Як подати КІК-повідомлення у 2025 році — покрокова інструкція
Як подати КІК-повідомлення у 2025 році — покрокова інструкція

Як подати КІК-повідомлення у 2025 році — покрокова інструкція

1 січня 2022 року в Україні набуло чинності законодавство про контрольовані іноземні компанії (КІК), однак воно було призупинено після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну — 7 березня. Уже з весни 2024 року КІК доведеться звітувати перед державою. Звіт до податкової можна подати до травня 2024 року, інакше — штраф 805 000 грн. Однак, крім звіту, також треба подавати повідомлення про КІК за умови зміни частки у володінні компанії. 

Юрист Axon Partners Дмитро Кондратьєв склав для AIN.UA покрокову інструкцію про те, як подати КІК-повідомлення і чому це необхідно зробити якомога швидше.

Коротко про КІК-повідомлення

Якщо починаючи з 2022 року у вас з’явилась іноземна компанія або змінилась чи втратилась частка в цій компанії, вам необхідно в межах 60 днів подати до податкової Повідомлення про контрольовані іноземні компанії (КІК). У випадку неповідомлення — передбачений штраф у розмірі 805 тисяч гривень.

Дехто плутає повідомлення та звіт за КІК. Це різні речі

Звіт подаємо кожного року до 1 травня за минулий рік, у випадку коли контролер юридична особа, то до 1 березня. Повідомлення — кожного разу, як набувається, змінюється, втрачається фактичний контроль або частка у володінні такою компанією. Це означає, що, якщо протягом року ваша частка змінилась 10 разів, ви маєте подати 10 повідомлень.

Що маємо на практиці

Для тих, не встиг подати такі повідомлення, податкова зробила роз’яснення, що штрафувати поки не будуть, мовляв, подавайте. Водночас норми закону щодо штрафів ніхто не скасовував.

Як подати КІК-повідомлення у 2025 році — покрокова інструкція - Фото 1

Із численних вебінарів від податківців, останні дотримуються позиції: «подавайте ці повідомлення — ми вас не будемо штрафувати за несвоєчасне повідомлення, проте якщо не подали, а податківці це самі виявили під час перевірки, то буде штраф за неповідомлення».

Щоби пофіксити цю ситуацію зі штрафами та прибрати інші прогалини за КІК, мав бути ухвалений законопроєкт 8137. Він зменшує штрафи, тому багато хто планував почекати на нього, а вже потім — подавати Повідомлення. Проте цей план не спрацював. Наразі законопроєкт не ухвалений і перебуває на доопрацюванні. Крім того, законопроєкт додає окремий штраф за прострочення строку для подання повідомлення, який буде нараховуватися за кожен день прострочення.

Отже, всім, хто не встиг подати Повідомлення, рекомендуємо зробити це якнайшвидше. Краще відправляти документ у робочі дні, адже на вихідних електронний кабінет платника може бути недоступний через технічне обслуговування чи з інших причин. Памʼятайте, на сьогодні штрафи передбачені за неподання повідомлення, а не за протермінування подання. 

Аби полегшити процедуру подання цих повідомлень, ми підготували покрокові інструкції, як заповнити форму повідомлення про КІК в електронному кабінеті платника податків:

Читайте також: Як подати звіт про КІК у 2025 році – інструкція

Источник материала
loader
loader