це аж ніяк не означає, що саме з цього періоду спадкоємець має право отримувати таку орендну плату, адже для початку йому необхідно оформити спадщину.

Коли орендар має юридичну можливість сплачувати орендну плату

Віта Сторожук зазначає, що згідно з частиною 4 статті 148-1 Земельного кодексу України особа, яка набула право власності на земельну ділянку, протягом одного місяця з дня набуття права власності на неї зобов'язана повідомити про це її користувачів із зазначенням:

  • кадастрового номера (за наявності);
  • місця розташування та площі земельної ділянки;
  • прізвища, ім'я, по батькові нового власника;
  • місця проживання (знаходження) нового власника, його поштової адреси;
  • платіжних реквізитів.

Таким чином, в орендаря юридична можливість сплачувати орендну плату спадкоємцю виникає виключно після того, як такий спадкоємець отримав у нотаріуса свідоцтво про право на спадщину, здійснив державну реєстрацію права власності на земельну ділянку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та надав таку інформацію орендарю.

Що робити орендарю в період до моменту оформлення спадкоємцем права на спадщину

Юристка зазначає, що у своєму листі від 30 серпня 2016 року № 18794/6/99-99-13-02-03-15 ДФС України рекомендує орендарю, як податковому агенту, не відображати відомості про нараховані суми орендної плати у податковому розрахунку форми №1ДФ, оскільки відсутній суб'єкт, на користь якого нараховуються такі суми (нарахування здійснювати знеособлено). А вже після прийняття спадщини фактично виплачена орендна плата спадкоємцям має бути відображена у ф. №1ДФ. Це слід зробити в кварталі її виплати з відповідним оподаткуванням.
Источник материала
loader
loader