Брак робочої сили четвертий місяць очолює рейтинг головних проблем бізнесу
Брак робочої сили четвертий місяць очолює рейтинг головних проблем бізнесу

Брак робочої сили четвертий місяць очолює рейтинг головних проблем бізнесу

Українські підприємці четвертий місяць поспіль називають брак робочої сили однією з топ-3 проблем для ведення бізнесу.

У грудні 2024 року ця перешкода знову очолила рейтинг, свідчать дані щомісячного опитування підприємств Інституту економічних досліджень і політичних консультацій (ІЕД), пише «Інтерфакс-Україна».

«Порівняно із попереднім місяцем відбулись незначні зміни: про те, що небезпечно працювати, говорили 55% у грудні після 54% у листопаді. Тобто показник тримається на рівні багатьох попередніх місяців. З весни минулого року більше половини бізнесу стабільно вказує на цю проблему», — сказав старший науковий співробітник ІЕД Євген Ангел, зазначивши, що ця проблема посіла друге місце рейтингу. 

За його словами, на третє місце вийшли перебої з електро-, водо- або теплопостачанням із показником 51%, а зростання цін на сировину, матеріали і товари опустилось на четверту сходинку з показником 42%.

Як повідомили в інституті, у грудні підприємства незначно покращили виробничі показники, а їхні очікування залишилися позитивними та стабільними.

Індекс відновлення ділової активності (ІВДА), як і у листопаді, знаходився на позначці 0,16.

Зазначається, що частка підприємств, які працюють майже на повну потужність, зросла із 40% у листопаді до 42% у грудні, а частка тих, хто працює на 100% потужності, збільшилась з 10% до 11%.

Виробництво продемонструвало у грудні незначне покращення: частка підприємців, які наростили обсяги виробництва, збільшилась із 20,9% до 25,2%. Водночас, коли бізнес запитали про перспективи найближчих трьох-чотирьох місяців, то частка тих, хто планує збільшити виробництво, скоротилась із 33,3% до 29,6%.

«Індекс очікуваних змін експорту зріс із 0,27 до 0,33. Це головним чином пояснюється зростанням частки тих, хто планує збільшення експорту, — із 30,6% до 35%, і зменшенням частки тих, хто планує скорочення, — із 9% до 4,9%», — зазначили фахівці. 

Щодо ринку праці, то 82,8% підприємств не планують змін, водночас частка тих, хто хоче наймати працівників, скоротилась — з 14,1% у листопаді до 11,8% у грудні, а також тих, хто планує звільнення, — з 6,8% попереднього місяця до 5,4% останнього місяця зими. Раптово збільшилась частка підприємств, які планують відправити працівників у вимушені відпустки, — із 4,2% до 10,3%.

Згідно з інформацією ІЕД, гострота кадрової проблеми трохи зменшилась. Про складність пошуку кваліфікованих працівників у грудні заявили 51,6% опитаних після 55,5% у листопаді. Некваліфікований персонал складно знайти для 34,8% бізнесів проти 38,9% попереднього місяця.

Источник материала
loader