Про це у блозі на сайті Укрінформу повідомив координатор групи «Інформаційний спротив», співзасновник аналітичного центру DREAM Hub Олексій Копитько.
«У музеях на окупованих територіях де-факто заборонена українська мова, змінюються експозиції на основі російських пропагандистських наративів, здійснюється дискредитація України, США, "колективного Заходу" тощо. Музеїперетворено на осередки плекання ненависті та виправдання військової агресії, що повністю суперечить їхній місії», – розповів Копитько.
Він відзначив, що станом на січень 2025 року в російському каталозі зареєстровані 36 українських музеїв з окупованих після 2022 року територій.
Окрім того, російська влада фактично влаштувала масштабну крадіжку з українських музеїв, примушуючи музейних фахівців вносити українські музейні предмети до державного російського каталогу.
«Для реалізації крадіжки, забезпечення інтеграції захоплених музеїв до російської системи, а також виконання більш широкого завдання – "нормалізації" окупації та пропагування "переваг" російського панування – російська влада застосовує цілий комплекс заходів. За вказівкою Міністерства культури РФ понад 20 провідних музеїв, що підпорядковуються федеральному уряду Росії, встановили "шефство" над 77 українськими музеями в окупованих районах Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей», – повідомив Копитько.
За його інформацією, тимчасово окуповані території України особисто відвідували директор державного музею-заповідника «Петергоф» Роман Ковриков (м. Санкт-Петербург), директор державного музею історії російської літератури ім. В.Даля Дмитро Бак (м. Москва), директор Політехнічного музею Дмитро Кожанов (м. Москва), директор музею давньоруської культури та мистецтва ім. Андрія Рубльова Михайло Міндлін (м. Москва), директор Російського етнографічного музею Юлія Купина (м. Санкт-Петербург) та десятки інших музейних посадовців з Росії. Одним із завдань «шефства» є навчання музейних фахівців внесенню українських музейних предметів до державного російського каталогу.
Копитько закликав вжити заходів для «демілітаризації» російських музеїв.
«У першу чергу, мають потрапити під міжнародні санкції установи, які провадили незаконну діяльність в Україні, та музейні фахівці, які відвідували окуповані з лютого 2022 року території. Їм має бути заборонений в’їзд до демократичних країн та призупинена участь у міжнародній взаємодії. Це буде сигналом для усіх музейників та науковців Росії: якщо вони розраховують на відновлення контактів після настання справедливого миру, не слід брати участь у підтримці збройної агресії та "нормалізації" окупації», – зауважив Копитько.
Як повідомляв Укрінформ, за даними Міністерства культури та стратегічних комунікацій, на тимчасово окупованих територіях залишається 1,7 млн музейних предметів, які зберігаються у 90 музеях та заповідниках. За наявною в МКСК інформацією, надісланою обласними військовими (державними) адміністраціями, з шести музейних закладів п’яти деокупованих областей України викрадено 34 872 музейні предмети державної частини Музейного фонду України.