Марсохід NASA Curiosity Rover досліджує Марс з 2012 року і нещодавно виявив докази незамерзаючих стародавніх ставків і озер на поверхні. Марсохід виявив невеликі хвилі, схожі на ті, що спостерігаються в піщаних озерах на Землі. Вони могли бути створені вітром, що рухається по поверхні вперед і назад. Неминучий висновок полягає в тому, що вода була б відкритою для стихій, а не покрита льодом. Відкриття припускає, що брижі утворилися 3,7 мільярда років тому. Марс є четвертою планетою в нашій Сонячній системі та другою найменшою з усіх великих планет. Він відомий своїм яскраво-червоним кольором, який спричинений оксидом заліза в матеріалі поверхні.
Класифікований як планета земної групи, Марс багато в чому схожий на Землю з долинами, вулканами та навіть ознаками висохлих русел річок. Однак на цьому схожість закінчується полярними шапками, які складаються переважно з вуглекислого газу льоду, атмосферою, в якій неможливо дихати, і холодною та сухою поверхнею.
Він завжди викликав у нас особливе захоплення завдяки невизначеним натякам, отриманим протягом століть інопланетного розуму, але нещодавно він міг бути придатним для життя. Одним із таких марсоходів, який досліджував марсіанський ландшафт, є марсохід Curiosity, який був надісланий НАСА у 2011 році. Він прибув на Марс у серпні 2012 року і з того часу досліджує регіон навколо кратера Гейл.
Основна мета Curiosity — дослідити клімат і геологію та оцінити, чи могли вони підтримувати первісне життя в минулому. Для досягнення цієї мети він оснащений набором інструментів, від сівалок для збору зразків ґрунту до камер і приладів для аналізу атмосферних зразків. У статті, нещодавно опублікованій в журналі Science Advances Джоном Гроцінгером з Каліфорнійського технологічного інституту, Гарольд Браун, професор геології, і Майкл Лемб, професор геології, поділилися своїми висновками. На поверхні Марса вони знайшли два набори, здавалося б, стародавніх хвильових брижів, які зараз вважаються висохлими водоймами з брижами, що збереглися в скелі.
Брижі — це крихітні хвилеподібні хвилі, які часто можна побачити на пляжах і на дні озер на Землі, коли вода, що рухається вітром, тече по мілководді. Команда особливо в захваті від того, що це означає, що вода не була замерзла і колись була відкрита для стихій як рідина. Брижі, виявлені Curiosity в кратері Гейл, є найпереконливішим доказом того, що в історії Червоної планети існували водойми в рідкому стані. Аналіз каменів і брижів показує, що вони утворилися 3,7 мільярда років тому. Вважається, що атмосфера і клімат Марса повинні були бути набагато теплішими, ніж сьогодні, і щільнішими. Досить щільний, щоб підтримувати рідку воду на відкритому повітрі.
Команда змогла створити комп’ютерні моделі з брижів, які вони знайшли, щоб спробувати визначити розмір озера. Розмір брижів і відрив допомагає визначити, скільки води було присутнє. Висота брижів 6 мм і відстань від 4 до 5 см говорять нам про те, що озеро було мілким, можливо, глибиною менше 2 метрів.
Один із наборів брижів, відомих як оголення Проу, було знайдено в районі, який колись був рознесеними вітром дюнами. Інший набір було знайдено неподалік у багатій на сульфати скелі Amapari Marker Band. Ці два регіони походять з дещо різних часів, що свідчить про те, що тепла щільна атмосфера виникала кілька разів або принаймні протягом тривалого періоду.
Це відкриття значно допомогло дослідженням палеоклімату Марса, які намагалися скласти карту мінливих умов на Марсі. Марсохід NASA Opportunity був першою місією, яка виявила брижі на поверхні, але природа водойм була невизначеною. Це останнє відкриття дало захоплююче уявлення про ранні умови на Марсі, можливо, з тілами рідини, розсіяними по ландшафту. Потрібне подальше дослідження, щоб побачити, наскільки поширеними є брижі.