В «Українському мартирологу ХХ століття» наразі є дані про понад 140 тисяч репресованих - Хромов
В «Українському мартирологу ХХ століття» наразі є дані про понад 140 тисяч репресованих - Хромов

В «Українському мартирологу ХХ століття» наразі є дані про понад 140 тисяч репресованих - Хромов

У базі даних «Український мартиролог ХХ століття» наразі є дані про понад 140 тисяч репресованих осіб.

Про це під час презентації виставки «Жінки в прицілі НКВД» заявив голова Державної архівної служби України Анатолій Хромов, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Уже майже 5 років Державною архівною службою і низкою державних архівів реалізуються важливі проєкти «Українського мартирологу 20 століття», які є ключем до пошуку інформації про репресованих. Станом на зараз понад 140800 осіб налічується у цій базі даних. Це – жертви радянських репресій, у тому числі є і ті, які безпосередньо поховані у Биківнянських лісах», - сказав він.

За його словами, наразі у цій базі є один недолік – там немає категорії пошуку по статі.

«У нас є різний пошук – по статтях, за якими засуджували жертв політичних репресій, по національності, по соціальному стану, за прізвищем тощо, але пошуку по статі, на жаль, немає. Я думаю поміркувати з колегами, зокрема, з Центрального державного аудіовізуального електронного архіву, який веде цю базу, чи можемо ми якраз цей гендерний аспект реалізувати, або хоча б на майбутнє доповнити ним цей (реєстр – ред.)», - зазначив Хромов.

Окремо директор Центрального державного архіву громадських об’єднань та україніки Ольга Бажан поінформувала, що у їхньому архіві зберігається понад 50 тисяч архівних кримінальних справ громадян, які були у різні роки заарештовані у Києві та Київській області.

«Якщо брати у кількісному і персональному вимірі, то орієнтовно вони містять інформацію приблизно на 60 тисяч репресованих осіб», - заявила Бажан.

Заступник гендиректора з наукової роботи НІМЗ «Биківнянські могили» Тетяна Шептицька сказала, що на стінах пам’яті Міжнародного меморіалу жертв тоталітаризму було вибито 18462 імені, і це – далеко не повний список тих, кого знищила комуністична влада.

«Але якщо говорити саме про цей вибитий список, то у ньому присутні 651 прізвище жіноче, 651 жінка. І це ще не остаточна цифра жінок. Ми спробували зробити певну вікову стратифікацію, кого переслідували чекісти, чи можна говорити про якісь вікові групи, і ми побачили, що у ньому насправді є як 19-річні студентки, які щойно увійшли у доросле життя, і, наприклад, жінка, якій було 85 років», - поінформувала Шептицька.

Як повідомляв Укрінформ, станом на 27 вересня 2024 року у базі даних «Український мартиролог ХХ століття» були у наявності дані про 137074 репресованих.

Теги по теме
Женщины
Источник материала
loader
loader