Угода про стратегічне партнерство між Росією та Іраном не створює нових загроз для України - експерт
Таку думку висловив у коментарі Укрінформу директор Програми російських і білоруських студій Ради зовнішньої політики «Українська призма» кандидат історичних наук Ярослав Чорногор.
«Нових небезпек (внаслідок підписання угоди про всеосяжне стратегічне партнерство між Росією та Іраном, - ред.) для України я не бачу. Та співпраця, яка була раніше, продовжується. Більше того, як ми бачимо, в цій угоді Крим не визнається (Іраном - ред.) російським… Основна небезпека полягає в тому, що Росія не заганяється в глухий кут, а формує, по суті, авторитарну вісь – підписала угоди з КНДР, з Білоруссю, зараз зІраном. Таким чином ми бачимо, що формується певний альянс диктаторів», - сказав експерт.
Коментуючи деталі угоди про всеосяжне стратегічне партнерство між Росією та Іраном, Чорногор зауважив, що передбачена у військово-політичній сфері співпраця «не так становить загрозу, як могло б бути потенційно, як показує, що Іран багато в чому обережний».
На думку експерта, Іран хоче отримати від Росії ядерні та авіаційні технології, а також показати, що він не такий слабкий, як могло б здатися після виходу із Сирії разом з Росією. А Москва у свою чергу демонструє, що має партнера на Близькому Сході. Окрім того, Іран може поділитися з нею власним досвідом обходу санкцій.
Стосовно заяви президента Ірану під час зустрічі з Путіним, що їхні країни зможуть домовитися про будівництво атомної електростанції в Ірані, Чорногор припустив, що може бути укладена окрема угода.
«Але певні напрацювання в цьому напрямі свідчать, що це може зацікавити Іран. Все інше або передбачалося попередньою угодою, або зараз існує по факту», - резюмував директор Програми російських і білоруських студій «Української призми».
Як повідомляв Укрінформ,Росія та Іран 17 січня уклали угоду про всеосяжне стратегічне партнерство. Її підписали у Москві російський диктатор Володимир Путін та президент Ірану Масуд Пазешкіан. Як повідомляється, договір закріплює статус країн як «стратегічних партнерів» і визначає «правові рамки для подальшого розвитку співпраці на довгострокову перспективу».
За словами іранських і російських офіційних осіб, договір стосується всіх сфер, включно з військовою, енергетичною, фінансовою, науковою тощо.
Наприкінці грудня речник іранського МЗС Есмаїл Багаї сказав російським медіа, що Росія та Іран планують формалізувати відносини, підписавши нову угоду про стратегічне партнерство.
У Міністерстві закордонних справ РФ стверджують, що угода з Іраном розроблялася роками. На початку 2022 року вона була на «стадії завершення».
Нова двостороння угода має замінити 20-річний стратегічний договір, підписаний країнами у 2001 році і продовжений у 2020 році.
Фото: АрміяІнформ