![Каллас назвала принципи створення «Європейського космічного щита»](https://thumbor.my.ua/-qMcOBC-8KIl_iJ2V65Nmxkx884=/800x400/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2F1bd9a8ba3c76446615abfe6b71f8ad5f.jpg)
Каллас назвала принципи створення «Європейського космічного щита»
Про це заявила висока представниця ЄС із закордонних справ й політики безпеки Кая Каллас на конференції Європейського космічного агентства, повідомляє кореспондент Укрінформу.
«Безпека наших супутників - це безпека наших суспільств. Вона відповідає інтересам кожної країни-члена, тож ЄС має вирішувати ці виклики спільно. Це передбачено Стратегічним компасом ЄС та космічноюстратегією ЄС з безпеки й оборони. Це також буде відображено в Білій книзі щодо майбутнього європейської оборони. Щоб захистити себе у космосі, ми наразі розробляємо новий "Європейський космічний щит"», - сказала висока представниця ЄС.
Вона наголосила на важливості трьох ключових пріоритетів: належне інформування, спроможність на дії у відповідь на недружню діяльність та колективна оборона.
«Ми маємо знати, хто і що робить у космосі і що саме може становити загрозу. ЄС має щорічні закриті аналітичні зведення щодо характеру таких загроз на основі даних розвідки країн-членів. Ми також тісно співпрацюємо із національними космічними командуваннями, які надають регулярну інформацію щодо загроз на орбіті», - сказала Каллас.
Другим елементом "Європейського космічного щита", за її словами, має стати ухвалення правових норм, які нададуть ЄС спроможність відповідати на атаки в космосі.
«Ми мусимо відповідати на такі атаки. Маємо розглядати заходи з покарання за це так само, як за кібератаки... У грудні минулого року ми вперше застосували санкції у відповідь на гібридні атаки, зокрема проти прихованих підрозділів російських розвідувальних служб», - нагадала висока представниця ЄС.
Щодо спільної оборони, за її словами, відповідно до положень Угоди ЄС у разі нападу на будь-яку країну ЄС або на її територію всі інші члени Євроспільноти зобов’язані надати допомогу всіма доступними засобами. Це поширюється і на протидію космічним загрозам.
Представниця ЄС наголосила, що Європа має будувати свій захист у тісній координації із близькими міжнародними партнерами на двосторонній та на багатосторонній основі, зокрема, із США, НАТО і в межах ООН.
«ЄС і США є найважливішими партнерами у сфері безпеки. Ми маємо бути союзниками у космосі також. Очевидно, що космос є частиною внутрішнього порядку денного США, - президент Трамп заявив, що хоче доставити «зорі й смуги» (мається на увазі прапор США – ред.) на Марс. Тож у питаннях безпеки ми мусимо працювати разом, оскільки маємо тих самих стратегічних противників і повинні запобігати конфліктам у відкритому космосі», - сказала Каллас.
Вона зауважила, що ЄС має намір також тісно співпрацювати з іншими партнерами, включаючи Австралію, Республіку Корея і Японію. На багатосторонньому рівні ЄС розвиватиме співробітництво з НАТО, яка залишається ключовим елементом європейської безпеки, та з ООН, що надає міжнародну платформу для космічної дипломатії та обговорення відповідальної поведінки у космосі.
«Ми маємо встановити в космосі міжнародний порядок разом з нашими партнерами в усьому світі. Є реальний ризик того, що космос може перетворитися на «Дикий Захід», де зможуть вижити лише найміцніші. Ми не можемо цього допустити. Разом ми завжди набагато сильніші та більш захищені", - підкреслила висока представниця ЄС.
Як повідомлялося, у 2023 році на виконання положень Стратегічного компасу ЄС була прийнята Європейська космічна стратегія у сфері безпеки й оборони, яка передбачає убезпечення космічних об’єктів та мереж Євросоюзу і захист його інтересів у космосі.
Фото: European Union
![loader](/files/images/preloader.gif)
![loader](/files/images/preloader.gif)